Széchenyi-egyetem: Öt nemzetközi hallgatót is díjaztak a Tudományos és Művészeti Diákkonferencián

nemzetkozi_TDK (1).jpgA Széchenyi István Egyetem öt nemzetközi hallgatója kapott díjat kutatásáért az intézményben nemrégiben megrendezett Tudományos és Művészeti Diákkonferencián. Négyen olyan kiemelkedően szerepeltek, hogy megszerezték az indulási jogot a verseny döntőjének számító 2023-as Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.

Győr, 2022. május 11. – Hancz Gábor, SZEhírek

A több mint hét évtizedes múltra visszatekintő Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Magyarország legnagyobb tudományos rendezvénye. Azok a fiatalok nevezhetnek rá, akik a megelőző egyetemi konferenciákon teljesítményükkel jogosultságot szereznek.

A Széchenyi István Egyetem minden félévben megrendezi saját Tudományos és Művészeti Diákkonferenciáját (TDK), amelyre legutóbb április végén került sor. Az eseményen 35 szekcióban több mint 300 hallgató mutatta be kutatási eredményeit. A résztvevők és a díjazottak között egyre több a nemzetközi hallgató, összhangban azzal, ahogy évről évre nő az itt tanuló külföldiek száma, amely ma már megközelíti a 800-at. Ők a világ 65 országából érkeztek.

nemzetkozi_TDK (1).jpg

A Széchenyi István Egyetem tavaly novemberi Tudományos és Művészeti Diákkonferenciájára olyan installáció készült, amely bemutatta, melyik 65 országból érkeztek az intézmény nemzetközi hallgatói. (DesignLab TDK installáció)

„A nemzetközi hallgatóink számára is szélesre tártuk a kaput a tudományos és művészeti diákkör felé. 2018 tavasza óta rendezünk nemzetközi tudományos workshopokat a TDK keretében, amelyen bármilyen státuszú nemzetközi hallgatónk részt vehet. Ott prezentációval mutatják be kutatási területüket, intézményi szinten versenyezve. A legkiemelkedőbbek elismerő oklevelet kapnak” – ismertette dr. Lukács Eszter nemzetközi rektorhelyettes. Hozzátette: emellett a nappali tagozatos nemzetközi hallgatók részt vehetnek a TDK intézményi fordulóján, ahol jogosultságot szerezhetnek az OTDK-n való részvételre is. „Számukra is biztosított tehát a bekapcsolódási lehetőség a hazai felsőoktatásban működő tehetséggondozás legfontosabb, legjelentősebb formájába, a minőségi értelmiségi képzés kiemelt területébe” – hangsúlyozta.

A mostani TDK-n nyolc külföldi hallgató vett részt, akik közül hatan Stipendium Hungaricum Felsőoktatási Ösztöndíjprogram keretében tanulnak a győri egyetemen, egyikük az Erasmus+ csereprogram keretében érkezett, míg egy fiatal a felvi.hu-n keresztül jelentkezett és iratkozott be magyarországi állandó lakcímmel államilag finanszírozott képzésre. A laoszi Phomvixay Phetaloune „Összehasonlító tanulmány a telekommunikációs cégek vállalati társadalmi felelősségvállalási (CSR) gyakorlatáról” című, valamint a bangladesi Al Mamun Md Abdullah „Big Data megközelítés a dolgozók teljesítményének értékeléséhez és a ruhagyártó ipar termelékenységének javításához: egy bangladesi esettanulmány” című munkája első díjat ért. A mongóliai Nyambayar Batbayar az Apple és a Samsung közösségimédia-stratégiáját mutatta be, amiért különdíjat kapott. A zsűri hármójukat javasolta a 2023-as OTDK-n való részvételre.

A bírálók második díjjal jutalmazták a jordániai Almelhem Marahot „A kulturális viselkedés hatása az ostorcsapás-effektusra a Covid-19-járványban” című kutatásáért. Az ukrán Snizhkovska Liliia az orosz–ukrán háború globális ellátási láncokra gyakorolt hatásairól írt, amiért különdíjban részesült. Számos nemzetközi hallgató tanul a Művészeti Karon is. Közülük a kínai Yu Yue előadóművészet-klasszikus kürt szakra járó hallgató is részvételi jogosultságot szerzett a 2023-as OTDK Művészeti Szekciójába.

„Büszkék vagyunk arra, hogy nemzetközi hallgatóink is a mindenkori tanulmányi alapfeladatukat meghaladó, azt kiegészítő ismeretek elérésére törekednek, miközben problémamegoldó képességük fejlődik, látókörük szélesedik, kapcsolati hálójuk bővül. Ez a típusú kutatói-alkotói tevékenység megtanítja őket érvelni, mások igazát megismerni, elfogadni, örülni a többiek sikereinek, eredményeinek, továbbá igényességre, a felfedezés örömére, az új melletti kiállásra, együttműködésre és toleranciára. Köszönjük kollégáinknak a hallgatók, köztük a nemzetközi hallgatók mentorálását, hiszen az eredmények alapja a folyamatos hallgató-tanár műhelymunka, amely az adott tudományterület vagy művészeti terület mélyebb megismerését, a kutatási módszerek elsajátítását, a fiatalok képességeinek kibontakoztatását segíti elő” – fogalmazott dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Márta, az Egyetemi Tudományos és Művészeti Diákköri Tanács elnöke.

A Széchenyi István Egyetem következő, 2022. novemberi TDK-jának szekcióiban és a nemzetközi tudományos workshopon is lehetősége lesz a nemzetközi hallgatóknak megmutatni tehetségüket, kutatói és művészeti munkájuk eredményét.