Európai válságkezelési technikák 2007-2009. közötti időszakban
Nagy Britannia:
- Bér befagyasztás vagy csökkentés (több dolgozót tarthatnak meg)
- 4 napos munkahét vagy 20%-kal alacsonyabb munkabér
- Hitel biztosítások
- Adócsökkentés
Üzleti SZEmle - 2020. április
Németország:
- Infrastrukturális beruházások
- Gazdaságélénkítő csomagok
- Adóterhek csökkentése
- 2500 euró támogatás, aki 9 évnél idősebb autóját lecseréli
- A nyereségrátával dolgozó bankok az osztalékukat rendre kifizették a részvényeseknek, a veszteségüket államosítani fogják, vagyis az adófizetők között osztják szét a terheket
- Radikális nyugdíjemelés a lakosság fogyasztásának növelése érdekében 2,4-3,4%
Franciaország:
- 1000 euró támogatás, aki 10 évnél idősebb autóját lecseréli
- Cégek osztalékainak 3 felé osztása (dolgozók, részvényesek, beruházások)
- Hitel-garancia alap
- Az önkormányzatok iparűzési adóját megszüntette, hogy a vállalkozások ne meneküljenek külföldre.
- Munkanélküliek támogatása
- A válságtól legyengített vállalatok védelme az obskúrus befektetési társaságoktól (felvásárolnák, feldarabolnák vagy bezáratnák a cégeket a versenyelőny miatt)
A vállalkozásoknak nyújtott támogatások rögzített költségeik (például bérleti díjak, hitelkamat és közvetett adók) egy részének fedezésére egyaránt segíthetnek a kiszolgáltatottabb helyzetben, amelyek célja a vállalkozások humántőkéjének megtartása. A jelenlegi járványügyi helyzetre nyújtott válaszintézkedések között szerepelnek:[1]
- Az Egyesült Királyság kormánya az állam által támogatott, legfeljebb 5 millió font összegű vállalkozási kölcsönöket bocsát ki, hogy segítse a kkv szektort.
- A francia kormány kiterjesztette a „chômage partiel” (ideiglenes munkanélküliség) programját, ténylegesen fedezve a bérek 85%-át.
- Az USA-ban elhalasztották az adózási határidőket. Az Egyesült Államok Kongresszusa a 2 trillió dolláros mentőcsomag részeként heti 600 dollár támogatásban részesíti az összes munkavállalót legfeljebb négy hónapig, aminek célja a foglalkoztatás átmeneti áthelyezésének visszatartása. Az állami kölcsönöket azon vállalkozások esetében kiterjesztik, akik a munkavállalók elbocsátása helyett szabadságolást hajtanak végre. Ideiglenesen minden állam megszűnteti azokat a szabályozásokat, amelyek az elbocsátott munkavállalók más teljes munkaidős foglalkoztatásának megkezdését korlátozzák.
- Az Egyesült Királyság és Dánia kormányai bértámogatást vezetnek be minden olyan munkavállaló számára, aki munkaképtelenné válik (a bérek 80%-a havonta legfeljebb 2500 fontig, illetve a bérek 75%-a).
Összeállította: Tóth Árpád (totha@ga.sze.hu)