Igazi polihisztorra, szeretett tanárra emlékezünk
Ez a történet egy nagybetűs Emberről szól. Akit szerettek és tiszteltek kollégái, maradandót alkotott, és éltere szóló muníciót tudott adni hallgatóinak és családjának egyaránt. Megnyílt a ”Dr. Sótonyi László egyetemi docens, egy igazi polihisztor” című emlékkiállítás a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári karán.
Győr, 2018. március 21. - SZEhírek
Zsúfolásig megtelt az előadóterem, eljöttek pályatársai, a kar korábbi vezetői, legendás oktatók, professzorok, akadémikusok. Ott volt a Széchenyi István Egyetem rektora és kancellárja, Prof. Dr. Földesi Péter és Dr. Filep Bálint, az Állatorvostudományi Egyetem rektora, Sótonyi Tanár Úr fia, Prof. Dr. Sótonyi Péter. Volt gazdászként és kollégaként is tiszteletét tette Dr. Nagy István államtitkár. Az óvári gazdászok nagy családja ünnepelte egykori kiváló anatómusát a bicentenáriumi ünnepségsorozaton.
Sótonyi László felbecsülhetetlen értékű és egyedülálló anatómiai szemléltetőeszközöket készített.
Az egyetemi kar, a volt hallgatók, a tanszéke és családja részéről egyaránt elhangzottak megemlékezések az ünnepségen. „Szerencsésnek tarthatjuk magunkat valamennyien, akik még hallgathattuk óráit, érezhettük a belőre áradó emberséget, csodálhattuk azt a belülről jövő mély bölcsességet és békét, ami lényéből sugárzott” – mondta Prof. Dr. Schmidt Rezső, felidézve Sótonyi László (1923 – 2009) egyetemi docens életpályáját. Beiratkozását a Magyar Királyi Mezőgazdasági Főiskolára a második világháború idején. Azt a negyvenöt évet, amit a Magyaróvári Akadémián töltött egészen nyolcvanéves koráig. Ahol rendkívüli szakértelemmel készítette az Anatómiai Tanszék preparátumait. Ahol csodálatos fafaragások is őrzik emlékét. Amikor a kart alapítók családi címereinek felhasználásával, jóbarátjával, Dr. Iváncsics Jánossal összeállították a kar címerét, és Laci Bácsi fából faragta meg. A míves címerek azóta is a mindenkori dékán szobáját díszítik. „Igazi polihisztor volt, a szó legnemesebb értelmében. A kiállítással szeretnénk méltó emléket állítani Laci bácsinak” – mondta Schmidt Rezső.
Tanszéki kollégaként Prof. Dr. Egri Borisz kiemelte, hogy Sótonyi László preparátumai a világ bármely állatanatómiai tanszékén megállnák a helyüket. „Kimagasló tudású és kimagaslóan szerény ember volt. Anatómusi precizitása és művészeti esztétikája mindannyiunk számára példa. Mondhatnám, és nem tévednék, hogy ő egy mosonmagyaróvári Leonadro da Vinci volt. Ám inkább szerény, sokoldalú kiválóságnak tartom. Csendes, bármikor segíteni tudó és akaró anatómus tanítómesterre találtam benne” – mondta Egri Borisz.
A hallgatók, az 1978-as évfolyam nevében Kisné Tóth Katalin arra emlékezett, hogy emberséget, kitartást is tanultak Sótonyi Lászlótól, no meg nagyon sok régi gazdász nótát. „Mikor a szalagavatón éjfélkor elénekeltük a Gazdász Himnuszt, mindenkinek kicsordult a könnye. Az elválás szele megcsapott bennünket. Laci bácsi ekkor elkezdte énekelni a Gazdász kesergőt és a vígat, hogy oldja a feszültséget” – idézte fel Katalin a szép, tarisznyába tett emlékeket, amikkel Sótonyi tanár úr útjukra engedte őket.
A család nevében fia, Prof. Dr. Sótonyi Péter köszönte meg a karnak a megemlékezést.
A család nevében fia, Prof. Dr. Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora köszönte meg a Széchenyi-egyetem mosonmagyaróvári agrárkarának a méltó megemlékezést. „Hálával tartozom édespámnak, mert megtanított küzdeni, és hihetetlenül nagy szeretetet adott. Ha semmi mást nem kaptam volna tőle, az is elég lenne egy életen át. Rengeteg élmény köt Magyaróvárhoz. Hogy anatómus lettem, édesapámnak köszönhetem. Emlékeszem, soha életében nem ment el úgy elődást tartani, hogy ne készült volna fel rá. Ezt én is betartom mindig. Nagyon köszönöm a családom nevében, hogy erre a mai napra sor kerülhetett. Ugyanis Sótonyi László a szívében mindvégig óvári gazdász maradt” – mondta Sótonyi Péter.
A kar B-épületének falán elhelyeztek egy Sótonyi-emléktáblát Preiner József, a Lajta-Hanság Zrt. vezérigazgatója jóvoltából. Dr. Nagy István avatóbeszédében kiemelte: „Sótonyi László értékteremtő ember volt. Pályakezdőként szobatársa lehettem. Láthattam, milyen egy nagybetűs tanár élete, hogyan készül fel, hogyan dolgozik, ami számomra megragadó és megmaradó élmény. Olyan, amit soha semmilyen tankönyv nem tudott nyújtani” – idézte fel az államtitkár, megköszönve az időt, amit a neves anatómussal tölthetett.
A Sótonyi-emléktáblánál koszorút helyezett el Prof. Dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora. „Ahhoz, hogy Sótonyi Lászlóhoz hasonló példaképek szülessenek, kell egy közeg, kell lehetőség is arra, hogy a teljesítmény, a nagyság kiteljesedjen. Az óvári gazdászképzésnek, ennek a közegnek nemcsak múltja, hanem jelene és jövője is van. Ez a közösség, szemlélet, szeretet az, ami legnehezebb időkben is megóvta az akadémiát attól, hogy eltűnjön a süllyesztőben. Ez a közeg inspirál, termékenyít. Egy élő szövet, amibe be lehet ágyazódni, amiből ki lehet fejlődni. Kérem, hogy ezt a lendületet vigyék tovább, és ehhez továbbra is minden támogatást megadunk” – mondta a rektor.
Az emléktáblát Dr. Nagy István államtitkár leplezte le.
A Sótonyi-emlékkiállításon, a mosonmagyaróvári Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi kar „B” épületének földszintjén, a folyosókon és a Sótonyi-teremben megtekinthetők a polihisztor anatómus által készített felbecsülhetetlen értékű és egyedülálló anatómiai szemléltető eszközök, évfolyamtablók, valétáló szalagok, faragott bútorok, mikromanipulációs eszközök. Egy olyan, szeretett tanár életműve, aki sok gazdászgenerációnak adott ösztönzést. Ahogy Fazekas Imre, az Óvári Gazdászok Szövetségének elnöke fogalmaz: „Szeretett Alma Materemnek a mai helyzetünkben nem kívánhatnék annál nagyszerűbb dolgot, minthogy legyen újra olyan szerényen zseniális, az intézményünk oktatási tevékenységéhez a végleteik elkötelezett, ezerszínű művésze, tanára, rabszolgája és kincse, mint Sótonyi Laci bácsi volt.”
Zsúfolásig megtelt az előadóterem a Sótonyi-emlékkiállítás megnyitóján.