GLOBÁLIS IPARI TRENDEK A VÁLSÁGBAN
Az IFUA Horváth&Partners nemzetközi tanácsadó cég globális felmérése során 212 cégvezetőt és igazgatósági tagot kérdezett meg a jelenlegi válság hatásairól és a várható trendekről.
Kulcsszavak: válság, trendek, ipar, felmérés
Üzleti SZEmle - 2020. november
Az elkészült tanulmány szerint az idei 8 %-os visszaesést jövőre is 2 %-os visszaesés fogja követni, csak 2022-ben várható kilábalás. Ráadásul az autóipart, az olaj- és vegyipart, a gépipart, a szállítást, az utazást és a logisztikát sokkal súlyosabban érinti a válság: az autóipar eladások több mint 30 %-kal csökkentek az első félévben, de a többi felsorolt iparágban is 15-20 %-os visszaesés volt tapasztalható.
A válság során a vállalatok az alábbi területeket gondolják a legfontosabbnak:
- Digitalizáció
- Költségek optimalizálása
- Alkalmazottak megtartása
- Likviditás
- Stratégia és üzleti modell újragondolása
- Ellátásilánc-menedzsment
- Vállalati átalakulás
- Környezetvédelem és fenntarthatóság
A bankokat kevésbé érintette a válság, míg a biztosítók kieső bevételeit az alacsonyabb kárhányad ellensúlyozta. A gyógyszeripar sem változik rövid távon, de hosszú távon mind a kutatás-fejlesztés, mind az ellátási láncok, mind a kereskedelem terén jelentős változásokat indíthat el a jelenlegi helyzet. A kereskedelmet ellentétes hatások érik: az élelmiszerszegmens és az online kereskedelem profitáltak a vírushelyzetből, míg a többi kereskedelmi vállalkozásnál a fő kockázatokat a diverzifikáció csökkentheti. A vegyiparban jelentős a visszaesés, itt a vezetők szerint a rugalmasság és a költséghatékonyság kiemelt jelentőségű, valamint iparági átrendeződést várnak.
A teljes tanulmányt e-mailben igényelheti az IFUA Horávth&Partners kollégájától (krisztina.abraham@horvath-partners.com) az alábbi adatok megadásával: név, beosztás, cégnév, e-mail-cím.
Összeállította:
GAJZÁGÓ GERGŐ
Egyetemi tanársegéd, doktorjelölt
Marketing és Menedzsment Tanszék
gajzago.gergo@sze.hu