Pozitív változást hozott Győr a világbajnok Szlovák Rajmund evezős életében

Szlovák Rajmund világbajnok evezős tavaly kezdte meg tanulmányait a Széchenyi István Egyetemen kereskedelem-marketing szakon, ezzel párhuzamosan egyesületet is váltott, Csepelről a GYAC-hoz igazolt. Jobban nem is sikerülhetett volna széchenyis bemutatkozása. Aranyéremmel térhetett haza Kínából az egyetemi evezős világbajnokságról a könnyűsúlyú evezős négyes tagjaként. Idén az U23-as mellett már a felnőtt vb-n is szeretne szépen szerepelni.

Győr, 2019. január 18. – SZEhírek, Nyerges Csaba

„Korábban a fővárosban eveztem, tavaly télen igazoltam át Győrbe, a GYAC-hoz. Fontos volt, hogy időben tudjam megoldani a váltást az egyetem megkezdése előtt. Azóta itt edzek a folyók városában, összehasonlíthatatlanul jobb feltételek között, mint korábban. Itt tényleg megjelenik a profizmus, megjelenik az, hogy közel olyan jó körülmények között tudunk edzeni, mint a nagy evezős hagyományokkal rendelkező angolszász országokban, ráadásul pár száz méterre van a klub a kollégiumtól. Alföldi Zoltán, az edzőm is kiváló szakember, remekül tudunk együtt dolgozni. Az is javít az eredményeinken, és az edzések hangulatán is, hogy közelebb áll hozzánk korban, még a magánéleti problémákat is megbeszélhetjük vele” – ad rövid összegzést az elmúlt évről Szlovák Rajmund, és hozzáteszi, hogy külföldi edzőtáborokba tud járni, anyagi támogatást is kap a klubjától, az egyetemtől pedig ösztöndíjat, és ezt kevés evezős mondhatja el magáról Magyarországon.

 

Szlovák Rajmund fiatal kora ellenére már nagyon szép eredményekkel büszkélkedhet. Élete az evezés. Fotó: Czucz Bálint

 

Tavalyról a portugáliai egyetemi játékok, a kínai egyetemi evezős világbajnokság és a felnőtt magyar bajnokság marad igazán emlékezetes számára. Portugáliában könnyűsúlyú négyesben a második, a nyolcas hajóban a negyedik helyet szerezték meg. „A sanghaji egyetemi evezős vb hatalmas élmény volt. Olasz ellenfeleink világbajnokok lettek korábban az U23-as vb-n, jópár aranyérem volt abban a hajóban. Szerencsére az előfutamon tudtuk tartalékolni, és a döntőben is sikerült véghezvinni azt a taktikát, amit elterveztünk. Megbeszéltük, hogy ezer méterig együtt megyünk a mezőnnyel. A rajtunk ugyan nem volt teljesen tökéletes, de a második ezer méteren már otthagytuk a többi hajót, az olaszokat is, és az utolsó fél kilométer igazi örömevezés volt. Ez jelentette teljes mértékben az év csúcspontját” – mondja büszkén Rajmund, aki az országos bajnokságon is remekelt. A négyből mind a négy versenyszámát behúzta, ráadásul normál súlyban, tizenkilenc évesen a felnőttek között. Kettesben, kormányos és kormányos nélküli négyesben, illetve a nyolcasban is első lett társaival.

 

Rajmund kereskedelem-marketing szakon tanul a Széchenyi István Egyetemen. Fotó: Májer Csaba József

A csapatváltás mellett tavaly a győri egyetem is új „pályát” jelentett Rajmund számára. Kereskedelem-marketing szakon kezdte meg a tanulmányait. Eleinte kicsit tartott attól, hogyan tudja majd összeegyeztetni a sportot a tanulással, de hamar szertefoszlottak az aggodalmak. „A szakosztály és az egyetem közötti kapcsolat is nagyon jó, az oktatók is segítőkészek és rugalmasak. Odafigyelnek rám, jó versenyzést kívánnak. A szakon is remek légkör alakult ki a hallgatók között. Sportoló barátommal, Pantelics Bencével pedig együtt szoktunk felkészülni a vizsgákra” – mondja a Széchenyi István Egyetem világbajnok evezőse.

Ami az idei évet illeti, még benne vannak az alapozásban, edzőtáborokba járnak Olaszországba, valószínűleg Horvátországba is mennek, utána pedig a válogatón kell majd megszerezni azt a pozíciót normál négyesben, hogy indulhassanak nyáron a linzi felnőtt világbajnokságon. Rajmund Szigeti Rolanddal, Szabó Bencével (mindketten széchenyisek) és Forrai Dáviddal ül egy hajóban. Felvezető versenyek is lesznek Linz előtt, de a fő cél a felnőtt vb. Emellett azért az U23-as világbajnokságon is szeretné megmérettetni magát, ami idén Amerikában lesz.

Rajmund már tizennégy évesen elszakadt otthonról, Csepelen lett kollégista annak érdekében, hogy az evezésre koncentrálhasson. Tízévesen, 2009-ben ült először hajóba. Testvérével együtt édesapjuktól vették a példát, aki szintén evezős volt, de 15 évesen abba kellett hagynia a versenyzést. „A szüleim kiskoromtól vittek versenyről-versenyre, végig mellettem álltak. Remélem, rajtam keresztül édesapám álmai is megvalósulhatnak, és kicsit vissza tudom adni, sikerül meghálálni azt a rengeteg támogatást, amit tőlük kaptam” – mondja Rajmund, amire minden esélye megvan. Hiszen még húsz éves sincs, de már eddig is nagyon szép eredményekkel büszkélkedhet, pedig az evesős sportban általában harmincéves koruk körül teljesednek ki igazán az élversenyzők.  

 

Csapattársával, Furkó Kálmánnal. Fotó: Czucz Bálint