Még szorosabb együttműködés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemmel

Az eddig is meglévő kapcsolatokat új szintre emelve stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Széchenyi István Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. A két intézmény több területen segíti kölcsönösen egymást.

Szorosabban kíván együttműködni az oktatás, a képzés, a továbbképzés, a kutatás-fejlesztés és az innováció terén a Széchenyi István Egyetem és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE). Erről írt alá megállapodást dr. Földesi Péter rektor és dr. Filep Bálint kancellár a fővárosi intézmény rektorával, dr. Koltay Andrással Budapesten hétfőn. A dokumentumot a Széchenyi-egyetem részéről a Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar két docense, dr. Hulkó Gábor és dr. Lapsánszky András készítette elő. Ebben olyan lehetséges közös kutatási területek szerepelnek, mint a dróntechnológia, a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, az elektromobilitás vagy a településfejlesztés. Emellett például környezetbiztonsági, vízügyi, katasztrófavédelmi, katonai műszaki és a nemzetközi versenyképesség növelését támogató kutatásokra is sor. Képzési együttműködés elsősorban a jogtudományi, az államtudományi, a közigazgatási, a vízügyi, valamint a műszaki és informatikai területeken várható.

Dr. Filep Bálint, dr. Földesi Péter és dr. Koltay András írta alá a megállapodást.

Dr. Koltay András az ünnepélyes aláíráson elmondta, hogy a keretmegállapodásban rögzített lehetséges kutatási területek köre széles, és reméli, hogy mindezekből minél több témában valósulnak meg konkrét eredmények. A média és a hírközlés jogi aspektusai kapcsán már el is kezdődött egy közös kutatás a két intézmény közreműködésével. Dr. Kis Norbert, az NKE rektorhelyettese szerint elsősorban olyan területeken várható konkrét együttműködés, amelyeken közösen eredményesebben tud helytállni a két egyetem a kutatás-fejlesztési versenyben.

Dr. Földesi Péter úgy vélekedett, a közszolgálat fejlesztésében is egyre nagyobb szerepet kapnak az olyan lehetséges közös kutatási témák, mint a digitalizáció, az automatizálás vagy a mesterséges intelligencia. Példaként hozta fel az észtországi elektronikus kormányzás sikereit. Hozzátette, hogy a győri egyetem műszaki kutatásainak eredményei az NKE-vel való együttműködésben is megjeleníthetők és tovább gondolhatók a közigazgatás fejlesztése érdekében. Megjegyezte: fontos az is, hogy közös hazai és uniós pályázatokban részt vegyen a két intézmény, ezzel ugyanis nemcsak itthon, hanem külföldön is láthatóvá válhatnak az együttműködés eredményei.

Dr. Lévayné dr. Fazekas Judit, a győri jogi kar dékánja kérdésünkre kifejtette, hogy esetükben két területen várható szorosabb együttműködés a két egyetem között. Az egyik a kutatás, amely elsősorban az államtudományt, a közigazgatási jogot, az intelligens rendszereket, az önvezető mobilitást és a jó kormányzást érintheti. A másik az oktatás: a Széchenyi-egyetem részt vállal a közszolgálatban dolgozó szakemberek továbbképzésében, emellett fogadja azokat az államtudományi diplomával rendelkezőket, akik el szeretnék végezni a jogász szakot.

 

Forrás: Nemzeti Közszolgálati Egyetem