Természeti veszélyekről szóló nemzetközi konferencián remekeltek a Széchenyi-egyetem hallgatói

termeszeti_veszelyek_konf (1).jpg

Második alkalommal rendezte meg nemzetközi konferenciáját a Természeti Veszélyek Mérnöki Kutatási Hálózat Hallgatói Tanácsa. Az online tanácskozáson a Széchenyi István Egyetem Építész-, Építő- és Közlekedésmérnöki Karának öt hallgatója mutatta be kutatását, egyikük pedig főszervezője is volt az eseménynek.

Győr, 2024. július 17. - Kelemen Lilla, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem nagy hagyományokkal rendelkezik az építő- és építészmérnök-képzésben. Az e területekkel foglalkozó kar egyik kutatási fókusza a fenntartható építőipar, azon belül is a természeti csapások okozta károk megelőzése, mérséklése és a kockázatokat csökkentő innovatív megoldások.

Nurullah Bektas török építőmérnök-doktorandusz 2020-ban érkezett a győri intézménybe a Stipendium Hungaricum ösztöndíjprogramnak köszönhetően. Doktori tanulmányainak középpontjában a természeti veszélyek és katasztrófák állnak; a 2023-as törökországi földrengést követően haza is utazott, hogy egy nemzetközi csapat tagjaként önkéntesként segítse a katasztrófa utáni felderítést és kárfelmérést. Az elmúlt években kezdett el komolyabban foglalkozni a nemzetközi kapcsolatépítéssel, ezért folyamatosan keresi a lehetőségeket a szakmájában meghatározó civil szervezetekkel és szakértőkkel való együttműködésre.

„Az első itt töltött évemben döntöttem el, hogy kutató és oktató szeretnék lenni, ezért már három éve mentorálok alap-, illetve mesterképzésben tanuló hallgatókat, akik az idei tavaszi szemeszter során öt pályamunkával szerepeltek eredményesen a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencián – részletezte Nurullah Bektas. Hozzátette: igyekszik minél több szakmai tanácsot is adni a kezdő mérnököknek, különösen a publikálás és a konferenciákon történő részvétel területén.

„2021-ben csatlakoztam a Természeti Veszélyek Mérnöki Kutatási Hálózat Diplomás Hallgatói Tanácsához (Natural Hazards Engineering Research Infrastructure Graduate Student Council – NHERI GSC). Eleinte csak tagként voltam jelen, mára azonban én lettem a szervezet kutatásokért felelős vezetője. Társaimmal együtt második alkalommal hoztuk tető alá a természeti veszélyekről és katasztrófákról szóló egynapos nemzetközi online konferenciát, amelyen rajtam kívül négy széchenyis hallgató adott elő sikerrel, ketten pedig absztraktjukkal is megjelennek a rendezvényt záró összefoglaló kiadványban” – mondta el a Széchenyi István Egyetem Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskolájának hallgatója.

James Wangai, Marie Gisele Sibomasimbi, Zhang Jingjie és Samuel Alexandro Silitonga olyan témákból készültek fel a konferenciára, mint a fenntartható, bontásból származó építőanyag-kezelés, a bontott építőanyagok és  a műanyagok újrahasznosított felhasználása, a vasbeton szerkezetek földrengésálló tervezése vagy a talajjellemzők  figyelembevétele az időtálló szerkezettervezésbe. Kutatásaikban és előadásaikban nagy segítséget nyújtott mentorként Nurullah Bektas, aki egy külön előadói szekció elnökeként is részt vett az eseményen.

termeszeti_veszelyek_konf (1).jpg

A Széchenyi-egyetem hallgatói sikerrel képviselték az intézményt a nemzetközi konferencián. Felvételünkön James Wangai, Marie Gisele Sibomasimbi, Nurullah Bektas és Zhang Jingjie. (Fotó: Dudás Máté)

„A konferencia különlegessége, hogy már hónapokkal előtte létrehoztunk egy együttműködési hálózatot, munkacsoportokba beosztva a jelentkezőket. A különböző tudományos területeket képviselő, a világ minden tájáról származó csoporttagok így megbeszélhették kutatásaikat. Ez a módszer sokat segít az interdiszciplináris gondolkodásban, valamint a közös publikációkat is ösztönzi” – foglalta össze a PhD-hallgató, aki tanulmányai és oktatói feladatai mellett szabadidejében a magyar nyelvet is igyekszik elsajátítani.

Nurullah Bektas a konferencia legnagyobb sikerének azt tartja, hogy már alapképzésüket végző fiatalok is bemutathatták kutatásaikat, s ezáltal betekintést nyertek a nemzetközi tudományos életbe. Mint elmondta, sok munkát igényelt a felkészülés és a szervezés, de a befektetett energia megtérült, hiszen az előadások által a szakma is felfigyelt a Széchenyi István Egyetemen folyó magas minőségű oktatási és tehetségfejlesztő tevékenységre.