Esemény neve "Közjó - Jóléti Állam - Jó állam" konferencia
Időpont 2012. november 11. - 2012. november 13.
Kategória Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar
Helyszín Egyetemi Hangversenyterem és Deák terem

A győri Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kara 2012. november 12-13-án, hétfőn és kedden „Közjó – Jóléti állam – Jó állam” címmel, osztrák, olasz és cseh egyetemek vezető oktatóinak részvételével nemzetközi konferenciát rendez. A konferencia nyelve: angol, német, magyar. A helyszín a győri egyetem Hangversenyterme (egykori zsinagóga, 9025 Győr, Kossuth Lajos u. 5.).

A nemzetközi konferencia november 12-én, hétfőn 10 órakor Szekeres Tamás rektor köszöntőjével kezdődik, majd Gál András Levente ügyvéd „A jobb állam felé, a Magyary Program alapján„ címmel tart nyitó előadást.

Délutáni a Deák Ferenc Állam-és Jogtudományi Kar épületében (Győr, Áldozat u. 12.) folytatódik a program.

13.30-13.50  Wilhelm BRAUNEDER professor emeritus (Bécsi Egyetem): A "Közhaszon", mint a törvények megalapozója | "Gemeiner Nutz" als Begründunge von Gesetzen

13.50-14.10  Elisabeth BERGER (Bécsi Egyetem): A "Közjó" fogalma a magánjogi kodifikációban | Gemeinwohl und Privatrechtskodifikation

14.10-14.30  DELI Gergely adjunktus (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar): "Közjó: Állam kontra szerződési szabadság" |"Public good: State v. freedom of contract "

14.30-14.50  SMUK Péter docens (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar): Közpénzügyi watchdog | A watchdog for public finances

14.50-15.10  ERDŐDY János adjunktus (Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK): Utilitas as the delineation of the common good in Roman law. | Az „utilitas“ mint a közjó körülhatárolása a Római Jogban

15.10-15.30  MEZEY Barna tanszékvezető, rektor (Eötvös Loránd Tudományegyetem): Magyary Zoltán és a jó közigazgatás | Zoltán Magyary und der guter Verwaltung

15.30-15.50  Milan HLAVAĈKA professzot (prágai Károly Egyetem): Spezifische Merkmale der Bekämpfung von Armut und der Bildung von sozialer Gesetzgebung in Österreich und Zisleithanien | A szegénység elleni harc és az oktatás kérdéseinek sajátosságai Ausztria és Ciszlajtánia törvényhozásában

15:50-16.10  Wilfried POSCH professzor (Linzi Egyetem): Wohnungs- und Spitalwesen als Aufgaben des Gemeinwohls - Lakás- és kórházügy, mint közjóléti feladat

2012. november 13., kedd

Helyszín: Deák Ferenc Állam-és Jogtudományi Kar épülete, Deák-terem (Áldozat u. 12.)

9.00-9.20       PÁLVÖLGYI Balázs docens (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar): "Közjó, közegészségügy, közigazgatás Magyarországon (1867-1914)" | "Public good - public health - public administration in Hungary (1867-1914)"

9.20-9.30       Theodor ÖHLINGER professor emeritus (Bécsi Egyetem): Braucht es im Sozialstaat soziale Grundrechte? | Szükség van-e szociális jogokra, a jóléti államban?

9.30-9.50       EGRESI Katalin docens (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar): Szociális jogok mint értékek és alapelvek az olasz és magyar alkotmányjogban. | Social rights as worths and principles in italian and hungarian constitutional law.

9.50-10.10     SZIGETI Magdolna docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK): Rechtshistorische Beiträge zur Erklärung „Gemeinwohl” | Jogtörténeti adalékok a közjó fogalmához

10:10-10:30  Hans BRUGMAN, szociológus: Including people in a society without jobs and money. | Anschluss von Menschen innerhalb einer Gemeinschaft ohne Stellen und ohne Geld. |Az emberek integrációja egy munka és pénz nélküli társadalomba.

10.30-11.00  Kávészünet

11.00-11.20  BARNA Attila tanszékvezető docens (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar): " Engedelmesség és végrehajtás" - "A közjó szolgálatában", abszolutizmus a Habsburgok 18. századi birodalmában | "Folgsamkeit und Ausübung" - "Im Dienste des Gemeinwohls", Absolutismus und Habsburgerreich im 18. Jahrhundert

11.20-11.40  Carlo MONGARDINI professzor (Sapienza Egyetem Róma): A politika válsága és az állam jövője | Die Krise des Politischen und die Zukunft des Staates.

11.40-12.10  SZABÓ István tanszékvezető docens (Pázmány Péter Katolikus Egyetem JÁK): A nép, mint a közhatalom forrása 1920-1922 | Das Volk, als die Quelle der öffentlichen Gewalt: das Wahlrecht in Ungarn 1920-1922

12.30-12.50  RÉVÉSZ T. Mihály docens (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Kar ): Szabályozási szindrómák és szimptómák az elmúlt 150 év sajtó-jogalkotásában. | Regulation syndromes and symptomes in the press-legal legislation of the last 150 years.

12.50-13:10  A konferencia zárása – beszédet mond SZALAY Gyula dékán (Széchenyi István Egyetem, Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi