Nyugdíj melletti foglalkoztatás: a Széchenyi István Egyetem megbecsüli idősebb munkatársait

nyugdij_munka (1).JPGA Széchenyi István Egyetem lehetőséget biztosít idősebb munkatársainak, hogy a nyugdíj mellett kissé könnyebb terheléssel, részmunkaidős foglalkoztatásban továbbra is értékes tagjai maradjanak a közösségnek. Így hasonló összegű nettó bérre tehetnek szert, mint korábban, amihez ráadásul hozzáadódik a nyugdíj is.

Győr, 2023. július 14. – Hancz Gábor, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem mára Magyarország meghatározó tudásközpontjává vált. Mindez nagymértékben köszönhető azoknak a kollégáknak, akik az elmúlt években-évtizedekben lelkiismeretes munkájukkal, elkötelezettségükkel hozzájárultak az intézmény dinamikus fejlődéséhez. Az egyetem arra törekszik, hogy megbecsülje idősebb munkatársait, akár a nyugdíjkorhatár elérése után is.

„Ennek a korosztálynak a tagjai rendkívül fontos szerepet töltenek be közösségünkben. Olyan szakmai tudással, ismeretekkel, tapasztalattal és kapcsolati hálóval rendelkeznek, ami nagyon értékes az egyetem számára. Intézményünk ezért lehetőséget biztosít a nyugdíj melletti továbbfoglalkoztatásra, miután a jogszabályok erre lehetőséget adnak, ráadásul egy törvénymódosításnak köszönhetően már az oktatók esetében sem jelent korlátot a hetvenedik életév betöltése” – hangsúlyozta Váginé Varga Zsuzsanna, az egyetem humánerőforrás-igazgatója. Hozzátette: az elmúlt hónapokban többször folytattak egyeztetéseket a karok vezetésével, s így alakultak ki azok az egységes elvek, amelyeket most már az intézmény HR-kézikönyve is tartalmaz.

nyugdij_munka (1).JPG

Váginé Varga Zsuzsanna kiemelte, hogy a továbbfoglalkoztatás esetében egy törvénymódosításnak köszönhetően már az oktatók esetében sem jelent korlátot a hetvenedik életév betöltése. (Fotó: Májer Csaba József)

„Az a kolléga, aki bejelenti, hogy él a nyugdíj megállapítás lehetőségével, egyúttal jelezheti, hogy emellett tovább szeretne dolgozni. Ezt követően sor kerül az egyeztetésre közte és közvetlen felettesei között arról, hogy milyen feladatokban tudna továbbra is aktív szerepet vállalni, valamint hogy erre milyen lehetőség van a szervezeti egység jövőképességét, HR-terveit, munkatársi korösszetételét és a feladatellátás kiegyensúlyozott biztosítását szem előtt tartva. Legvégül pedig felsővezetői jóváhagyás is szükséges, hogy az intézményi stratégiai célokat is figyelembe véve a továbbfoglalkoztatás milyen módon valósulhat meg. A feladatmegállapodás minden esetben rögzítésre kerül” mondta Váginé Varga Zsuzsanna.

Az igazgató kifejtette: az egyetem elsősorban a részmunkaidős – napi négy- vagy hatórás –, egy év határozott időre szóló foglalkoztatást támogatja, amely kölcsönös egyeztetés alapján hosszabbítható. Ez a rugalmas keretrendszer lehetővé teszi, hogy az idősebb kollégák valamivel kisebb terhelés mellett, nagyobb szabadságot élvezve továbbra is aktív, értékes tagjai maradhassanak a közösségnek, ráadásul az összjövedelemben pozitív változást eredményez. Ha például valaki napi hat órában dolgozik tovább, akkor bruttó bére a korábbi 75 százaléka lesz, nettó bére azonban – a nyugdíj melletti munkára vonatkozó kedvező adózási szabályoknak köszönhetően – gyakorlatilag nem változik. Emellé pedig még megkapja minden hónapban a nyugdíjat is. Váginé Varga Zsuzsanna arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyugdíjasként dolgozó kollégák számára nyitottak maradnak az egyéb jövedelemszerzési lehetőségek is, így például a levelező oktatásban, a különféle projektekben, az idegen nyelvű képzésekben, a szakirányú továbbképzésekben vagy a doktori iskolákban végzett tevékenységért járó pluszjuttatások, ahogy a publikációs támogatási programban való részvétel is elérhető marad számukra.

„Bízunk abban, hogy ezen elvek alkalmazása kölcsönösen előnyösnek bizonyul mind a kollégák, mind az egyetem számára” – mondta végül Váginé Varga Zsuzsanna.