Megújult az 1944. novemberi tragikus győri bombázás emlékhelye a Széchenyi István Egyetem jogi karán
Több mint hatvanan vesztették életüket abban az 1944-es bombázásban, amelyben megsemmisült a Széchenyi István Egyetem jogi kari központja helyén állt Torkos-kastély. Az tragédiára 2010 óta emlékhely hívja fel a figyelmet, amely most megújult és kibővült, méltó mementóul szolgálva az áldozatoknak.
Győr, 2022. november 19. – Hancz Gábor, SZEhírek
Győr-Révfalu egyik meghatározó műemléke volt egykor a Torkos-kastély, amit Torkos Móric (1825–1906), a kisemberek prókátoraként is ismert ügyvéd építtetett. Az épület pincéje a második világháború idején óvóhelyként szolgált. Így történt, hogy 1944. november 17-én déltájban egy légiriadó alkalmával főleg asszonyok és gyerekek menekültek a pincéjébe; azonban a szövetséges haderő által ledobott 600 kilogrammos bomba eltalálta a házat, amely így 61 ember ravatalává vált. A súlyos sérültek száma 12 volt.
A kastély helyén a hetvenes években emelt, idén teljes körűen felújított épület az otthona a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának. A tragédiára emlékezve az Arrabona Városvédő Egyesület az intézmény közreműködésével 2010-ben emlékkeresztet állított. Ez a kereszt most új helyre került, körülötte térkő burkolat és az áldozatok neveit feltüntető különleges mementó készült, amit a bombázás 78. évfordulóján ünnepség keretében avattak fel.
Az emlékhelyen az áldozatok nevei is olvashatók.
Dr. Smuk Péter professzor, a jogi kar dékánja köszöntőjében elmondta: felelős együttérzéssel voltak partnerei az egyesület kezdeményezésének, és biztosították a helyet az emlékműhöz. „Jogászképzésünk során olyan kultúrát adunk át a hallgatóknak, amelynek szerves része az a határozott értékrend, hogy a béke nemcsak azért értékesebb a háborúnál, mert nem nézünk szembe gazdasági nehézségekkel, hanem azért is, mert a háború emberi, kulturális és civilizációs pusztítást jelent” – fogalmazott a dékán. Hozzátette: az emberi jogi kérdések mellett oktatásuk részét képezik a háború joga és a nemzetközi jog kérdéskörei is, aminek köszönhetően a joghallgatók felelős értelmiségiként képviselik a béke ügyét.
Prof. dr. Smuk Péter, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának dékánja (fotó: Májer Csaba József)
Szabó Gyula, az Arrabona Városvédő Egyesület elnöke köszönetet mondott az egyetemnek, valamint a felajánlást nyújtó cégeknek, magánszemélyeknek a támogatásért. „Ez a hely alkalmas arra, hogy az ember elgondolkodjon az élet véges mivoltáról. Mi, kései utódok felelősséggel tartozunk nemcsak magunkért, mostani társadalmunkért, hanem az utánunk jövőkért is, hogy elmondhassuk nekik is, ami itt és ma el kell mondanunk: soha, de soha ne prédáljon közöttünk az értelmetlen halál” – szögezte le.
Szabó Gyula, az Arrabona Városvédő Egyesület elnöke (fotó: Májer Csaba József)
Az emlékhelyet Csóka Gáspár címzetes egyetemi docens, bencés atya áldotta meg, aki elöljáróban nemcsak saját háborús emlékeit osztotta meg az emlékezőkkel, hanem felolvasta Hárs Ottó egykori győri diák 1944. november 17-i naplóbejegyzését is, amely hiteles dokumentuma az aznapi szörnyű bombázásnak.
Csóka Gáspár címzetes egyetemi docens, bencés atya áldotta meg az emlékhelyet. (Fotó: Májer Csaba József)
Az ünnepség végén, a Szabó Balázs és angyalai kórus előadását követően a résztvevők koszorúkat és mécseseket helyeztek el az emlékműnél, valamint a jogi kar épületén belül újonnan elhelyezett emléktáblánál.
A Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának képviselői az emlékhelyen…
…és az épületen belüli emléktáblánál is koszorút helyeztek el. (Fotók: Májer Csaba József)