AZ EURÓPAI UNIÓ KÖRFORGÁSOS GAZDASÁGPOLITIKÁINAK ELEMZÉSE: SZAVAK ÉS CSELEKEDETEK

az-europai-unio-korforgasos-gazdasagpolitikainak-elemzese-szavak-es-cselekedetek.jpgAz Európai Unió körforgásos gazdaságra vonatkozó cselekvési tervének 2015-ös közzététele óta ez a fenntarthatósági paradigma vált a környezeti és gazdaságpolitika hajtóerejévé. Az Európai Unió (EU) sajátos megközelítést alkalmazott a körforgás kérdésében, nagy elvárásokkal támasztva alá annak a versenyképesség növelésében, a gazdasági növekedés elősegítésében és a munkahelyteremtésben, valamint a környezeti hatásokat és az erőforrásoktól való függőség csökkentésében játszott szerepét.

Kulcsszavak: Körforgásos gazdaság, irányelvelemzés, diskurzuselemzés, környezet irányítás, fenntarthatóság, körkörös társadalom

Üzleti SZEmle - 2021. február

A körforgásos gazdaság (CE) azonban vitatott paradigma, amelyre vonatkozóan számos egymással versengő értelmezés létezik. Ezek mindegyike a társadalmi, az ökológiai és a politikai átalakulás különböző mértékét kívánja elérni. Figyelembe véve a körforgásos gazdasággal foglalkozó tudományos szakirodalom vitatott állapotát, a koncepciónak az EU általi elfogadása figyelemre méltó jelenség. E cikk célja ennek a területnek a hiányzó vizsgálata a Juncker-bizottság (2014–2019) diskurzusának és irányelveinek az elemzésével, kimutatva annak fenntarthatósági következményeit és kidolgozva a legfontosabb szakpolitikai ajánlásokat.

Az eredmények azt mutatják, hogy a szavak és a cselekedetek között eltérés mutatkozik: miközben a diskurzus meglehetősen holisztikus, a politikák a „cső végi” megoldásokra összpontosítanak, és nem foglalkoznak a körkörös átmenet számos társadalmi-ökológiai következményével. Ezért a tanulmány szerzői számos intézkedést javasolnak a körforgásos jövő rendszerszintű kihívásainak több szempontú kezelésére.

Forrás: Martin Calisto Friant, Walter J.V. Vermeulen, Roberta Salomone (2021). Analysing European Union circular economy policies: words versus actions. Sustainable Production and Consumption, 27, 337–353. (https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S2352550920313750?token=E70E8A309D39C112E4652B89201AB23DCFA81EF8A3811735859FBE499C51AD8B07D31B4BFF193725EDD77A34B974C92D)

Összeállította:

KONCZOSNÉ DR. SZOMBATHELYI MÁRTA