A KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG MEGJELENÉSI FORMÁI AZ ÉLELMISZERIPARBAN

a-korforgasos-gazdasag-megjelenesi-formai-az-elelmiszeriparban.jpgA körforgásos gazdaság irányába történő elmozdulás az elmúlt években vált az EU környezetvédelmi és gazdaságpolitikájának egyik legfontosabb célkitűzésévé. A lineáris gazdasági modellel szemben a körforgásos gazdasági modellben minden nem megújuló anyag zárt körben kering. [1]

Kulcsszavak: körforgásos gazdaság, élelmiszeripar, melléktermékek hasznosítása, fogyasztói edukáció, fenntartható design

Üzleti SZEmle - 2021. február

A PWC tanulmánya szerint körforgásosság szempontjából az a cél, hogy az élelmiszeriparban keletkezett gyártási selejtek, melléktermékek kerüljenek vissza a gyártási folyamatba; míg a fogyasztókhoz eljutott termékek ne kerüljenek a kukába.

A bemutatott esettanulmányok a melléktermékek hasznosítására, a fogyasztói edukációra, valamint a fenntartható designra mutatnak be nemzetközi példákat. A melléktermékek hasznosításával kapcsolatban ismertetik az online élelmiszerhulladék-nagykereskedelem lehetőségét, valamint a kávéhulladék nyomdafestékként történő felhasználásának opcióját.

A fogyasztói edukáció esetében a portugál FLAW4LIFE vagy az ausztrál Odd Bunch projekteket hozzák fel példaként, melyek célja a szépséghibás gyümölcsök és zöldségek értékesítése. A fenntartható design vonatkozásában ismertetik a termék igényeihez alkalmazkodó csomagolást, az ún. MAP technológiát; a megrongálódott vagy lejárt „best before” idejű termékek értékesítésének lehetőségét a dán Wefood szupermarketek példáján, valamint The Real Junk Food Projectet, melynek célja az élelmiszerfelesleg újraelosztása. [2]

Források:

1. Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége: Lépések a körforgásos gazdaság felé. Letöltve: https://www.hosz.org/korforgas?gclid=Cj0KCQiA34OBBhCcARIsAG32uvNxKs4TD9E_5Q5oyxWm6mGCVE3nktO4d_9V_7D5Tjg6bW6B-mzxZbgaAqTNEALw_wcB (2020. február 9.)
  2. PWC (2019): Ha a kör bezárul – a körforgásos gazdaság jelentősége és lehetőségei 9 körforgásos eszköz 70+ vállalati esettanulmány Ipar 4.0 kitekintés. Letöltve: https://www.pwc.com/hu/hu/kiadvanyok/assets/pdf/korforgasos.pdf (2020. február 8.)

Összeállította:

KOLTAI JUDIT PETRA