Presztízs Díj a gazdaság segítéséért

A Presztízs Díjasok Társasága idén dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Mártának ítélte oda a Presztízs Díjat. A Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar Vezetéstudományi és Szervezeti Kommunikáció Tanszékének professzora a Széchenyi István Egyetem, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara és a vállalkozások közötti kapcsolatok erősítéséért érdemelte ki az elismerést.

Győr, 2019. december 11. – SZEhírek, Hancz Gábor


A Presztízs Díjat 18 évvel ezelőtt hívta életre a Kisalföld napilap, a Széchenyi István Egyetem, a Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, valamint több nagy cég azzal a céllal, hogy a térség vállalatai, vállalkozói elismerést nyerjenek. A kitüntetést több kategóriában ítélik oda, s 2016 óta a korábbi díjazottakból álló Presztízs Díjasok Társasága is dönt egyről. Ezt olyan személyek is megkaphatják, akik nem vállalkozóként, hanem más módon segítették Győr-Moson-Sopron megye gazdaságát. Idén dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Márta, a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar Vezetéstudományi és Szervezeti Kommunikáció Tanszékének egyetemi tanára vehette át a díjat nemrégiben, aki – mint az indoklásban elhangzott –nemcsak saját szakmájában sikeres, de munkája a társadalmi felelősségvállalás terén is példaértékű. Hosszú évek óta olyan tevékenységet végez, amely ugyan közvetlenül nem termel pénzt, ám elmondható: ezen kutatások, tevékenységek az alapjait jelenthetik egy a jelenben már kialakult, de a jövőben is prosperáló regionális gazdaságnak.”

Dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Márta (középen) a díj átadóival.

Az oktató tizenöt éve dolgozik a Széchenyi István Egyetemen, és sokat tesz a tudományos utánpótlás neveléséért, ami egyben a gazdaság utánpótlásának a garanciáját is jelenti. Kérdésünkre elmondta: abban hisz, hogy a felsőoktatásnak és a vállalkozásoknak együtt kell működniük.

„Megtisztelő számomra a Presztízs Díjasok Társaságához tartozni, amely olyan vállalatok, vállalkozók és intézmények köre – köztük az egyetemmel –, akikre, amelyekre igaz az erkölcsi elismertség, az erkölcsi súly, a kiérdemelt tisztelet és a közmegbecsülés, vagyis a presztízs. Nagyra becsülöm a vállalkozók tevékenységét, és fontosnak tartom, hogy a hallgatók már tanulmányaik alatt is kapcsolatba kerüljenek e dinamikus, céltudatos körrel. A kamara ebben is az egyetem kiemelten fontos partnere” – mondta a professzor asszony.

„Fontosnak tartom, hogy közelebb hozzam a hallgatókhoz a vállalatok világát. Ezt szolgálja például a Kamara a vállalkozásokért című egyetemi tárgy, amit 2011 óta minden félévben felvehetnek a diákok. A program keretében szoros mentor-mentorált személyes együttműködés folyik. A mentorok a kamara iránt elkötelezett vállalkozók, akik vállalkozói mentalitást és tudást adnak át a fiataloknak. A hallgatók feladata, hogy a szemeszter során csapatokat alkotva létrehozzanak egy vállalkozást, kidolgozzák annak üzleti tervét, amit aztán értő közönség előtt adnak elő” – fejtette ki a díjazott.

Ugyancsak a hallgatók, ezen belül a lányok vállalkozói bátorságának, nyitottságának a célját szolgálja a Női Vállalkozói Klub, amelynek a professzor asszony az alapító tagjai közé tartozik. Több olyan rendezvényt is szervezett, amely a klub és az egyetemen folyó tehetséggondozó tevékenység együttműködését támogatja. Részt vett a kamara által menedzselt Woman Entrepreneurship Enhancement program kidolgozásában.

Az egyetemnek a kamarával, így a vállalkozásokkal való kapcsolata erősítésén 2006 óta munkálkodik. Azóta vezeti a HR Klubot is, amelynek működése során kerekasztal-beszélgetésekre, céglátogatásokra került sor, az utóbbi időben pedig évente kétszer konferenciát rendeznek, mások mellett az egyetemi oktatóknak és a hallgatóknak is lehetőséget nyújtva az információszerzésre és -cserére. Ezek az események országosan is elismertté váltak. Elsők között esett szó ezeken a konferenciákon a családi vállalkozások generációváltásáról, a munkaerőpiacon megjelenő új generációk eltérő elvárásairól, a digitális világ által elvárt kompetenciákról, a változó szervezetek/változó vezetők/változó munkavállalók témákról.

Dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Márta az egyik vezetője a szintén a kamara bázisán létrejött Plato-csoportnak, amely egy németalföldi üzletfejlesztési modell a kis- és középvállalkozások együttműködésének segítése érdekében. Az érintettek csapatépítésen, majd egy éven keresztül rendszeres programokon vesznek részt, melyeknek célja a networking, a vállalkozói bizalom és hálózatos együttműködés fejlesztése.

A díj odaítélésében szerepet játszott a 2007-ben megalakult Győri Bevásárló Utcák Alapítvánnyal meglévő szoros kapcsolat is. „A hallgatók többször dolgoztak olyan projektben, amelynek célja annak vizsgálata volt, hogy miként válhatna Győr belvárosa újra vonzóbbá, lüktetőbbé a város peremén megépült nagy bevásárlóközpontok hatására megváltozott üzleti környezetben. Ebben a félévben a a Menedzsment Campus Hallgatói Innovációs Projekt keretében egy hallgatói csapat például azzal foglalkozik, hogyan lehetne tematikus utcaprogramokat megvalósítani Győrben” – sorolta a a professzor.

Dr. Konczosné prof. dr. Szombathelyi Mártának része volt abban is, hogy a kamara az egyetemen több alkalommal versenyt hirdetett meg különböző témakörökben a hallgatók körében. Az ilyen programoka tehetségfejlesztést is szolgálják, amiért az oktató más módon szintén sokat tesz, hiszen ő az egyetem Tudományos Diákköri Tanácsának és Tehetségsegítő Tanácsának az elnöke. Ennek kapcsán megjegyezte: „Mindig a fiatalokért igyekszem dolgozni, hogy megtalálják az útjukat, amelyen járva a leginkább ki tudják bontakoztatni a tehetségüket.”