Világelsők a virtuális terek tervezésében

A Széchenyi István Egyetem önálló kutatási egységeként működő Járműipari Kutatóközpontban a Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program keretében több különböző kutató munkacsoport tevékenykedik a SZTAKI-val együttműködve, melyek folyamatosan várják az intézmény hallgatóinak és oktatóinak jelentkezését. Cikksorozatunk harmadik részében a virtuális terekre fokuszáló munkacsoport fejlesztéseiről beszélgettünk dr. Baranyi Péter munkacsoportvezetővel.

2020. szeptember 23. – Czeiner-Szücs Anita, SZEhírek

Dr. Baranyi Péter munkacsoportja azt a MaxWhere 3D böngészőt használja projektjei megvalósításához, amelynek segítségével egyébként maga a Járműipari Kutatóközpont is körbejárható – bárhol a világon, akár egy karosszékben ülve. A Széchenyi István Egyetem professzora két tudóstársával együtt alkotta meg ezt az egyedülálló fejlesztést, melyről egy laikusnak azt mondaná: „A MaxWhere olyan, mint bármilyen böngésző, azzal a különbséggel, hogy weboldalak helyett háromdimenziós webterek jönnek be a képernyőn. Használata egyszerű és olcsó, mert nem szükséges hozzá VR-szemüveg, elég egy laptop vagy egy asztali számítógép is.”

Dr. Baranyi Péter. Fotó: Májer Csaba József

A kutatócsoport tavaly a Széchenyi István Egyetem több laboratóriumát, illetve ezek szolgáltatásait is elérhetővé tette a virtuális térben, amelynek következtében az oktatók és a hallgatók karbonlábnyommentesen, sorban állás nélkül, hely- és időtakarékosan tudják elvégezni szükséges méréseiket és tesztjeiket úgy, hogy a drága eszközök még véletlenül sem sérülnek, amortizálódnak. „Természetesen fejlesztésünk nem működik minden laboratórium esetében, illetve az első mérések varázsát és tapasztalási élményét sem gondoltuk ezzel helyettesíteni. Szükség van arra, hogy a hallgatók beolajozzák a kezüket, a valóságban mérjenek először, azonban miután ez már rutinszerűvé válik, a webterekben elérhető szolgáltatások számukra is optimálisabbak lehetnek” – egészítette ki a gondolatot a professzor, aki büszke arra, hogy fejlesztésüket partnerintézmények is használhatják majd. Mint mondja, az országban ilyen lehetőség csak a Széchenyi-egyetemen valósult meg.

A munkacsoport tevékenysége nyomán a jövőben fékpadok és az e-mobilitás laboratórium virtuális változata is az érdeklődők rendelkezésére állhat majd.

A munkacsoport most egy a világon egyedülálló szolgáltatás megvalósításán dolgozik: elkészítik a ZalaZone tesztpálya virtuális mását.

Amint azt dr. Baranyi Pétertől megtudtuk, kutatócsoportjuk fő feladata most a zalaegerszegi ZalaZone tesztpálya virtuális másának elkészítése. A projekttel a főként járműipari fejlesztésekhez kapcsolódó hightech épület 3D-s kommunikációját valósítják meg. „Aki ellátogat majd a komplexum webterére, végigsétálhat az épületekben, megszemlélheti a tesztpályát, online akár nemzetközi konferenciákat is szervezhet és tarthat. További előny, hogy kutatásaink alapján az emberek ötven százalékkal gyorsabban látják át a háromdimenziós tereket, ugyanennyivel jobban emlékeznek az ott megszerzett információkra, és ezekben harminc százalékkal gyorsabban működnek együtt másokkal. És közben még kevésbé is fáradnak el a mérések szerint” – sorolta a projekt és a MaxWhere mellett szóló érveket a munkacsoportvezető. Hozzátette: a széchenyis fejlesztés nagyot fog szólni, nem vitás, a világon egyedülálló szolgáltatást biztosít. A tervek szerint az üres tér már idén karácsonyra „beköltözhető” lesz, utána kezdődhet a berendezés.

Jelentkezzen a munkacsoportba!

A virtuális terek munkacsoport folyamatosan várja az érdeklődő 3D-s tervező grafikusok és programozók jelentkezését a baranyi@sze.hu címen.