Rektori-Kancellári tájékoztató levél
Kedves Kollégánk!
A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatást szem előtt tartva a kormány újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtése, a felsőoktatás nemzetköziesítése és folyamatos fejlődése. A manapság szinte napról napra jelentősen változó világban intézményünknek az eddigieknél is erőteljesebb megújulási folyamatra van szüksége, hogy még inkább a helyi társadalmi élet, a felelős polgárság képzése és a gazdaságfejlesztés motorjává válhasson.
Mint az ön előtt ismert, a modellváltás előkészítése a Szenátus jóvágyásával zajlik. Intézményünk az elmúlt években számottevően növelte hallgatói létszámát és saját bevételeit, fejlesztette infrasruktúráját, kiemelkedő likviditása pedig a globálisan kialakult járványügyi helyzetben is stabilitást nyújt. Mindezek biztos alapot jelentenek a további fejlődéshez, s ahhoz, hogy a most megnyíló megújulási lehetőség nyertesei legyünk. A fenntartóváltástól hatékonyabb és rugalmasabb működést, újabb fejlesztéseket, partnerkapcsolataink megerősödését és szolgáltatóképességünk erősödését várjuk.
Egyetemünk alapítói és fenntartói jogai 2020. július 1 -jével a közvetlen állami fenntartás helyett egy kifejezetten erre a célra lérehozott alapítványhoz kerülnek. Az új finanszírozás előnye a hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot szem előtt tartó éven túli szemlélet, amelyet a 2022-től bevezetendő, előre rögzített teljesítménymutatók alapján a különböző feladatok sajátosságait figyelembe vevő új finanszírozási elvek támogatnak. A gazdálkodást segítik a közbeszerzési könnyítések, amelyek hozzájárulnak a vállalati szereplőkkel való még eredményesebb együttműködéshez. A modell bevezetésével lehetőség nyílik a rugalmasabb foglalkoztatásra, ennek keretében pedig az egyéni teljesítményeket elismerő, motiváló, differenciált javadalmazásra. A megújulásnak köszönhetően az munkatársak több nemzetközi és hazai projektben vehetnek részt, még modernebb infrastruktúrát és eszközöket használhatnak
Fontos kiemelni, hogy egyetemünk a megújulási folyamat lezárulta után sem szakad el a felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő államtól, amely továbbra is stratégiai és aktív partneri szerepet tölt be. Ez garanciát jelent a hosszú távú, stabil működésre. A modellváltástól ugyanakkor az is várható, hogy növekszik intézményünk saját bevételszerző képessége.
Egyetemünk a rábízott értékeket — ahogy eddig, úgy a jövőben is — jó gazda módjára kezeli. Szervezeti egységeink, feladataink közül semmi sem szűnik meg, a kollégák munkájára szükség lesz a továbbiakban is. Célunk olyan szerkezet kialakítása, amelynek révén jobban tudunk alkalmazkodni a gazdaság és a társadalom változó elvárásaihoz.
A kollégák tájékoztatását kiemelten kezeljük, ezért a következő időszakban a friss információkat folyamatosan megosztjuk önökkel. Köszönjük támogatásukat, továbbra is számítunk segítő közreműködésükre!
Győr, 2020.04.01.
Dr. Földesi Péter Dr. Filep Bálint
rektor kancellár
Kedves Hallgatónk!
A hatékonyabb és korszerűbb felsőoktatást szem előtt tartva a komány újabb hat egyetem, köztük a Széchenyi István Egyetem működési és finanszírozási modellváltásáról döntött. Az intézkedés elsődleges célja a versenyképesség növelése, a jelenleginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtése, a felsőoktatás nemzetköziesítése és folyamatos fejlődése. A manapság szinte napról napra jelentősen változó világban intézményünknek az eddigieknél is erőteljesebb megújulási folyamatra van szüksége, hogy még inkább a helyi társadalmi élet, a felelős polgárság képzése és a gazdaságfejlesztés motorjává válhasson.
A modellváltás előkészítése a Szenátus jóvágyásával zajlik. Intézményünk az elmúlt években számottevően növelte hallgatói létszámát és saját bevételeit, fejlesztette infrasfruktúráját, kiemelkedő likviditása pedig a világszerte kialakult járványügyi helyzetben is stabilitást nyújt. Mindezek biztos alapot jelentenek a további fejlődéshez, s ahhoz, hogy a most megnyíló megújulási lehetőség nyertesei legyünk. A fenntartóváltástól hatékonyabb és rugalmasabb működést, újabb fejlesztéseket, partnerkapcsolataink megerősödését és szolgáltatóképességünk erősödését várjuk.
Egyetemünk alapítói és fenntartói jogai 2020. július 1-jével a közvetlen állami fenntartás helyett egy kifejezetten erre a célra létrehozott alapítványhoz kerülnek. A modell bevezetésével az államilag finanszírozott képzések megmaradnak, s hallgatóknak még versenyképesebb tudás megszerzésére nyílik lehetőségük, amit a megújulásnak is köszönhetően a gyakorlati helyek, az angol nyelvű képzések és a külföldi oktatók számának emelkedése is segít.
Fontos kiemelni, hogy egyetemünk a megújulási folyamat lezárulta után sem szakad el a felsőoktatási szolgáltatásokat megrendelő államtól, amely továbbra is stratégiai és aktív partneri szerepet tölt be. Ez garanciát jelent a hosszú távú, stabil működésre. A modellváltástól ugyanakkor az is várható, hogy növekszik intézményünk saját bevételszerző képessége.
Egyetemünk a rábízott értékeket — ahogy eddig, úgy a jövőben is —jó gazda módjára kezeli, és mindent megtesz azért, hogy a hallgatók számára előnyöket hozzon a modellváltás.
A hallgatók tájékoztatását kiemelten kezeljük, ezért a következő időszakban a friss információkat folyamatosan megosztjuk önökkel.
Győr, 2020.04.01.
Dr. Földesi Péter Dr. Filep Bálint
rektor kancellár