Esemény neve Egyiptomi napok a győri Egyetemi Könyvtárban
Időpont 2011. november 10.
Kategória Központi események

Az Egyiptom iránti érdeklődés már az ókorban is óriási volt. Görögök és más népek fiai Egyiptomba jártak tanulni az akkori Per-anh, élet házának nevezett egyetemekre. Hérodotoszt, a történetírás atyját még ebben az utolsó, hanyatló időszakban is ámulatba ejtették a piramisok és a templomok, a halálhoz kötődő rítusok, de még a hétköznapi ember erkölcse is.

A reneszánsz újra felfedezte Egyiptomot a Nyugat számára, és romjainak, szimbólumainak látványa máig kíváncsiságot és vonzalmat ébreszt. Elkápráztatnak a különleges építményei, az alkotásaiból sugárzó szépség és a rejtély, hogy miként tudott újra és újra feltámadni a zűrzavaros átmeneti korokból. Mélyebben belemerülve történelmükbe felfedezzük, hogy mindenekelőtt az igazság és az igazságosság kérdése érdekelte őket, valamint a lélek földi és túlvilági sorsa. Tudós papok kutatták az ember és a világegyetem kapcsolatát, a természeti törvények megjelenését a társadalomban, az emberhez illő életritmust, amelyet a ciklikusan ismétlődő időben találtak meg, szemben a ma uralkodó lineáris szemlélettel... - mindezekből különleges szokásrendszer és életritmus alakult ki a Nílus völgyében. És rádöbbenhetünk arra, hogy olyan természetközeli civilizációval van dolgunk, amely a mai világunk gondjaira alternatív megoldásokat kínál, és amelynek világnézete a szellemi értékeket részesítette előnyben. Talán éppen ez az, amiért érdemes elgondolkodni egyiptomi örökségünkön, miközben saját válaszainkat keressük az örök emberi kérdésekre.

Ízelítő a több, mint 20 poszterből álló kiállítás témáiból:

• Egyiptom rejtélyes nyelve: a szimbólumok
  • Szenet, az átkelés játéka
  • Kilépés a fényre - halotti kultusz Egyiptomban
  • Művészeti kánon a festészetben és a szobrászatban
  • A piramisok
  • Denderai zodiákus
  • Ozirisz és Ízisz

A kiállítást november 10-én 17 órakor nyitjuk meg, melyet előadás és filmvetítés követ.

A kiállítás megtekinthető november 10. és 23. között, a könyvtár nyitvatartási ideje alatt:
Hétfő: 10-19 óráig
K-P: 9-19 óráig