Új ösztöndíjak több mint 50 millió forint értékben

A Széchenyi István Egyetemet fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 53 millió forintot adományozott az Universitas-Győr Alapítványnak. A jelentős támogatás révén alapított három új – hallgatói, sportolói és tudományos – ösztöndíj pályázati felhívásai megjelentek. Az első félévi beadási határidő január 31-én, a második félévi június 30-án jár le.

2020. december 8. – Hancz Gábor, SZEhírek, fotó: Májer Csaba József

Augusztus 1-jével a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány vette át a Széchenyi István Egyetem fenntartói jogait, amely így államilag elismert magán felsőoktatási intézményként működik tovább. Ez mérföldkövet jelent az egyetem életében, s az új lehetőségeket jelzi, hogy az alapítvány kuratóriuma szeptember végi ülésén arról döntött, 53 millió forintot adományoz az Universitas-Győr Alapítványnak, hogy elismerje a hallgatók sport és tanulás, illetve az oktatók tudományos munka terén elért eredményeit.

„A modellváltás eredményeként lehetővé vált, hogy támogassuk, ösztönözzük a hallgatókat és az oktatókat-kutatókat tehetségük, kreativitásuk kibontakozásában. Ennek révén az elmúlt években Magyarország egyik meghatározó tudásközpontjává vált egyetem erősítheti hazai és nemzetközi pozícióit, versenyképességét,  valamint hozzájárulását a nemzetgazdaság fejlődéséhez. Az alapítvány mint fenntartó a kiválóságok elismerésével elő kívánja segíteni, hogy tovább emelkedjen az intézmény tudományos és oktatási tevékenységének színvonala. Fontos a hallgatók motivációjának növelése is annak érdekében, hogy minél jobb tanulmányi és sporteredményeket érjenek el” – hangsúlyozta dr. Knáb Erzsébet, a kuratórium elnöke a döntés hátteréről.

Dr. Filep Bálint, az egyetem elnöke kiemelte: közös cél, hogy azok a fiatalok, akik a Széchenyi István Egyetemet választják, versenyképes tudást szerezzenek, a munkatársakat pedig a teljesítményt elismerő erkölcsi-anyagi megbecsülés ösztönözze szakmai karrierjük kiteljesítésére. Hozzátette: az 53 millió forintos adomány mindezt elősegíti, s a támogatásért köszönetet mondott a kuratóriumnak. „A modellváltástól nemcsak az eddiginél rugalmasabb, kiszámíthatóbb, tervezhetőbb működési környezet megteremtését várjuk, hanem azt is, hogy olyan egyetemet építsünk, amely a fiatalok között nagy vonzerővel rendelkezik, s amely oktatóit és hallgatóit egyaránt megbecsüli” – fogalmazott dr. Filep Bálint.

 

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány támogatásának köszönhetően az Universitas-Győr Alapítvány a napokban három ösztöndíj pályázati felhívását tette közzé a jelenlegi tanévre. A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Sportolói Ösztöndíjat és a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Hallgatói Ösztöndíjat azok a nappali tagozatos hallgatók nyerhetik el, akik kiemelkedő sportteljesítményükkel, illetve tanulmányi és tudományos munkájukkal példát mutatnak a közösség számára. Az előbbit félévente heten, az utóbbit tízen kaphatják meg. Az összeg nyertesenként egyszeri 300 ezer forint.

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány Tudományos Ösztöndíjat a Széchenyi István Egyetem oktatói, kutatói feladatokat ellátó, az intézménnyel munkaviszonyban álló azon munkatársainak ítélhetik oda, akiknek publikációját a Scopus adatbázis a szerzőhöz rendeli, valamint a szerző publikáción megjelenő affiliációjaként kizárólagosan a Széchenyi István Egyetem szerepel. Ezen ösztöndíj fedezetére 40 millió forint áll rendelkezésre. Az ösztöndíj összegének megállapítása a Scimago Q1-Q4 szerinti folyóirati rangsora alapján történik, s személyenként nettó 200–600 ezer forint nyerhető el. A legmagasabb összeget azok kaphatják, akik Q1-es cikket készítenek legalább két különböző külföldi intézményi affiliációval rendelkező társszerzővel együttműködésben.

Dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettes kérdésünkre kiemelte: a tudományos ösztöndíj alapításának célja az akadémiai területen dolgozók erkölcsi-anyagi elismerése, amiért köszönet illeti a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökét és az egyetem elnökét. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a feltételek között azért a Scopus adatbázis, illetve a Scimago általi idézettségi mutatók szerepelnek, mert a két legnagyobb globális felsőoktatási minősítő szervezet – a QS és a Times Higher Education – az egyetemi rangsorok összeállításánál kizárólag ezeket veszi figyelembe.

A pályázatok beadási határideje az első félévben január 31., a második félévben június 30. Ezek az ösztöndíjak új lehetőséget jelentenek az egyetemi polgárok számára, hiszen a fenntartói modellváltással nemcsak az állami ösztöndíjas képzések, hanem természetesen az eddig is elérhető ösztöndíjak, hallgatói juttatások is megmaradtak.

Az ösztöndíjak pályázati felhívásai ITT tölthetők le.