STARTUPOK AJÁNLÁSAI A COVID-19 UTÁNI GAZDASÁGI FELLENDÜLÉS ÉRDEKÉBEN
Az EU vezetői 2020 júliusában állapodtak meg a „Next Generation EU” elnevezésű kilábalási tervről, amelyben a digitális és zöld növekedés kiemelt szerepet kapott. A startupok kulcsszerepet játszanak a digitális és zöld gazdaság megvalósításában.
Kulcsszavak: startupok, befektetések, képességek fejlesztése, szabályozás
Üzleti SZEmle - 2020. augusztus - szeptember
Így tevékenységük támogatása érdekében egy startup szervezetekből álló munkacsoport (Allied for Startups’COVID-19 Working Group) – a startupok finanszírozása, szabályozása és képességeik fejlesztése területén – 13 konkrét javaslatot fogalmazott meg az Európai Unió és a világon működő összes nemzeti kormány számára.
1. A likviditást biztosító állami támogatások olyan átmeneti keretrendszerét szükséges kialakítani, amely ugyanazt a támogatást biztosítja a startupok számára, mint más gazdasági szereplők esetében.
2. A külföldi befektetéseket érintő korlátozó intézkedések és a gazdaság finanszírozási igényeinek kiegyensúlyozása, annak érdekében, hogy a magán befektetők a közvetlen külföldi befektetéseikkel elősegítsék a fellendülést.
3. Az EU finanszírozási programjait úgy szükséges kialakítani, hogy a startupok könnyen tudjanak vele élni.
4. A magán finanszírozás mozgósítása kockázati tőkebefektetőkön, üzleti angyalokon és egyéb befektetőkön keresztül.
5. Az Európai Beruházási Alap és az Európai Beruházási Bank pénzügyi partner szerepének megerősítése startupok és kockázati befektetők esetében.
6. A közbeszerzési szabályok olyan módon történő átalakítása, amely lehetővé teszi a közbeszerzéseken való részvételt a startupok számára.
7. Az egész EU-ra kiterjedő, illetve globális szintű startup vízum bevezetése, amely leegyszerűsítené a startupok számára a munkaerő toborzását.
8. Részvényopciók rendszerének egységesítése és EU szintű kiterjesztése. Ehhez hasonló, globális szintű rendszer kidolgozása is szükséges.
9. Digitális és vállalkozói ismeretek bővítése az oktatási rendszer mindhárom szintjén.
10. Digitális, egyablakos ügyintéző helyek (one-stop-shop) kialakítása, ahol a vállalkozók már az induláskor választ kapnának a szabályozással, finanszírozási lehetőségekkel kapcsolatos kérdéseikre.
11. Szabályozói tesztkörnyezet (regulatory sandbox) kialakítása.
12. Az EU szabályok harmonizálása az egységes piac fragmentációjának elkerülése érdekében.
13. A globális kereskedelem ösztönzése és leegyszerűsítése a startupok külföldi terjeszkedésének elősegítése érdekében.
Forrás: https://alliedforstartups.org/wp-content/uploads/2020/07/COVID-19-Startup-recommendations.pdf
Összeállította:
VÖLGYI KATALIN
PhD, egyetemi adjunktus
Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar, Nemzetközi Elméleti és Gazdaságtan Tanszék
volgyi.katalin@sze.hu