A FENNTARTHATÓSÁG ÚJ MEGKÖZELÍTÉSBEN

koppány91.jpg„A fenntarthatóság új megközelítésben” címmel jelent meg a Széchenyi István Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem és a Corvinus Egyetem kutatóinak az emberiség szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében tett eddigi lépéseit értékelő, s az elkövetett hibákra, a globális szinten megmutatkozó sikertelenség okaira rámutató tematikus cikkgyűjteménye a Magyar Tudomány 2021. márciusi számában (https://mersz.hu/dokumentum/matud202103__1/).

Kulcsszavak: fenntarthatóság, szén-dioxid-kibocsátás, ökohatékonyság, komplex rendszerek, körkörös gazdaság

Üzleti SZEmle - 2021. március

A tematikus összeállítás vendégszerkesztőjének szavaival élve „a döntéseinket megalapozó elemzések túlságoson kicsi és túlságosan leegyszerűsített rendszereket vizsgálnak a megoldandó probléma komplexitásához képest. A szerzők megmutatják, hogy sokszor a törvénybe foglalt mérőszámok eleve nem alkalmasak a valós hatások mérésére. Nem veszik ugyanis figyelembe sem a befoglaló rendszerekkel történő kölcsönhatásokat, sem az emberi pszichológia kiszámíthatatlanságát. […] A klíma- és a környezetvédelem esetében óriási a kockázat, ha nem az ökohatékonyság elvét követjük, és nem a megfelelő sorrendben, illetve nem a megfelelő prioritások alkalmazásával cselekszünk! Sikerben csak ezek helyes megválasztása esetén reménykedhetünk!”

Bízzunk benne, hogy a koronavírus-válság nemcsak az üzleti modellek átalakulását, innovációit hozza el, hanem a környezeti fenntarthatóság új, korábbiaknál eredményesebb megközelítéseit is!

Források: https://mersz.hu/dokumentum/matud202103__1/

 

Összeállította:

KOPPÁNY KRISZTIÁN

 

PhD, egyetemi docens, vállalati kapcsolatokért felelős dékánhelyettes

Nemzetközi és Elméleti Gazdaságtan Tanszék, Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar

koppanyk##kukac##sze.hu