Járványok, idegenforgalom és globális változások
Az új koronavírus (COVID-19) megjelenése, a globális utazási korlátozások és a „maradj otthon” felszólítások a második világháború óta a legsúlyosabb zavart okozzák a gazdaságban. A nemzetközi utazási tilalmakkal, amelyek a világ népességének több mint 90%-át érintik, valamint a nyilvános összejövetelekre és a közösség mobilitására vonatkozó széles körű korlátozásokkal, a turizmus 2020 márciusában lényegében megszűnt. A légi közlekedésben, utazásokban és szállodai szolgáltatásokban okozott kár jelentős.
Üzleti SZEmle - 2020. május
Az UNWTO 2020-ra vonatkozó előrejelzései szerint a nemzetközi turista érkezések 20–30%-kal csökkenhetnek 2019-hez képest. A turizmust különösen érzékeny érintik a korlátozott mobilitás és a társadalmi távolságtartás miatt hozott intézkedések. A cikk összehasonlítja a COVID-19 hatásait a korábbi járványok és más típusú globális válságok hatásaival, és feltárja, hogy a járvány miként változtathatja meg a társadalmat, a gazdaságot és a turizmust. A COVID-19-et a jelenlegi éghajlati válsághoz hasonlítja, és vizsgálja a turisztikai szervezetek által támogatott mennyiségi növekedési turisztikai modellt.
A cikk kitér a fogyasztói hangulat változásaira is a járvány különböző szakaszaiban. A kutatás szerint a fogyasztók optimizmusa nagyobb a pandémia kezdetén és végén, és országonként eltérő.
A fogyasztói hangulat változásai a világjárvány szakaszaiban
A szerzők kiemelik, hogy a krízis után nem szabad visszatérni a „szokásos” üzleti magatartáshoz, inkább legyen lehetőség az SDG-knek jobban megfelelő globális turisztikai rendszer kialakítására. További kérdések merülnek fel, pl. a világjárvány hosszú távon támogatja-e a nacionalizmust és a szigorúbb határokat; a belföldi turizmus szerepe a fellendülésben; a turisták rövid és hosszú távú fogyasztói magatartása, ideértve az üzleti utazást és a videokonferencia széles körű alkalmazását; a pénzügyi ösztönzés és annak következményei a megszorításra és az éghajlatváltozás mérséklésére; valamint az SDG-k szempontjai. A turizmustól való függés szintén fontos téma, mivel a turisztikai munkahelyeket nagymértékben sújtja a válság, és az előzetes előrejelzések alapján az alacsonyabb jövedelmű országokban lényegesen nagyobbak lesznek a turizmust érő hatások.
Forrás: Stefan Gössling, Daniel Scott & C. Michael Hall (2020) Pandemics, tourism and global change: a rapid assessment of COVID-19, Journal of Sustainable Tourism, DOI: 10.1080/09669582.2020.1758708
Összeállította: Happ Éva (happ.eva@sze.hu)