Legmodernebb autóipari fejlesztéseibe engedett bepillantást a Széchenyi-egyetem és az Audi Hungaria
Az autóipar és a mobilitás jövőjével kapcsolatban szervezett exkluzív kétnapos szakmai konferencián tucatnyi német és magyar egyetemistát látott vendégül a Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerével, az Audi Hungaria Zrt.-vel, szorosabbra fűzve ezzel a német–magyar partnerkapcsolatokat. Az eseményen kiderült, a győri felsőoktatási intézmény hamarosan német–magyar diplomát adó képzést indíthat.
Győr, 2022. május 11. – Czeiner-Szücs Anita, SZEhírek
„Engem Németországból csábított ide a Széchenyi-egyetem, s Bambergből nézve is lenyűgöz az az infrastruktúra és felszereltség, amit a győri egyetem kínál a hallgatóknak. Kapcsolata az Audival szintén példás, jó lenne ilyen cégnél elhelyezkedni a jövőben. Megdöbbentett a minőség, amit Győrben tapasztaltam” – mondta el érdeklődésünkre a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület közreműködésével megvalósuló exkluzív programról Nagy István, az Andrássy Universität képzésének hallgatója, akit tizenkét tagú delegációval együtt látott vendégül a Széchenyi István Egyetem és az Audi Hungaria Zrt.
A kétnapos szakmai program során a fiatalok betekintést nyertek a műszaki tudományok terén élen járó győri egyetem és a világ egyik legnagyobb autógyártójának közös kutatásaiba. Az Audi győri gyárának látogatása során megismerkedtek a legmodernebb járműipari gyakorlatokkal is.
A magyar–német delegációt a Széchenyi István Egyetem vezetői fogadták Győrben. (Fotó: Májer Csaba József)
A program megnyitóján dr. Knáb Erzsébet, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, egyben a Magyar–Német Ifjúságért Egyesület elnökségi tagja, köszöntötte a nemzetközi delegációt a Széchenyi István Egyetemen, s kötetlen beszélgetésre invitálta a hallgatókat.
„Nemcsak fontosnak tartom a német–magyar kapcsolatokat, hanem hiszek is ebben. Hazánk és egyetemünk akkor lehet versenyképes és sikeres a jövőben is, ha a nemzetközi térben élő együttműködéseket épít. Fontos célunk, hogy az itt tanuló fiatalokat és oktatókat összekapcsoljuk a német hallgatókkal is, s olyan személyekkel, intézményekkel, amelyek támogatják a Magyarország és Németország közötti kapcsolatok fejlesztését és kiszélesítését” – fejtette ki érdeklődésünkre dr. Knáb Erzsébet, miért gondolja lényegesnek, hogy a Magyar–Német Ifjúságért Egyesülettel és az Audi Hungariával közösen hívják fel a programon részt vevő hallgatók figyelmét a jövő mobilitásában rejlő lehetőségekre és a Győrben elérhető egyedülálló képzési palettára.
Az utóbbival kapcsolatban hozzátette: a Széchenyi István Egyetemen számos német–magyar együttműködés és kutatási projekt valósul meg, ami abból is adódik, hogy a győri intézmény szoros, több mint tíz évre visszanyúló partnerkapcsolatban áll hazánk egyik legnagyobb vállalatával, az Audi Hungariával. Az együttműködés eredménye az Audi Hungaria Járműmérnöki Karon megvalósuló képzési modell is. „Így az a látványos transzformáció, amely ma a mobilitás terén és az autógyártásban végbemegy, az első kézből tetten érhető a Széchenyi-egyetem kutatólaboratóriumaiban és tanóráin, éppúgy, mint az Audi győri gyárában. Ezeket a jövőbe mutató terveket osztjuk most meg a delegációval, s ezért gondoltuk, hogy mi sem megfelelőbb helyszín a német és a magyar hallgatók találkozásának, mint a Széchenyi-egyetem” – mondta dr. Knáb Erzsébet.
A kuratóriumi elnök azt is elárulta, már zajlanak a tárgyalások arról, hogy – az egyesült államokbeli University of Rhode Islanddel közösen kialakított amerikai–magyar MBA-programhoz hasonlóan – német–magyar oklevelet nyújtó képzést is indítson a Széchenyi István Egyetem.
A Széchenyi István Egyetemen töltött szakmai nap során a kulisszák mögött járhattak a vendégek. (Fotó: Májer Csaba József)
A győri egyetem működési modelljéről, képzési portfóliójáról, múltjáról és jövőképéről szóló bemutatójában dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi rektorhelyettese hangsúlyozta, hogy a Széchenyi-egyetem mintegy 13 ezer hallgatójával Magyarország 65 felsőoktatási intézménye közül a hetedik legnagyobb. Mint mondta, az intézmény négy oktatási és kutatási központtal rendelkezik, Győrben, Mosonmagyaróváron, Zalaegerszegen és Budapesten. Hozzátette: az egyetem kutatóintézeteiben mind a vállalatok, mind a kormányzat számára értékes, nemzetközi szinten jegyzett kutatásokat végeznek, amelyeknek köszönhetően a hallgatók értékes gyakorlati tapasztalatokat szervezhetnek tanulmányaik ideje alatt.
„Büszkék vagyunk rá, hogy intézményünket 2022-ben a világ legjobb egyetemei közé sorolják a QS World University Rankings 801–1000. helyén” – emelte ki.
A Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatói közössége folyamatosan erősödött az elmúlt években. Jelenleg már 65 ország fiataljai tanulnak az intézményben, a külföldről érkezettek száma pedig megközelíti a 800-at. „Ebbe a közösségbe szeretettel várjuk leendő német nyelvű hallgatóinkat is minden teljes és rövid távú képzésünkre” – hívta fel a figyelmet a rektorhelyettes.
Ezt követően a delegáció személyesen is megismerkedett a győri egyetemen található egyedülálló laboratóriumokkal és infrastruktúrával. Megtekintették a tehetséggondozó műhelyként is működő hallgatói versenycsapatok – a SZEnergy, az Arrabona Racing Team és a SZEngine – központjait, illetve a Mobilis Interaktív Kiállítási Központot, majd meghallgathatták a neves motorfejlesztő, dr. Hanula Barna, az egyetem Audi Hungaria Járműmérnöki Kara dékánjának előadását az elektromobilitás legújabb trendjeiről, és részt vehettek dr. Horváth Ernő és Szabó Lívia gondolatébresztő előadásain is.
Amint az a delegáció számára is láthatóvá vált, manapság egyre több szó esik a járműipari fordulatban rejlő lehetőségekről, amelyeknek az önvezető autóktól az etikán át, az elektromobilitásig számos vetülete van. A szakmai program másnapján a vendégek megnézhették, milyen fejlesztéseken dolgoznak az Audi Hungaria szakemberei.
A vendégek részt vehettek Audi győri gyárának látogatásán is. (Fotó: Májer Csaba József)
„A program felülmúlta az elvárásaimat, különleges szakemberektől nagyon sokat tanultam a mobilitás jövőjéről. Túlzás nélkül mondhatom, hogy új dimenziókat nyitottak meg előttem a látottak és a hallottak. Meglepett az a professzionális fúzió, ami a német gyár és a magyar egyetem, az Audi és a Széchenyi között kialakult, s amiből hallgatóként, illetve munkavállalóként is rengeteget lehet profitálni” – összegezte a veszprémi Janka Júlia, aki úgy érzi, továbbtanulás szempontjából őt igazán megszólította a Széchenyi-egyetem, és elvarázsolta Győr városa is.