Stipendium Hungaricum program: a Széchenyi István Egyetem mindent megtesz a nemzetközi hallgatókért

lengyel_miklos_sh (1).jpgA Széchenyi István Egyetemen teljesen felkészült a nemzetközi hallgatók fogadására, és nemcsak magas színvonalú oktatást, hanem vonzó életkörülményeket is biztosít számukra – ezt állapította meg Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára az intézményben tett látogatásán, amelynek apropóját a Stipendium Hungaricum felsőoktatási ösztöndíjprogram jövőre esedékes jubileuma adta.

Győr, 2022. december 14. – Hancz Gábor, SZEhírek

A Stipendium Hungaricum a magyar Kormány által alapított, a hazai felsőoktatás nemzetköziesítését, nemzetközi versenyképességének növelését szolgáló kiválósági alapú ösztöndíjprogram, amely 2013 óta működik. Ennek köszönhetően rengeteg külföldi fiatal érkezett Magyarországra, és szerzett értékes tudást, valamint diplomát az azóta eltelt időszakban.

A programban a Széchenyi István Egyetem sikeresen vesz részt. Az elért eredményekről tájékoztatták az intézmény vezetői Lengyel Miklóst, a Külgazdasági és Külügyminisztérium képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkárát a győri campuson tett látogatásán. A találkozón dr. Lukács Eszter nemzetközi stratégiai elnökhelyettes kifejtette: az egyetem közel 14 ezres hallgatói közösségét hetven ország fiataljai alkotják. A mintegy 800 külföldi hallgató közül több mint 300-an a Stipendium Hungaricum program keretében érkeztek. Mindez hatalmas előrelépés, figyelembe véve, hogy az egyetem nemzetköziesítési programja 2016-ban indult. Ezzel párhuzamosan az angol nyelvű képzések száma is dinamikusan bővült, a hat évvel ezelőtti ötről mostanra 37-re. Ma már a kilenc kar közül nyolc kínál ilyet, ráadásul valamennyi – azaz alap-, mester- és doktori képzési – szinten.

lengyel_miklos_sh (2).jpg

Lengyel Miklós helyettes államtitkár (balról a hetedik) és munkatársai a Széchenyi István Egyetem képviselőivel az intézmény Menedzsment Campus épülete előtt. (Fotó. Májer Csaba József)

Dr. Lukács Eszter kifejtette azt is: nagy hangsúlyt fektetnek a nemzetközi együttműködésekre. Ezt szolgálja például, hogy az egyetem alapító tagja a 2020-ban megalakult Regionális Egyetemi Hálózat-Európai Egyetem konzorciumnak (Regional University Network-European University, rövidítve: RUN-EU) két portugál, valamint egy-egy holland, osztrák, ír és finn egyetem mellett. A szervezet célja a jövő felsőoktatásának innovációja és fejlesztése, a fizikai és virtuális cserék előmozdítása, valamint a partnerek közötti intenzív partnerség fejlesztése. Ennek keretében nemcsak 25 rövid képzési program valósult meg a partnerekkel együtt, hanem a portugál Leiriai Egyetemmel közösen egy kettős képzés is a turizmusmenedzsment és a fenntartható turizmus témakörében. A Széchenyi István Egyetemnek egyébként ezenkívül az egyesült államokbeli Rhode Island-i Egyetemmel gazdaságtudományi (MBA), a kínai Jiaxing Egyetemmel pedig építőmérnöki területen van kettős képzési programja.

A megbeszélés kapcsán Lengyel Miklós helyettes államtitkár elmondta: jövőre lesz a Stipendium Hungaricum felsőoktatási ösztöndíjprogram létrehozásának tizedik évfordulója, ami alkalmat ad az értékelésre. Ez adta a győri látogatás apropóját is.

„Az ösztöndíjprogram – oktatáspolitikai célja mellett – egyszerre szolgálja a külgazdasági és külpolitikai kapcsolatokat és nyújt segítséget a tőlünk nehezebb helyzetben lévő országoknak, illetve állampolgáraiknak. Sokatmondó adat, hogy 2013-ban három országgal és 68 fővel indult, ma pedig tizenkétezren vesznek benne részt mintegy kilencven partnerországból. A Széchenyi István Egyetemen a legkedvezőbb tapasztalatokat szereztem ezzel kapcsolatban. Az intézmény teljesen felkészült a nemzetközi hallgatók fogadására, mindent megtesz értük, és nemcsak magas színvonalú oktatást, hanem vonzó életkörülményeket is biztosít számukra” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

lengyel_miklos_sh (1).jpg

A helyettes államtitkár nemcsak a Széchenyi István Egyetem képviselőivel, hanem az intézmény Stipendium Hungaricum ösztöndíjas hallgatóival is találkozott. (Fotó: Májer Csaba József)