Információ a távoktatásra való átállásról

Please scroll down for English version.

A rendelkezésnek megfelelően a Széchenyi István Egyetem valamennyi kollégiuma is bezárásra kerül. Minden hallgatónak el kell hagynia a kollégiumi épületeket 2020. november 11-én, szerdán 19 óráig.

Kérjük Önt, hogy a határidőt betartva legyen szíves a kiköltözést a fentiek szerint megtenni. Felhívjuk figyelmét, hogy szerdán már életbe lép a kijárási korlátozás, amelynek értelmében 20 óra után mindenkinek a saját lakóhelyén, szálláshelyén szükséges tartózkodnia. Kérjük, ennek megfelelően tervezze a hazaköltözést.

A teljes körű kiköltözés során – amely magába foglalja a szoba teljes kiürítését és takarítását is – a járványügyi helyzetre való tekintettel a szokásos adminisztrációt nem szükséges elvégezni. Az épület végleges elhagyásakor a szoba- és konyhakulcsokat le kell adni a kollégiumi portákon, mellékelve egy rövid nyilatkozatot, melyben feltünteti a kollégista nevét és szobaszámát. A nyilatkozat megtalálható a kollégiumi portákon.

Tájékoztatjuk arról is, hogy amennyiben személyesen nem tud megjelenni, abban az esetben két tanú által aláírt meghatalmazással a személyes tárgyait bárki elviheti az adott szobából, azonban az így összepakolt személyes dolgokért intézményünk felelősséget nem vállal.

A kiköltözéshez dobozt biztosítani nem tudunk. Felhívjuk figyelmét, hogy a kollégiumban személyes tárgyak tárolására nincs lehetőség. A szobában maradt tárgyakért felelősséget nem tudunk vállalni.

A kiköltözés alól mentesülnek:

• a szakmai gyakorlatot végző hallgatók,
  • a duális képzésben részt vevő hallgatók,
  • az egészségügyi területen munkát teljesítő hallgatók,
  • az egyéni méltányossági elbírálás során engedélyben részesülő hallgatók.

Amennyiben Ön a felsorolt kivételek közé tartozik, kérjük, hogy kérvényét az alábbi űrlap kitöltésével jelezze 2020. november 10. 10 óráig: https://kollegium.sze.hu/meltanyossagi-kerelem-2021

A távoktatásra való átállásról, illetve a további intézkedésekről az Irányító Testület várhatóan szerdán Irányító Testületi körlevelet ad ki.

A kollégiumi kiköltözés a nemzetközi hallgatóinkra nem vonatkozik, esetükben szobák közötti átköltözés szükségessége előfordulhat, melyről az ügyintéző tájékoztatást nyújt a napokban.

Köszönjük megértését és együttműködését. A járvány elleni védekezés mindannyiunk közös érdeke, s a legfontosabb, hogy mindenki vigyázzon a szerettei és a maga egészségére. Bízunk abban, hogy amikor túljutunk a nehézségeken, újra találkozunk az egyetemen!

Dear Student,

We would like to inform you that according to today's announcement by Prime Minister Viktor Orbán, from 00.00 hours on Wednesday, 11 November 2020, higher education institutions are expected to switch to online education and the Halls of Residence of higher education institutions must be immediately vacated. Accordingly, similarly to the period in Spring, our institution is transitioning to distance learning. Please keep this information under constant review in the Neptun system.

In accordance with the provision, all Halls of Residence at Széchenyi István University will also be closed. All students must leave the buildings of the Halls of Residence by 19:00 on Wednesday, 11 November 2020.

We kindly ask you to move out, as described above, within the deadline. Please note that the curfew will already be in force on Wednesday, according to which, after 20:00 everybody must stay in their place of residence or accommodation. Please plan your move home accordingly.

During the full removal, which also includes the complete emptying and cleaning of the room, due to the pandemic situation, it is not necessary to complete the usual administration. Upon final departure from the building, room and kitchen keys must be handed in at the reception desk of the Hall of Residence, accompanied by a brief statement indicating the name of the resident and their room number in the Hall of Residence. The statement can be found at the reception desks of the Halls.

We would also like to inform you that if you are unable to appear in person, anyone may take your personal belongings out of the room with a power of attorney signed by two witnesses, but our institution is not responsible for the personal belongings packed in this way.

We cannot provide a box for moving out. Please note that it is not possible to store personal belongings in the Hall of Residence. We cannot take responsibility for items left in the room.

Exempt from moving out are:

• interns
  • students in dual training
  • students working in the field of Health
  • students approved for individual equity assessment

If you are one of the listed exceptions, please indicate your request by filling in the following form by 10:00 on 10 November 2020: https://kollegium.sze.hu/meltanyossagi-kerelem-2021

The Steering Committee is expected to issue a Steering Board Circular on Wednesday on the transition to distance learning and further measures.

The move from the Hall of Residence does not apply to our international students. In their case, there may be a need to move between rooms, about which information will be provided in the coming days.

Thank you for your understanding and cooperation. Protecting against the epidemic is in the common interest of all of us, and the most important thing is for everyone to take care of their health and that of their loved ones. We hope that when we get through the difficulties, we will meet again at the university.