Megújul a Csillagvizsgáló a Széchenyi István Egyetemen

csillagvizsgalo (1).JPGA Széchenyi István Egyetem célja, hogy hírnevéhez méltó, igényes műszeregyüttessel szolgálja ki mind a nagyközönséget, mind az itt tanulók tudásvágyát. Ennek érdekében a csillagvizsgáló a következő hónapokban megújul egy európai uniós, a „Digitális élményközpontok hálózatának továbbfejlesztése és központi minőségbiztosítása” címet viselő projekt keretében. A várhatóan 2023 első negyedévében befejeződő kivitelezés tervezetten bruttó 62,5 millió forintba kerül.

Győr, 2022. október 19. – Hancz Gábor

A Széchenyi István Egyetem magas szintű oktatási és kutatási tevékenysége mellett kiemelten fontosnak tartja a tudomány népszerűsítését is. Ennek egyik kiváló helyszíne a Csillagvizsgáló, amely 1990-ben került a győri központi kampusz K3-as kollégiumának tetejére, így több mint három évtizede szolgálja az érdeklődőket és a hallgatókat.

A Széchenyi István Egyetem célja, hogy hírnevéhez méltó, igényes műszeregyüttessel szolgálja ki mind a nagyközönséget, mind az itt tanulók tudásvágyát. Ennek érdekében a kupola a következő hónapokban megújul egy európai uniós, a „Digitális élményközpontok hálózatának továbbfejlesztése és központi minőségbiztosítása” címet viselő projekt keretében. A várhatóan 2023 első negyedévében befejeződő kivitelezés tervezetten bruttó 62,5 millió forintba kerül.

csillagvizsgalo (1).JPG

A Csillagvizsgáló több mint három évtizede szolgálja az érdeklődőket.

A beruházás során sor kerül a Csillagvizsgáló esztétikai és műszaki felújítására. A kupola helyreállítása és mechanikai rekonstrukciója mellett megtörténik a helyiség padlózatának rendbetétele és az elektromos hálózat korszerűsítése is. Ugyancsak megvalósul a Csillagvizsgálóban található távcső fejlesztése, hogy a jövőben alkalmas legyen vizuális megfigyelések, ismeretterjesztő bemutatók tartására, fényesebb égitestek – Nap, Hold, bolygók – fotózására, magasabb esztétikai élményt nyújtó hosszú expozíciós idejű felvételek készítésére, valamint tudományos célú mérésekre, kiértékelhető képek automatikus készítésére. A keletkező rengeteg adatot mesterséges intelligencia segítségével dolgozza fel a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja.

A felszerelés fejlesztése változatosabbá teszi a Csillagvizsgáló repertoárját és izgalmasabbá az ott megtartott bemutatókat. A beruházás lezárultát követően a kupola sokkal modernebb lesz, miközben megmarad emberközelisége, kellemes hangulata.