Ablakot nyitnak az építész hallgatóknak

Újabb ipari együttműködést fordíthat a hallgatók javára a Széchenyi István Egyetem. A Faablakgyártók Magyarországi Szövetségével megvalósuló összefogás előnyt jelent az építészképzésben résztvevőknek.

Győr, 2020. február 13. – SZEhírek, Czeiner-Szücs Anita, fotók: Horváth Márton

A Széchenyi István Egyetem és a Faablakgyártók Magyarországi Szövetségének (FAMASZ) együttműködését jelképezi az az egyedi formavilágú információs pilon – azaz szabad lábon álló faoszlop –, amit az egyetem építész műteremházában egy szakmai rendezvényen adott át nemrégiben a szövetség elnöke az Épülettervezési Tanszéknek. Az impozáns alkotást nemsokára a nagyközönség is szemügyre veheti.

Az információs pilon oktatási célokat is szolgál. (Fotó: Horváth Márton)

A megállapodás részleteiről az esemény szervezője, Élő József építész, az Épülettervezési Tanszék egyetemi tanársegédje beszélt. „A FAMASZ az építőipar területéről mintegy harminc céget fog össze. Nyitottságuk fontos együttműködéseket tesz lehetővé. Azon dolgozunk, hogy a jövőben előadásokat, gyakorlati konzultációkat is tartson a szövetség az Épülettervezési Tanszéken és az Építészeti és Épületszerkezettani Tanszéken, így a legkorszerűbb fejlesztésekről első kézből kaphatnak friss információt a hallgatóink. Az ezután szövődő ipari kapcsolatok révén gördülékenyebb lehet a szakmai gyakorlatok megvalósítása, illetve a hallgatók a későbbi tervezési munkáik során is élvezhetik az együttműködés előnyét. Hasznos, ha tudják, kihez érdemes fordulni, ha nyílászárók beépítéséről és tervezésének technikai hátteréről van szó. Tapasztalatból tudom, életszerű helyzet, hogy erre szükség van” – fejtette ki a szakmai nap moderátora.

Dr. Horváth Balázs dékán, Kala Tibor a FAMASZ elnöke és Élő József építész az együttműködést jelképező pilon előtt (Fotó: Horváth Márton)

Az összefogás kiemelt céljai között szerepel, hogy az építész kultúrkör és a hazai faablakgyártók kooperációját segítse, és elinduljon egy mindkét fél számára hasznos párbeszéd. Ennek a programnak az egyik eleme az az elképzelés, miszerint a szövetség minden olyan hazai felsőoktatási intézménnyel szeretne hosszú távon együttműködni, amelyen építészmérnök képzés folyik.

„Elsőként a Széchenyi-egyetemmel sikerült elindítanunk a folyamatot, amelynek első lépése ez a szakmai nap. Az összefogás elsődleges célja, hogy a fa és fa-alu szerkezetű ablakokat, pontosabban a hazai gyártóktól kikerülő termékeket közelebb vigyük az építészekhez, és ezzel ösztönözzük a szakemberek közös gondolkodását” – részletezte Kala Tibor, a FAMASZ elnöke, aki a fa nyílászárók előnyeként említette a tartósságot és az újrahasznosíthatóságot, amely a fenntarthatóság jegyében minden szektorban kiemelten fontos szempont.