Esemény neve jUNIor Egyetem - Hallás-élmény, avagy élmény-e a hallásélmény?
Időpont 2013. március 20. 14:30 - 16:30
Kategória Központi események
Helyszín Széchenyi István Egyetem Könyvtára és a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ

A március 20-i jUNIor Egyetem előadásának címe: Hallás-élmény, avagy élmény-e a hallásélmény?

Tudtad, hogy a „hallásélmény” az átfogó tudományos elnevezése annak, amit hallasz? Hogy ennek hány százaléka zajlik az agyban és miért is van két fülünk? Egyáltalán, meddig nem káros zenét hallgatni az mp3-lejátszón? A hallásakusztika sok érdekességet rejt, amelyet műszaki és mérnöki szempontból vizsgálhatunk. Olyan kérdésekre keressük a válaszokat, hogy miként alakul ki az agyban a hallásélmény, hány csatornára is van szükségünk, miért nem jó a fejhallgatós zenehallgatás, mire képes egy modern virtuális-valóság-szimulátor, vagy éppen mekkora hanghatással járna a halálcsillag felrobbanása. Az utóbbira válaszolok: semekkorával, még ha létezne is. A többi kérdésre pedig a helyszínen kaphattok válaszokat. Sőt, még ideiglenesen a vakok és látássérültek helyzetébe is beleképzelhetitek magatokat, ha kipróbáljátok, miként igyekeznek hallásuk útján tájékozódni!

Előadó: Dr. Wersényi György

A Révai Miklós Gimnázium után tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen végezte, ahol villamosmérnökként végzett. Szakterülete az akusztika, hang- és képtechnika. 1998-óta a Széchenyi István Egyetem oktatója, kutatója. Kutatási területe a pszichoakusztika, az emberi térhallás működése, a virtuális valóság szimulátorok lehetőségei, valamint a vakokat segítő szoftverek és navigációs készülékek fejlesztése. Szabadidejében szívesen ül be a dobok mögé zenélni, a motor nyergébe túrázni vagy a kártyaasztal mellé tarokkozni.