Szenzációs találmány Győrből

(www.hircity.hu, 2009.12.02.)

Szabadalmaztatás alatt áll az a magyar találmány, amely tökéletesíti az éles- és színlátás vizsgálatát - számol be az MNO. Az eszköz mobil, jóval gyorsabb és biztonságosabb, mint az eddigi eljárás és megnyugtatóan objektív eredményt ad a páciens számára.  
A készüléket a győri Széchenyi István Egyetem hallgatója, Sarkadi Nagy Balázs fejleszti, aki ma már több rangos díj tulajdonosa és találmányát idén Kínában is bemutatták.

A győri Széchenyi István Egyetem mechatronika szakos hallgatója által kifejlesztett készülék az eddigi legegyszerűbb és leggyorsabb módja a színtévesztés és az éleslátás vizsgálatának. Elmondása szerint nincs másra szükség, mint egy asztali számítógépre vagy notebookra, amelyet a szükséges hardverek és szoftverek telepítése után a páciens maga kezelhet. Ő maga hívhatja elő a teszthez szükséges újabb és újabb feladatokat, és az adott válaszok helyességéről is a program tájékoztatja. Végül a kapott eredmények elmenthetők, sőt azokhoz a szemorvos külön véleményt csatolhat – a különböző szintű alkalmassági követelményeknek megfelelően. A rendszer nagy előnye, hogy bár első látásra drágának tűnhet, tömeges elterjedésével azonban mégis lényegesen olcsóbb, mint a külön-külön beszerezhető vizsgálati eszközök.

A fejlesztés eredményeként, ha meghonosul az egészségügyi gyakorlatban, elköszönhetünk a látásvizsgáló tábláktól és a több évtizedes múlttal rendelkező, úgynevezett „babos könyvtől”. „A szerkezet szinte 100 százalék biztonsággal mutatja meg a páciens látási, észlelési zavarait. Nagy előnye az eddig használatos eljárással szemben, hogy nem lehet becsapni és a digitális adattároló funkciója révén évekre visszamenőleg elemezni tudja a páciens eredményeit” – mondja Sarkadi-Nagy Balázs.

A találmány szabadalmaztatását körülbelül egy évvel ezelőtt jelentették be, de mivel meglehetősen lassú folyamatról beszélünk, így négy-öt év is eltelhet, mire valóban megkezdődhet a gyártása. A látásvizsgáló készülék a későbbiekben új funkciókkal fejleszthető és így az egészségi állapot komplex felmérésére és dokumentálására is alkalmas lehet. Segítségével akár állami szinten is gyorsíthatók lennének az összetett egészségügyi vizsgálatok – mondta a győri Széchenyi István Egyetem kutatója.
Forrás:  Gondola.hu