OKOSABB ELLÁTÁSI LÁNCOK SZÜKSÉGESEK EGY KISZÁMÍTHATATLAN VILÁGBAN

Az IBM legújabb tanulmánya új megközelítést ajánl ellátási láncaik kezelésére a cégeknek, akik az utóbbi időszakban megtapasztalták a kiszámíthatatlan igények és az ellátási fennakadások saját működésükre gyakorolt megsokszorozódó hatásait. Az új szemlélet és módszerek az aktuális helyzettől függetlenül is új fejlődési pályát kínálhatnak, viszont ezek szükségessége, előnyei most fokozottan érzékelhetők, és új megoldásként sokat ígérhetnek azoknak, akik ebbe az átalakításba most belevágnak.

Kulcsszavak: ellátási láncok, kiszámíthatatlanság, folyamatos-intelligens tervezés (CIP), adatalapú működés

Üzleti SZEmle - 2021. január

Az új nézőpont ötvözi a folyamatos fejlesztés és az integrált tervezés eszközeit és gyakorlatát. Erre azért van szükség, mert a céges felmérések legújabb eredményei szerint a cégek elsősorban reaktív módon kezelték a járvány okozta változásokat, a cégvezetőknek kevés energiája maradt a jövőre vonatkozó stratégiákkal foglalkozni, illetve proaktív módon felkészülni az ismeretlen jövőre. Utóbbit teszi lehetővé az adatalapú tervezés és működés-irányítás kialakítása, amihez egy réteges felépítésű ún. „irányítótorony” (control tower) felépítését javasolják. Ennek lényege, hogy valós adatokra épülő (1. réteg) dinamikus folyamatokat építsünk ki (2. réteg), amik biztosítják a működésünk átláthatóságát (3. réteg), mesterséges intelligencia segítségével, illetve a célszerűen kialakított mutatószámrendszer vizualizálásával (dashboard) gyorsítsuk fel a döntési folyamatokat, és próbáljuk meg előre látni az eddig megjósolhatatlant. A cég tanácsai gyakorlati lépésekkel segítenek abban, hogy mik legyenek az első lépések a szemléletváltás és egy új működési módra való áttérés folyamatában.

Forrás: https://www.ibm.com/thought-leadership/institute-business-value/report/smarter-supply-chains

Összeállította:

Dr. SÜLE EDIT