Jogászdíszvacsora jótékonysággal és díjátadással

A tehetséges, rászoruló hallgatók támogatása volt a fő célja a Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért pénteki jótékonysági díszvacsorájának. Az eseményen átadták a kar Életútdíját, amit ezúttal dr. Szalay Gyula volt dékán vehetett át.

Győr, 2019. december 9. – SZEhírek, Hancz Gábor, fotók: Májer Csaba József


Mintegy egymillió forint bevétel gyűlt össze azon a díszvacsorán, amelyet második alkalommal rendezett meg a Deák Ferenc Alapítvány a Győri Jogászképzésért pénteken. Dr. Smuk Péter egyetemi tanár, az alapítvány kuratóriumi tagja elöljáróban azt emelte ki, hogy a szervezéssel a jótékonyság mellett az is a céljuk, hogy társasági eseményt kínáljanak a térség jogászainak, a hivatásrendek képviselőinek, a kar munkatársainak, öregdiákjainak, barátainak.

A díszvacsora résztvevőinek egy csoportja.

Dr. Lévayné dr. Fazekas Judit, a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karának dékánja, a kuratórium elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott: minden jelenlévő Szent Miklós püspök követőjének érezheti magát, hiszen nemes ügyet támogat. Elmondta, hogy az alapítvány fő célja a tehetséges, rászoruló hallgatók segítése, de emellett hozzájárul a kar fejlesztéséhez, tudományos események, versenyek lebonyolításához, a jogászi hivatásrendek együttműködéséhez. Beszámolt arról is, hogy sikeres volt az idei felvételi időszak, hiszen 330 elsőéves hallgató kezdte meg tanulmányait szeptemberben, s hét szakjukon így összesen már körülbelül 1300-an tanulnak.

Dr. Földesi Péter rektor beszédében utalt az állami finanszírozás megváltozásának nem könnyű időszakára, amikor a kar közössége szorgalommal, elhivatottsággal tette a dolgát, s teszi azóta is, a hagyományok tisztelete mellett nyitottan az újdonságokra. Ezt bizonyítja többek között az interdiszciplináris témákkal való foglalkozás, így például az a projekt, amely az autonóm közlekedési rendszerek jogi kérdéseit vizsgálja. „A győri jogászképzésnek mára fazonja, stílusa van” – jegyezte meg mosolyogva.

A díszvacsorán dr. Gellén Márton, az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi módszertani irányításért felelős helyettes államtitkára, a kar öregdiákja tartott előadást. Tájékoztatása szerint a tárca révén ebben a szemeszterben 34 győri hallgató részesül nemzeti kiválósági jogász ösztöndíjban, tanulmányi jogász ösztöndíj pedig 6,5 millió forint összegben érkezett. A minisztérium ezenkívül kutatási programokhoz, PhD-disszertációk készítéséhez, konferenciákon és versenyeken való részvételekhez is hozzájárul. Hangsúlyozta: a kormány elfogadta, hogy a jogászi szakma színvonala nemzetgazdasági versenyképességi kérdés is, és szükség van a vidéki jogászképzés nagyobb arányú támogatására. Saját feladatkörei kapcsán megemlítette, hogy áldozatsegítő vonaluk évente 12 ezer hívást fogad, egyik törekvésük pedig az, hogy az áldozatsegítő központokat országos hálózattá fejlesszék.

 

Dr. Gellén Márton, az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi módszertani irányításért felelős helyettes államtitkára.

Az eseményen adták át második alkalommal a kar Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. által adományozott Életútdíját: a kis szobrocskát dr. Szalay Gyula alapító dékán vehette át dr. Lévayné dr. Fazekas Judittól és Simon Attila vezérigazgatótól. A méltatásból kiderült: a kitüntetett 1945-ben Balatonfüreden született. A budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett diplomát 1968-ban. 1972-től a Győr-Sopron Megyei Gazdasági Döntőbizottságon döntőbíróként, majd a megyei bíróságon gazdasági ügyszakban megyei bíróként tevékenykedett. 1978-ban, a Széchenyi-egyetem jogelődje, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola docense, később a jogi intézet igazgatóhelyettese és igazgatója, illetve oktatási rektorhelyettes lett, 2007 és 2012 között pedig a jogi kar alapító dékánja volt. Kutatási területe a kereskedelmi, a társasági és a cégjog. Munkáját többször elismerték: 1987-ben Kiváló Munkáért Díjjal, 1997-ben a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjével, 2000-ben Pro Universitate Díjjal, 2006-ban Bisinger József Ezüst Emlékéremmel, 2010-ben Pro Urbe Győr Díjjal. A laudációban elhangzott: dr. Szalay Gyulának elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy 1995-ben újraindult a jogászképzés Győrben, amely iskolateremtő munkájának köszönhetően a legjobb képzőhelyek egyikévé vált.

 

Dr. Lévayné dr. Fazekas Judit és Simon Attila adta át az Életútdíjat dr. Szalay Gyulának.