MASZK kérdőív + Vírusradar applikáció

Tisztelt Oktatók! Kedves Hallgatók!

A magyar emberek fegyelmezettségének köszönhetően a koronavírus-járvánnyal szembeni védekezés első szakaszában sikerült fékezni a fertőzés terjedését, megelőzni a tömeges megbetegedéseket. Köszönöm, hogy a megváltozott körülmények között az oktatásban, akár oktatóként, akár hallgatóként, a megszokottól eltérő helyzethez alkalmazkodva, Ön is segítette a vírus elleni küzdelmet. Közreműködése hasznosan járult hozzá ahhoz, hogy lehetővé vált az élet fokozatos újraindítása. A vírus azonban nem tűnt el, a védelmi intézkedések – a védőtávolság betartása, maszk viselése – elengedhetetlenek mindannyiunk, és különösen a leginkább veszélyeztetett idősek biztonsága érdekében.

A felelős, tudatos magatartás mellett egyéb eszközökkel, a hazai kutatók munkáját előmozdítva is bárki, kis erőfeszítéssel részt vállalhat a további védekezés sikerében.  Mindössze napi öt perc ráfordítással Ön is tevékeny szereplővé válhat a koronavírus elleni harcban. A Szegedi Tudományegyetem kutatócsoportja online kérdőív kitöltésében kéri társadalmi összefogásra a magyar embereket. A Magyar Adatszolgáltató Kérdőívvel (MASZK) előrejelezhető a járvány jövőbeli terjedése, értékelhetőek az eddigi korlátozások és enyhítések hatásai, célzott óvintézkedések javasolhatóak. Az emberi kapcsolatokra vonatkozó adatok folyamatos gyűjtésével készíthetőek el pontos modellek. Köszönjük, ha az eddigi több mint 400 ezer kitöltésben az Ön válaszai is benne vannak! Az élet újraindításának idején is fontos a vírus terjedését kutató kérdőív. Kérjük, hogy az eredményes munkát a rendszeres kitöltésekkel a továbbiakban is támogassa!

A kérdőív elérhető a https://covid.sed.hu/tabs/response weboldalon és androidos telefonokra fejlesztett mobil alkalmazásban. A kutatás eredményei megtalálhatóak a MASZK folyamatosan frissített, hivatalos Facebook-oldalán (https://www.facebook.com/szte.sed).

A korlátozások enyhítésével az emberek szabadabban kezdenek mozogni, a találkozások számának emelkedésével megnő a veszélye annak is, hogy egymást megfertőzzék. A VírusRadar egy mobilalkalmazás, amit azért fejlesztettek ki, hogy könnyebben és gyorsabban meg lehessen találni azokat, akikkel a fertőzött emberek az elmúlt időszakban találkoztak.Használatához aktív Bluetooth kapcsolat szükséges, ami folyamatosan pásztázza a készülék környezetét, és titkosított bejegyzést készít azokról az appot futtató készülékekről, amelyek közelében hosszabb időt eltöltöttek. Így ha valakiről kiderül, hogy fertőzött, az adatfájl megküldésével a járványügyi hatóságok azonosítani tudják, hogy kikkel tartózkodott az elmúlt két hétben 2 méternél közelebb legalább 20 percen keresztül. Őket értesítik a további szükséges teendőkről (pl. maradjon otthon, figyelje, hogy jelentkeznek-e tünetei, vagy esetleg menjen el teszteltetni magát).

A regisztráció során egyetlen személyes adatot, a telefonszámot kell megadni, a központ azonban ezt is azonnal egy számjegyekből és betűkből álló azonosítókódra cseréli, így mások elől rejtve marad. Ha a felhasználó megfertőződik, vagy egy fertőzött kontaktjaként látókörbe kerül, a hatóságok csak a telefonszámot kapják meg, hogy értesíteni tudják őt, személyazonossága mindkét esetben rejtve marad. Az alkalmazás hely- és időadatokat sem tárol, és kizárólag járványügyi kontaktkutatás céljára használja fel a gyűjtött adatokat.

Kérjük, hogy Ön is töltse le és használja az alkalmazást, mert ezzel személyesen hozzájárul a hatékonyabb védekezéshez. Minél többen használják az appot, annál jobb eséllyel, gyorsabban és eredményesebben tudjuk elejét venni a vírus terjedésének, és annál hamarabb térhetünk vissza a megszokott, normális élethez.

A Vírusradar applikációról további részletek a https://virusradar.hu weboldalon olvashatóak, Androidos telefonra letölteni a Google Play áruházból lehet, de hamarosan iOS-re is elérhetővé válik.

Köszönjük, hogy a magyar kutatók és járványügyi szakemberek munkáját a kérdőív kitöltésével és az alkalmazás használatával az egyre kötetlenebb mindennapokban, a védekezés második szakaszában is támogatja!

Budapest, 2020. május 21.

 

Dr. Röst Gergely
egyetemi docens