Hírek
NEMZETI LABORATÓRIUM SZEREPVÁLLALÁS
Biztonsági Technológiák Nemzeti Laboratórium (BTNL) néven konzorciális együttműködés keretében alakult nemzeti laboratórium a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szervezésében. A bemutatkozó megbeszélésen a Digitális Fejlesztési Központ is ismertette helyzetét, terveit, lehetőségeit. A nemzeti labor fő területei közé fog tartozni a dróntechnológia és az 5G is. Célja a szakmai kapcsolatok fejlesztése, a tudástranszfer, a műszaki műhelyek koncentrálása és a felfedő-kísérleti kutatások megszervezése. A legfontosabb három alprojekt a biztonságos intézmény, a biztonságos település és a biztonságos határvédelem feladatai köré szerveződik. Az 5G technológia, a robot- és dróntechnika – beleértve a digitális képfeldolgozást – kiemelt szerepű horizontális tevékenységként jelenik meg, amely a központ számára nyújt új lehetőségeket.
EGYÜTTMŰKÖDÉS AZ AUDI IT-RÉSZLEGGEL
Matthias Müller, a győri Audi Hungaria Zrt. IT-részlegének vezetője egyetemi bemutatkozó látogatása során megismerkedett a Digitális Fejlesztési Központ szerepével, működésével, kompetenciáival. A vállalat, az egyetem Járműfejlesztési Tanszéke és a központ közös együttműködésében olyan fejlesztések valósulhatnak meg, amelyek a járműipar számára nyújtanak előrelépést.
ELINDULT A DRÓNIRÁNYÍTÓ-KÉPZÉS
A Széchenyi István Egyetem és a Digitális Fejlesztési Központ közreműködésével 2021 tavaszán elindult a Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szak. Bármely képzési területen szerzett, minimum BSc, BA vagy ezzel egyenértékű főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkező jelentkezhet a költségtérítéses képzésre. A képzési idő két félév. A képzés során különböző elméleti és gyakorlati kompetenciák, tudáselemek kerülnek elő.
TUDOMÁNYOS KUTATÁSI EREDMÉNYEK A DIGITÁLIS FEJLESZTÉSI KÖZPONTBAN
A győri egyetem Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskolájának közreműködésével a szeptemberben megrendezésre kerülő nemzetközi 12. CogInfoCom konferencián külön szekciót indít a Digitális Fejlesztési Központban folyó kutatások egy részének bemutatására. A doktoranduszok 5G témái mellett helyet kapnak a digitális valóság alkalmazások kérdései, valamint üzleti megoldások és a jogi szabályozás bemutatása is.
5G és az oktatás
A virtualizáció az élet számos területén hoz átütő változást. Az informatikában és az iparban is egyre nagyobb teret hódít, ezen felül - amit a jelenlegi vírushelyzet alatt is megtapasztaltunk -, az online platformok segítségével egyetemi, közép- és általános iskolai előadásokat lehet megtartani. A legnagyobb probléma, hogy az 5G térségi lefedettsége, valamint az eszközök teljesítménye nem mindig megfelelő ahhoz, hogy az előadás minősége élvezhető, akadálymentés és stabil legyen. Az 5G hálózatok kiépítésével olyan platformok fejlesztése történhet meg, amivel az oktatás online módon a technikai problémák csökkentésével megvalósítható.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 04. 27.
5G a rehabilitációban
Az agy a szemen keresztül minden információra reagál, akkor is, ha ez csak egy film vagy álom. A beérkező ingerek végigfutnak egy reflexkörön, szükség esetén mozgást kiváltva. Egy virtuális tér és a benne történő mozgásélmények egészséges idegrendszer esetén éppúgy kiváltják a mozgáselemeket, mintha valóban ott lennénk. Különböző terek különböző mozgásokat válthatnak ki, ezek pedig az ismétlésekkel, gyakorlással fejlődhetnek is. Ez különösen fontos olyan térben, amelyet normál körülmények között nehéz lenne előidézni. A virtuális tér lehetőségei sokkal többet adhatnak a mozgásfejlesztéshez, mint a hétköznapi terek, hiszen sokkal több inger váltható ki egységnyi idő alatt. Ezek a terek akár percenként változtathatóak. A térben lévő mozgáshoz azonban hasznos egy olyan eszköz is, amivel a test mozgása még intenzívebbé válhat.
Az eddigi VR lehetőségek nagyot léptek előre azzal, hogy a test is mozgásba kerülhet. Soha ilyen nagyot nem ugrott a mozgásterápia tárháza, mint most a VR technológiákkal. Hatalmas lehetőség a legmagasabb szintű rehabilitációhoz, mint a koordináció, az egyensúly, a testszimmetria, a reflexek, és minden irányú izomerősítés fejlesztésére.
A technológiai és digitális fejlesztések segítségével akár az otthonról történő rehabilitáció is megoldható lehet. A megfelelő hálózati lefedettség és a jól beállított eszközök használata biztonságos és otthonról végezhető kezelést eredményezhetnek. A Digitális Fejlesztési Központ kutatási területei között megtaláljuk ezek lehetőségeit is.
A Digitális Fejlesztési Központ támogatása a GINOP-3.1.1-VEKOP-15-2016-00001 projekt keretében valósul meg.
NÉMET KITEKINTÉS 2021
A Digitális Fejlesztési Központ feladatai közé tartozik a nemzetközi kapcsolatépítés, partnerekkel való együttműködés, amelyet megnehezíti a vírushelyzet, így látogatások, személyes terepszemlék egyelőre nem megvalósíthatók. Kiemelt szerepű a német reláció, így nem mellékes sem Magyarország, sem pedig a Központ szempontjából, miként halad az 5G-fejlesztés Németországban.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 04. 13.
T-SYSTEMS LÁTOGÁS
A Digitális Fejlesztési Központ vezetői mellett dr. Kovács Zsolt, az egyetem kancellárja fogadta.
Fegyver Csabát, a T-Systems B2B Telekommunikációs Stratégiai Központ vezetőjét. A találkozón szóba került az is, hogy a Magyar Telekom lakossági, valamint a T-Systems nagyvállalati üzletága is érdekelt az 5G gyors kiépítésében, ennek része a "rezet optikára" cserélés stratégiája, amely a gyors internetelérés alapfeltétele.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 04. 06.
Kellemes Húsvéti Ünnepeket kívánunk!
A Széchenyi István Egyetem minden polgárának és partnereinek Kellemes Húsvéti Ünnepet kíván!
Nyereményjátékkal újul meg a Széchenyi István Egyetem honlapja
A Széchenyi István Egyetem korszerűbb, letisztultabb, átláthatóbb honlapon mutatja be tevékenységét, teszi közzé híreit, információit jelenlegi és leendő hallgatóinak, munkatársainak, partnereinek, valamint az érdeklődőknek április 1-jétől. A megújulást a nyereményjáték is népszerűsíti.
2021 március 31. – SZEhírek
SZE DUÓ
A Széchenyi István Egyetem és a Digitális Fejlesztési Központ által meghirdetett SZE-DUÓ pályázaton három hallgatókból és oktatókból álló csapat nyert támogatást az 5G területén alkalmazások "deszkamodelljének" kifejlesztésére.
A csapatoknak 3 hónap áll rendelkezésre az általuk gondozott téma hatás- és alkalmazhatósági vizsgálatának elvégzésére, hogy miként ültethetők azok át az 5G hálózatokra optimalizálva.
A témák között szerepel az agrárium számára fejlesztett talajnedvesség és egyéb környezeti paraméterek mérési eredményeinek kezelése, nagyfelbontású diagnosztikai képek továbbítása orvostechnológiai alkalmazásokban, valamint közlekedésbiztonságot növelő megoldás tesztelése.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 03. 30.
Az 5G hatása az egészségügyben
A technológia és a kommunikáció fejlődése komoly hatással van az egészségügyi rendszerekre. A fizikai jellegű területeket is elérte a virtualitás, ezáltal modernebbé, hatékonyabbá és alacsonyabb költségvetésűvé teheti az egészségügy egyes területeit. A fejlesztések közé tartozik például a 3D nyomtatás vagy az online gyógyszertárak és szakrendelések, ahol a már jól ismert e-receptek felhasználása történik. Az egészségügyi informatika fejlesztése lehetővé teszi az online térben történő gyors orvosi reakciókat, valamint a távleletezés lehetőségét is előtérbe helyezi.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 03. 23.
Az 5G és a telemedicina
A telemedicina olyan egészségügyi szolgáltatás, amelynek során az ellátásban részesülő és az ellátó személy közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat valamilyen távoli adatátviteli rendszeren keresztül jön létre. A telemedicina tehát olyan infokommunikációs eszközzel támogatott diagnosztikus vagy terápiás-, távfelügyeleti eljárás, amelyben az egészségügyi szakszemélyzet szükségszerű beteg melletti jelenlétét online elektronikus kapcsolaton keresztül távolról pótolják.
2021 március 16.
KÉRDŐÍV AZ 5G-RŐL
Egy rögtönzött kérdőív segítségével a Digitális Fejlesztési Központ nem reprezentatív felmérést végzett egy Győr melletti falu lakossága körében, több mint ötvenen töltötték ki az online kérdőívet, amely több tanulsággal is szolgált.
A tájékozottságot illetően 75% már olvasott, hallott az 5G-ről, főleg internetes portálokon (93%) és a közösségi médiában (51%). A bevezetést illetően nagy a bizonytalanság, 50% nem tudja eldönteni, fontos-e, egyharmaduk nem is cserélné le telefonját az 5G bevezetése miatt. Egy másik harmad a következő cserénél, ha jó árban lesz mobilkészülék, már 5G-képest vásárolna.
2021 március 9.
TELENOR TESZTHÁLÓZAT GYŐRBEN
A Világgazdaságban megjelent cikk szerint a Telenor egyelőre az alacsony lakossági és ipari érdeklődésre való tekintettel még nem indítja el a kereskedelmi 5G szolgáltatását. Győrben az egyetem területén működő teszthálózattal azonban folyamatosan dolgoznak a Telenor és a Digitális Fejlesztési Központ szakemberei. Folyamatosan tesztelik és figyelik a telepített teszthálózat képességeit, átviteli sebességét, megbízhatóságát.
2021 március 2.
ÁLHÍREK… FIKCIÓ VAGY VALÓSÁG?
Az elmúlt időszakban több helyen megjelent álhír egy elektrotechnikával foglalkozó szakember vagy villamosmérnöki képzésben tanulónak kimondottan érdekes lenne, ám sokan úgy ismerik, mint a COVID vakcinában elrejtett chip kapcsolási rajza. A rajzon jól láthatók a be- és kimenetek, hangszínszabályzók, amelyek egy gitár lábpedállal való vezérlését teszik lehetővé zenélés közben.
Digitális Fejlesztési Központ hírek - 2021. 02. 16.
ERICSSON KUTATÁS AZ 5G GAZDASÁGI HATÁSAIRÓL
Nettó 826 milliárd forinttal járulhat hozzá a következő években a magyar gazdasághoz az 5G technológia, ezzel is jelentősen segítve a koronavírus-válság utáni gazdasági fellendülést - derül ki az Ericsson kutatásából. Az 5G technológia terjedése már a járványügyi helyzet kialakulása előtt megkezdődött Európában, ám a válság idején az innovatív megoldások háttérbe szorultak. A gazdasági és technológiai fejlődés helyreállítását elősegítő fejlesztés minden informatikai eszközt érint.
Nyitott Kapuk Online 2021 - Elérhető tartalmak
Kedves Érdeklődők!
Köszönjük, hogy velünk tartottatok a 2021-es online Nyitott Kapuk rendezvényünkön!
A nap során levetített tájékoztató videók továbbra is elérhetőek lesznek az alábbi oldalon:
Tartalmaink a MaxWhere térben is elérhetőek maradnak: https://felveteli.sze.hu/nyitott-kapuk-a-maxwhere-terben
Ha bármilyen kérdés felmerül a felvételi eljárással vagy intézményünkkel kapcsolatban, keressetek bizalommal minket a felveteli@sze.hu e-mail címen.
VírusRadar mobilalkalmazás
Tisztelt Kollégák! Tisztelt Hallgatók!
A koronavírus elleni védekezés első szakaszát a magyar emberek fegyelmezettségének köszönhetően tavasszal, nyár elején sikerrel vettük. Akkor a kijárási korlátozásoktól az iskolák digitális munkarendre átállításáig szigorú, drasztikus lépésekre volt szükség a járvány terjedésének megfékezése érdekében. Közösen, összefogva időt nyertünk a felkészülésre az egészségügynek, amely képessé vált biztonságosan ellátni akár egyszerre nagyobb számban megbetegedőket is.
Fakultatív nyelvtanfolyamok
Az előző évek gyakorlatának megfelelően az INOK fakultatív nyelvtanfolyamokat szervez a hallgatóság nyelvtudásának fejlesztésére. A nyelvtanfolyamok lebonyolítására az alábbiak szerint kerül sor.
Knorr-Bremse Rail Systems Budapest Design Challenge 2020
Design pályázatot hirdetünk mérnök hallgatók és gyakorló mérnökök számára
A Knorr-Bremse Budapestnél folyamatosan keressük a környezetbarát vasúti közlekedést támogató megoldásokat. Ennek két kulcs eleme a tömegcsökkentés és a hatékony szerkezeti kialakítás. A vonatokon rögzítési célokra használt speciális konzoloknál külön kihívást jelent a szilárdság, a merevség és a tömeg közti kompromisszum megtalálása.
Pályázat benyújtásának határideje: 2020.08.31.
FELHÍVÁS ONLINE ÖNKÉNTESSÉGRE
A Szociális Tanulmányok és Szociológia Tanszék a kialakult járványveszélyes helyzetben elindította az online önkéntességet.
Rektori fórum: fókuszban a modellváltás
„Mindenkire szükségünk van” – jelentette ki dr. Földesi Péter az április 8-án megtartott online rektori fórumon. Az eseményen a munkatársak és a hallgatók számára megnyugtató válaszok hangoztak el a modellváltással kapcsolatban. Elhangzott, hogy nincs szó elbocsátásokról, versenyképes bérezési-ösztönzési rendszer kialakítása a cél, az államilag finanszírozott helyek pedig megmaradnak. Kiderült az is, hogy az idei félév vizsgáinak lebonyolításáról hamarosan döntés születik.
Győr, 2020. április 9. – Hancz Gábor, SZEhírek, fotók: Májer Csaba József
Rektori-Kancellári tájékoztató levél
Kedves Kollégánk!
A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatást szem előtt tartva a kormány újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtése, a felsőoktatás nemzetköziesítése és folyamatos fejlődése. A manapság szinte napról napra jelentősen változó világban intézményünknek az eddigieknél is erőteljesebb megújulási folyamatra van szüksége, hogy még inkább a helyi társadalmi élet, a felelős polgárság képzése és a gazdaságfejlesztés motorjává válhasson.