Marimbával fejlődött tovább a hangszerpark a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karán
Csaknem ötmillió forintos beszerzés révén javult az ütősök képzése a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karán, az Egyetemi Zenei Alapítvány támogatásának köszönhetően. A hangszervásárlások részben az intézmény zenekarait, részben a hallgatók felkészülését szolgálják.
Győr, 2021. június 2. – Hancz Gábor, SZEhírek
„A basszusmarimba az utóbbi három-négy évtizedben egyre fontosabb ütőhangszerré vált, elsősorban azért, mert ez az egyetlen, amelyen rendkívül széles hangterjedelemben lehet játszani. Sok zeneszerző kifejezetten erre ír darabokat, versenyműveket” – Papp Balázs, a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának művésztanára szerint ezért volt nagyon fontos, hogy egy ilyen hangszert tudtak vásárolni. A beruházás 4,7 millió forintba került, és az Egyetemi Zenei Alapítványnak köszönhetően valósult meg. Papp Balázs hozzátette: ennek révén tovább javul az ütősök képzése, amelynek színvonalát jelzi, hogy tanítványaik közül többen pozsonyi és bécsi együttesekben játszanak.
Az új űtőhangszer a Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának hallgatóit és együtteseit szolgálja. (Fotó: Májer Csaba József)
Dr. Hontvári Csaba, a Művészeti Kar dékánja kérdésünkre hangsúlyozta: az egyetemen az universitasjelleg erősítése mindig fontos cél volt, s a karon folyó munkát, az annak nyomán létrejövő értékeket elismerve kezelte a mindenkori vezetés. „Ezt a tevékenységet könnyíti meg az Egyetemi Zenei Alapítvány. A beszerzések részben zenekarainkat, részben hallgatóink felkészülését szolgálják, és hozzájárultak az utóbbi másfél évtized dinamikus fejlődéséhez. Karunk a felvételi statisztikák alapján több hangszer vonatkozásában meghatározó szerepet játszik a hazai zenei felsőoktatásban. Tavaly huszonöt százalékkal nőtt a felvettek, idén pedig megduplázódott a hozzánk jelentkezők száma” – emelte ki a dékán.
Az Egyetemi Zenei Alapítványt Gyapay Péterné, a Művészeti Kar korábbi gazdasági vezetője alapította 2006-ban. Tavaly bekövetkezett váratlan halála után lánya, Sensen Tünde vette át az alapítói jogokat, gondoskodva az édesanyja által megkezdett munka folytatásáról, amelyet a Széchenyi István Egyetem is maximálisan segít.
Az alapítvány – amely csak az elmúlt öt évben 21 millió forintból gazdálkodott – támogatást nyújt a Művészeti Kar, valamint a zenei együttesek munkájához, az Egyetemi Hangversenyterem – az egykori zsinagóga – programjainak megvalósulásához, a kiemelkedő művészeti tevékenységet végző hallgatók elismeréséhez. Emellett segíti az infrastruktúra fejlesztését, amelynek köszönhetően 2019-ben is jelentős beruházás vált valóra: klarinétot, baritonkürtöt, eufóniumot, kornetteket, hangszertartó állványokat és ütős hangszerekhez való anyagokat (dobbőröket, bilincseket) vásároltak 3,1 millió forint értékben. Ezenkívül 2016-ban például ötven minőségi kottatartó állvány, 2018-ban pedig a koncertek rögzítését lehetővé tevő digitális kamera és a hozzá tartozó kiegészítők beszerzésére kerülhetett sor.
Az Egyetemi Zenei Alapítvány az elmúlt években 5,5 millió forinttal járult hozzá, hogy a Széchenyi István Egyetem fúvószenekara, a Győr Symphonic Band részt vehessen egy prágai konferencián és a kapcsolódó fesztiválon, valamint a hollandiai World Music Contesten, a fúvószenekarok versenyén.
Az ötoktávos basszusmarimba első osztályú hondurasi rózsafából készült. (Fotó: Májer Csaba József)