A KÖRFORGÁSOS GAZDASÁGRA VALÓ ÁTTÉRÉS AKADÁLYAI A VÁLLALATOKNÁL

imre.pngA körforgásos gazdaság koncepciója az elmúlt évtizedben egyre népszerűbbé vált a politikai döntéshozók és az üzleti élet szereplőinek körében is. Ebben a modellben az erőforrások és a termékek újrahasznosításra kerülnek a vállalati működés során, csökkentve és végül kiküszöbölve a hulladék keletkezését. Annak ellenére, hogy a vállalkozások számára a jelenlegi lineáris termelési gyakorlatról a körkörös szemléletre való áttérés számos előnnyel járhat (pl. új profitlehetőségek, csökkenő nyersanyagköltségek), mikroszinten a megvalósítás terén eddig csak korlátozott előrelépés történt. A körforgásos gazdaságra való áttérés vállalati szintű akadályaival számos tanulmány (Kirchherr és társai 2018, Sarja és társai 2021) foglalkozik, hiszen az akadályok megismerése és elemzése révén lehetővé válik az átmenetet előmozdító célzott kormányzati beavatkozások megtervezése.

Kulcsszavak: körkörös gazdaság, fenntartható fejlődés, vállalati átmenet, akadályok

Üzleti SZEmle - 2021. március

Grafström-Aasma (2021) a szakirodalomban 2010 és 2019 között megjelent tanulmányok elemzése alapján a körforgásos gazdaságra való áttérés vállalati akadályait a társadalmi (kulturális), piaci (gazdasági), intézményi és technológiai akadályok csoportjába sorolta. A körforgásos gazdaságra való áttérést társadalmi szempontból három tényező hátráltatja: a lineáris termelési eljárásokhoz ragaszkodó vállalati kultúra, a fogyasztói tudatosság és érdeklődés hiánya, valamint a vállalatok korlátozott hajlandósága az egymással való együttműködésre az értéklánc egészében. A piac az új üzleti modellre való áttérés magas bevezetési költségei, illetve a befektetések hosszú megtérülési periódusa révén akadályozhatja a körkörös koncepció megvalósulását. A finanszírozás kérdése különösen nehéz a kis- és középvállalkozások számára (Rizos és társai 2015). Gazdasági-piaci szempontból a másik kulcsproblémát az alacsony nyersanyagárak jelentik, melyek nem ösztönzik a vállalatokat a körkörös üzleti modellre való áttérésre. Az intézményi (és szabályozási) akadályok között elsősorban azok a törvényi és szabályozási korlátok kerülnek említésre, amelyek gátolják a körkörös gyakorlatok elterjedését. A technológiai akadályok a körforgásos gazdaságra való áttérés előfeltételét jelentő technológia hiányával kapcsolatosak: ez a vállalatok döntő többsége számára túl drága vagy hiányzik a működtetéséhez szükséges know-how.

A különböző típusú akadályok fontossági sorrendjét illetően megoszlik a kutatók véleménye: egyes szerzők (pl. De Jesus és Mendonça 2018) szerint a technológiai akadályok jelentik a legnagyobb kihívások forrását, míg más szerzők (Kirchherr 2018, Grafström-Aasma 2021) elsősorban a társadalmi-kulturális akadályok szerepét látják döntőnek.

A kutatások kiemelik, hogy a körkörös üzleti modellre való áttérés sok esetben annyira költséges, hogy a modell gazdasági életképessége csak kormányzati támogatásokkal biztosítható. Napjainkban a koronavírus járvány okozta válság kezelése érdekében elindított gazdasági ösztönzőcsomagok lehetőséget nyújthatnak a kormányok számára a gazdaságot megalapozó rendszerek újragondolására és ennek kapcsán egy fenntarthatóbb körkörös gazdaság irányába történő elmozdulásra (Ellen MacArthur, 2020).

Forrás: Jonas Grafström-Siri Aasma (2021): Breaking circular economy barriers, Journal of Cleaner Production 292, 126002

Egyéb hivatkozott tanulmányok:

• Julian Kirchherr és társai (2018): Barriers to the Circular Economy: Evidence from the European Union, Ecological Economics 150 p. 264-272
  • Milla Sarja és társai (2021): A systematic literature review of the transition tot he circular economy in business organisations: Obstacles, catalysts and ambivalences, Journal of Cleaner Production 286, 125492
  • Ellen MacArthur Foundation (2020): The circular economy: a transformative Covid-2019 recovery strategy https://www.ellenmacarthurfoundation.org/publications/covid-19
  • de Jesus A. és Mendonça S. (2018): Lost in transition? Drivers and barriers in the eco-innovation road tot he circular economy, Ecological Economics 145 p.75-89.
  • Rizos V. és társai (2015): The Cicular Economy Barriers and Opportunities for SMEs. CEPS Working Document

Összeállította:

IMRE GABRIELLA