Közösségünk normáit rögzíti a Széchenyi István Egyetem etikai kódexe

etikai_kodex (1).JPGA Széchenyi István Egyetem etikai kódexe az intézmény minden polgárára vonatkozik, „együttélésünk” alapvető szabályait rögzíti, ezért fontos, hogy az oktatók, a hallgatók és az adminisztratív dolgozók egyaránt ismerjék az abban foglaltakat. A legfontosabb tudnivalókról az Etikai Bizottság elnökét kérdeztük.

Győr, 2022. december 4. – Papp Zsolt, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem etikai kódexe az intézmény valamennyi polgárára vonatkozik, a közösség tagjainak jogait és kötelezettségeit határozza meg. Az általános elvárások mellett külön szabályozza az oktatókra, kutatókra, hallgatókra, a vezetőkre és az adminisztratív munkatársakra vonatkozó normákat.

„A dokumentum egyik kiemelt célja, hogy a Széchenyi István Egyetem jó hírnevét senki ne csorbítsa, sőt járuljon hozzá annak erősítéséhez. A másik fontos cél, hogy az egymás közötti viszonyokat tisztázza. Ahogy elvárjuk a megfelelő, tiszteletteljes magatartást a hallgatótól az oktatója felé, ugyanez igaz fordítva is” – világított rá dr. Dóka Ottó, az intézmény Fizika és Kémia Tanszékének professzora, az Etikai Bizottság elnöke. Hozzátette, ha a felek ismerik a kódexben foglaltakat, akkor viselkedésüket, a másikhoz való viszonyulásukat annak megfelelően tudják meghatározni, ezáltal elkerülhetik a kellemetlen helyzeteket, a vétség gyanúját is.

A dokumentum rögzíti többek között, hogy az egyetem az oktatókat és a kutatókat az intézmény legfontosabb értékteremtőinek tekinti, biztosítja számukra az oktatási, kutatási szabadságot a kutatási terület szabad megválasztása, valamint a kutatási területükről való nyilvános beszéd és tanítás szabadsága által. A tudományos munkatársakkal szemben támasztott alapvető elvárások között szerepel a hallgatók szakmai és emberi fejlődésének tőlük telhető legteljesebb körű segítése, a hallgatók tevékenységének tárgyilagos megítélése, a tisztességes és felelősségteljes számonkérés.

A szabályzat kimondja, hogy a hallgatóknak joguk van elvárni emberi méltóságuk és személyi jogaik tiszteletben tartását, és egyben kötelességük másokkal szemben ugyanezt gyakorolni. Joguk és egyben erkölcsi kötelességük a becsületes és tisztességes szakmai tevékenység végzése, a leendő hivatásra való felkészülés. Mindezek mellett a kódex tisztázza az előadásokkal, vizsgákkal kapcsolatos magatartási szabályokat, a dolgozatokkal összefüggő etikai normákat, a többi hallgatóval kapcsolatos jogokat és kötelezettségeket, például a plagizálással kapcsolatos tilalmat. A dokumentum külön részben szabályozza a vezető beosztású munkatársakra és az adminisztratív alkalmazottakra vonatkozó normákat, de részletesen kitér az összeférhetetlenség eseteire is.

A kódex végezetül meghatározza az Etikai Bizottságra és az etikai eljárásra vonatkozó szabályokat, a lehetséges szankciókat és a rendelkezésre álló jogorvoslati lehetőséget is. A bizottság célja, hogy a szabályzatban rögzítetteket és az egyetemi élet gyakorlatát összhangba hozza. „Mi nem nyomozó hatóság vagyunk, és nem ítéletet hozunk, de igyekszünk körültekintően eljárni, meghallgatni az érintett feleket, és javaslattal élünk a vezetők felé az adott ügyben. Név nélküli bejelentésekkel, rágalmazásokkal nem foglalkozunk, de akit sérelem ért, bátran fordulhat hozzánk, mert a valós konfliktusok tisztázását és feloldását szeretnénk elősegíteni” – fogalmazott dr. Dóka Ottó.

Az etikai kódex az alábbi linken bejelentkezés után közvetlenül elérhető:
https://munkatars.sze.hu/downloadmanager/details/id/36412/m/13936