KORONAVÍRUS HATÁSA A ROMÁNIAI VÁLLALATOKRA

A kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának magyar tagozatos oktatói és kutatói „COVID–19: Romanian Economic Impact Monitor” címmel kutatási projektet indítottak. Elemzéseikkel valós idejű képet kívánnak nyújtani a koronavírus-járvány romániai gazdaságra gyakorolt hatásáról, valamint az ország gazdasági kilátásaival kapcsolatos előrejelzéseket és elemzéseket tesznek közzé. A kutatók a projekt eredményeit naponta aktualizálják és infografikák segítségével illusztrálják a román gazdaság helyzetének alakulását. A vizualizációkat, rendkívül látványosan, Grafana-ban készítik el.

Kulcsszavak: Románia, autóipar, Dacia, ingatlanpiac

Üzleti SZEmle - 2020. július

Az autóiparra és az ingatlanpiacra gyakorolt hatást érdemes kiemelni a vizsgálati eredmények közül. Románia legnagyobb autóipari vállalata, a Dacia 45 napra függesztette fel termelési tevékenységét a járvány ideje alatt, majd újra indította azt. Az európai autópiac csökkenő kereslete miatt azonban a Renault csoport elhalasztotta egy üzem tervezett fejlesztési beruházásait, ezért a Dacia az újra indulása ellenére is további 1100 alkalmazottat küldött el „technikai munkanélküliség”-re a június 2–30. közötti időszakra.  Vagyis az erőteljes visszaesés az autóiparban a nemzetközi tendenciáknak megfelelően alakult. Teljesen más helyzet figyelhető meg a romániai ingatlanpiac adatait vizsgálva. Az animációkon jól látható, hogy az ingatlanárak 2008 után, a válság hatására zuhanni kezdtek, míg jelenleg viszonylag stabilak. Vagyis az ingatlanpiacot a várakozásokhoz képest kevésbé érintette Romániában a visszaesés.

Forrás: econ.ubbcluj.ro/coronavirus, https://www.facebook.com/covid19.roeim

Összeállította: