Kulcsfontosságú a lányok oktatása – videóban üzennek a Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatói

Nagyon fontos, hogy a lányoknak is mindenütt legyen lehetőségük tanulni – ezt hangsúlyozzák a Széchenyi István Egyetem jelenlegi és volt hallgatói abban a videóban, amit a lánygyermekek világnapja alkalmából készített az intézmény az ENSZ ötödik fenntartható fejlődési céljához, a nemek közötti egyenlőséghez kapcsolódva.

Győr, 2023. október 15. - Hancz Gábor, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem elkötelezett a fenntarthatóság iránt, kiemelt prioritásként kezeli az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak akadémiai megjelenítését. Ennek érdekében, az intézmény idén, ENSZ világnapokhoz kapcsolódóan minden hónapban panelbeszélgetéseken és videókban teremt bemutatkozási lehetőséget olyan nők – köztük jelenlegi és volt hallgatók – számára, akik személyes példájukkal és elkötelezettségükkel inspirációként szolgálnak mások számára.

E sorozat részeként az egyetem októberben a lánygyermekek világnapjához kapcsolódóan készített videóüzenetet. Ebben az élelmiszermérnöki alapképzésen tanuló, ghánai Jessica Tetteh idéz egy mondást: „Ha férfit nevelsz, akkor embert nevelsz, de ha egy nőt, akkor az egész nemzetet.” „Azért volt szerencsém idejönni, mert a szüleim megértették a nők szerepvállalásának jelentőségét. A szülővárosomban a nőknek nem adatott meg az a kiváltság, hogy tanulhassanak” – mondja, hozzátéve, az oktatás szükséges ahhoz, hogy a nők megvalósíthassák álmaikat.

Az intézmény mexikói hallgatója, Rosalba Martinez Velasco arról beszél: az egyik legfontosabb motivációja, amiért jelentkezett a turizmus-menedzsment mesterképzésre, az volt, hogy igazi példakép lehessen két lánya számára. „A szüleim mindig azt mondták nekem, hogy az oktatás a legjobb örökség, amit egy család adhat egy lánynak” – említi, megjegyezve, hogy a tudás megszerzését ő is ilyen örökségként kívánja lányaira hagyni. „Bízom abban, hogy ők aktívan részt vehetnek a társadalmunkban, és talán már a közeli jövőben fontos döntéseket hozhatnak annak érdekében, hogy az oktatás a lányok számára ne kiváltság legyen, hanem jog” – hangsúlyozta.

lanyok_oktatasa (1).png

Pillanatfelvétel a videóból.

Dr. Elza Saitova – aki a Széchenyi István Egyetemen szerezte meg doktori fokozatát – úgy fogalmaz a videóban: a lányokat intézményi, szervezeti, családi és személyes szinten egyaránt támogatni kell. „A nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos kutatásaim azt mutatták, hogy a legfontosabb a személyes törekvés. Tehát ha valóban hiszel abban, hogy tudós vagy sikeres üzletasszony szeretnél lenni, akkor mindened megvan hozzá. Nem minden család és nem minden kormány tud ehhez támogatást nyújtani, de egyvalaki igen, mégpedig te magad” – húzza alá.

A videó a következő linken tekinthető meg: https://youtu.be/xQxRJbluz_8.