Hangosítanak és hangoskodnak – bemutatkozik a Kollégiumi Stúdió
Idén ünnepli fennállásának 45 éves jubileumát a Kollégiumi Stúdió, amely a Széchenyi István Egyetem legidősebb, ma is aktív hallgatói szervezete. Hosszú évtizedeken keresztül üzemeltették a kollégiumi tv-hálózatot, rádióműsorokat vezettek, videóztak – ma, 2020-ban profiljuk elsősorban a hallgatói rendezvények hangosítása. Egykori tagjaik közül sokan eredeti szakmájuk helyett a rendezvénytechnikában építettek karriert, a stúdiós tagság ma is jó belépőnek számít a területen működő vállalkozásoknál. A hallgatói szervezeteket bemutató sorozatunk első részében a Kollégiumi Stúdió vezetőjével, Besenyei Péterrel és Bogáth Máté műszaki vezetővel beszélgettünk.
Győr, 2020. szeptember 21. – Horváth Márton, SZEhírek
1975-ben alakult a KTMF Stúdió, rögtön azután, hogy átadták az első kollégiumi épületet a révfalui campuson. Miért jött létre a szervezet?
Besenyei Péter: Nagyon sokáig hozzánk tartozott a kollégium valamennyi audiovizuális eszközének felügyelete, üzemeltetése. Ez alatt értendő a kábeltelevízió-hálózat, valamint a rádió, ami a szobákban elhelyezett hangszórókhoz (becenevükön „falikutyákhoz” – a szerk.) kapcsolódott. Ezeken a készülékeken szóltak sokáig az adások, amelyek aztán a számítógépek elterjedésével már a helyi hálózaton keresztül voltak hallgathatóak, vagy éppen időnként láthatóak, a tv egyik csatornáján.
Bogáth Máté: Természetesen már akkoriban is voltak hallgatói rendezvények, amelyre gyakran hívták korábbi tagjainkat hangosítani. A legnagyobb ezek közül a DILI volt, amelynek a Kollégiumi Stúdió volt az egyik főszervezője.
Besenyei Péter, a Kollégiumi Stúdió vezetője és Bogáth Máté műszaki vezető. (Fotó: Horváth Márton)
Egykori stúdiósok. (Forrás: Kollégiumi Stúdió)
Ma, 2020-ban mi a Kollégiumi Stúdió feladata?
Besenyei Péter: A Kollégiumi Stúdió feladata az utóbbi években elsődlegesen a rendezvények hangosítása, de a nagyobb eseményeken szoktunk videózni is. Szinte minden hallgatói rendezvényen részt veszünk, ezek száma éves szinten megközelíti az ötvenet is.
Bogáth Máté: Kiegészíteném ezt azzal, hogy a rádiózásról és videózásról nem tettünk le, terveink között szerepel podcastek indítása, események streamen keresztüli közvetítése. Ennek természetesen technikai feltételei is vannak.
Besenyei Péter: A streameléssel kapcsolatban már volt egy-két kisebb próbálkozásunk. Az első említésre méltó a 2019-es SZEN-en volt, ahonnan élőben jelentkeztünk videós streammel és közvetítettünk egy-egy koncertet. Ezt mindenképpen folytatni szeretnénk, meglátjuk, lesz-e rá lehetőségünk a jövőben. Sok múlik az együtteseken is, miként lehet velük megállapodni erről.
Ezenkívül milyen terveitek vannak?
Besenyei Péter: Hosszú távú célunk, hogy létrehozzunk egy hangstúdiót és egy videóstúdiót. Előbbi alkalmas lenne stúdió minőségű felvételek készítésére, utóbbiban videóanyagokat lehetne vágni, szerkeszteni, utómunkázni.
Bogáth Máté: A rádióműsorokat sem kell feltétlenül temetni, csak meg kell találni azt a formátumot, amire vevők a hallgatók. Szerintem heti egyszeri podcast adásra lenne igény, főleg, ha az utólag visszanézhető. Oktatókkal készített videóinterjúkat is el tudnék képzelni.
VI. Öregstúdiós Találkozó 2018 májusában – kiegészülve az akkor aktív gárda egy részével. (Fotó: Serman Adriána)
Emlék a K3/4 emeleti helyiségben található stúdióról. (Forrás: Kollégiumi Stúdió)
Most zajlik az új stúdiósok toborzása. Szükséges valamilyen előképzettség ahhoz, hogy valaki tag lehessen?
Besenyei Péter: Nem. Ezt mindig ki szoktuk emelni. Nyilván előny, ha valaki már foglalkozott hangtechnikával, esetleg hasonló területen dolgozott korábban, de nem feltétel.
Ha valaki jelentkezik hozzátok, milyen kritériumoknak kell megfeleljen?
Besenyei Péter: Minden jelentkező esetében személyes elbeszélgetés után döntünk, hogy felvesszük-e. Ez az első szűrő. Ilyenkor csupán arról szeretnénk meggyőződni, mennyire lelkes az adott illető, mennyire illik a csapatunkba. Amennyiben úgy döntünk, csatlakozhat, újonc státuszba kerül, és azt várjuk tőle, hogy rendszeresen részt vegyen a belső képzésünkön.
Hogy képzeljük el ezt a képzést?
Besenyei Péter: Az első találkozáskor ismerkedünk egymással, elmondjuk, hogy épül fel a Stúdió szervezete, milyen rendezvényeink vannak és így tovább. Ezután balesetvédelmi oktatás következik, majd hangtechnikával kapcsolatos fizikai fogalmakat tisztázzuk. A témák között szoktuk érinteni a mikrofonokat, a kábeleket, a keverőpultokat, végül az erősítőkkel és hangfalakkal zárjuk a kurzust.
Bogáth Máté: A képzés nagyon fontos, de csak az elméleti megalapozása a munkánknak. Az újoncok a legtöbbet a gyakorlatban tanulják, amikor eljönnek velünk különböző rendezvényekre. Ha úgy látjuk, valaki magabiztosan kezeli a technikát és egy-egy váratlan műszaki problémával sem lehet zavarba hozni, maga is elmehet hangosítani.
A képzés végén van vizsga is?
Besenyei Péter: Igen, hiszen elengedhetetlen, hogy a tagok biztos tudással rendelkezzenek. A vizsgán elméleti kifejtős kérdésekre kell számítani, de csak olyat kérdezünk, amit korábban az oktatások során elmagyaráztunk, váratlan kérdések nincsenek. Ettől függetlenül az új tagoknak csak a fele megy át elsőre. Akiknek nem sikerül, természetesen a tagjaink maradnak, és később újra próbálkozhatnak.
Bogáth Máté: Azt gondolom, hogy a stúdiós képzés szakmailag egy jó alapot jelent, aminek a vizsga a számonkérése. Ha valaki elmegy egy profi céghez, akkor ezzel a tudással el tud ott indulni.
Tudnátok említeni néhány korábbi tagot, aki végül a Stúdióból indulva ezt a pályát választotta?
Bogáth Máté: Katavits Lajos, Rock Golyó Bt. Hangtechnikai cég, országos rendezvényekkel. Az RGB Visual győri vetítéstechnikai vállalkozás alapító-tulajdonosa is tagunk volt annak idején.
Besenyei Péter: A stúdió egyik korábbi műszaki vezetője, Pénzváltó Attila most a Kowalsky meg a Vega egyik technikusa. Korábbi videósunk, Varga László pedig az RTL Klubnál operatőr.
Fénypróba a 2017-es Gólyahét előtt. (Forrás: Kollégiumi Stúdió)
Beszéljünk a rendezvényekről! Milyen eseményeken lehet titeket megtalálni?
Besenyei Péter: A rendezvényeken a hangosítás és zeneszolgáltatás a feladatunk. A repertoár főleg szakbográcsokból, szakestekből, szakestélyekből áll, de gyakran sporteseményekre is hívnak minket, például a püspökerdei futásra. Három nagyobb, többnapos hallgatói rendezvényen is jelen vagyunk, ezek a SZEN, a Gólyahét és a Kari Napok.
Bogáth Máté: Nekem ezek közül a SZEN a kedvencem. Ilyenkor a K3 kollégium előtti füves területen napközben pihenőterület, úgynevezett chill park létesül, ahol mi szolgáltatjuk a zenét.
Mi volt a legnagyobb élmény számotokra a stúdiós pályafutásotok során?
Besenyei Péter: Számomra egyértelműen a 2016-os gólyatábor volt a csúcs. Olyan keverőpultot kaptunk, amivel ritkán találkozik az ember. Nagyon profi volt a rendszer, és minden nap zenélhettünk, imádtuk. A fénytechnikát leszámítva az egész záróvetélkedőt a Kollégiumi Stúdió csinálta akkor.
Bogáth Máté: Én már később csatlakoztam a szervezethez, így erről nem tudok nyilatkozni. Nekem a tavalyelőtti farsangi buli volt az etalon, amit a logisztikai mérnökök szerveztek. Ott eszméletlen hangulatot csináltunk. Utána jöttek is a visszajelzések, tetszett az embereknek.
DJ pult a 2016-os gólyatáborban. (Forrás: Kollégiumi Stúdió)
A Kollégiumi Stúdió létszáma megközelítőleg 15 fő. (Fotó: Varga Orsolya)
Negatív visszajelzéseket is kaptok?
Besenyei Péter: Szerencsére nagyon ritkán. Az a baj, a legtöbben nem látnak bele, hogy egy esetleges hibázás esetén mi az, amiről tényleg mi tehetünk, és mi az, ami technikai vagy szervezésbeli probléma.
Bogáth Máté: Előfordult az egyik gólyatáborban, hogy egy srác brahiból kihúzta a tápkábelt, aztán elfutott. Hirtelen leállt a zene, mi meg csak néztünk. Nem értettük, mi történt. Az emberek csak annyit láttak, hogy elment a zene és a fény, ki tehet róla? Nyilván a Stúdió.
Azért is kaptok kritikát, mert nem tetszik a zene, amit játszotok?
Besenyei Péter: Előfordul. Nem lehet mindenkinek megfelelni.
Bogáth Máté: Azt el lehet mondani, hogy szórakoztatni szeretnénk. Ha olyan buli van, ahol mi zenélhetünk, akkor persze az a cél, hogy mindenki jól érezze magát. Próbáljuk megoldani, hogy minél nagyobb réteget elkapjunk, csak ez néha elég nehéz.
A közönség szokott kérni számokat?
Bogáth Máté: Persze, rendszeresen.
Miket?
Bogáth Máté: Álomhajó, Bukott diák, Titkos üzenet… Azon kívül meg víruszenéket, mint a Rumadai vagy a Dance Monkey. Van olyan kérés is, amit egyszerűen nem tudok hova tenni. Játsszatok latint…
Besenyei Péter: Itt is mérlegelni kell. Ha valaki odajön és rockzenét kér, be lehet tenni, ha illik az esemény stílusához. De ha épp egy teljesen eltérő műfajú blokk szól, oda nem biztos, hogy be lehet ilyet ékelni, mert nagy váltás lenne. Rontaná a hangulatot.
Az egyetemi napokon a Kollégiumi Stúdió szolgáltatja a zenét a chill parkban.
Amikor zenét szolgáltattok, hogy teszitek? Van még, aki lemezeket használ?
Besenyei Péter: CD-t vagy bakelitet? Ezeket már senki. Egyébként változó, ki mit favorizál. Ez függ attól is, hogy egy buliban mint DJ-k vagyunk jelen, vagy egy átlagos rendezvényen szolgáltatunk zenét. Valaki a gépén található zenéket játssza le, offline módon, valaki a Spotifyra esküszik. Egy időben a YouTube-ot is gyakran használtuk, de mára teljesen elhagytuk.
Bogáth Máté: Régebben többet kellett készülni egy rendezvényre egy stúdiósnak, hiszen nem volt még mindenhol wifi vagy mobilinternet. A gépeden ott kellett lennie mindennek, előre kiválogatva. Bár ma már az internet általában adott, én a mai napig így csinálom.
Besenyei Péter: Így is kell. Nélkülözhetetlen a biztonsági tartalék, ha esetleg akadozna az internet.
Jönnek úgy hozzátok hallgatók, hogy DJ-k szeretnének lenni?
Bogáth Máté: Rengetegen.
Besenyei Péter: Örülnék neki, ha elsősorban nem ilyen ambíciókkal jelentkeznének hozzánk a hallgatók. Az, hogy mi bográcsokon vagy bulikban zenélünk, csak egy nagyon kis szeletét teszi ki annak, amivel valójában foglalkozunk. Ha valaki csak ezért jön, előfordulhat, hogy csalódni fog.
Rendben, ezért ne jöjjön. De miért jöjjön? Kinek ajánlanád a Stúdiót?
Besenyei Péter: Elsősorban annak ajánlom, akit érdekel a hang- és fénytechnika vagy éppen a videózás. Ha valakinek van egy kis műszaki érdeklődése eziránt, már jó helyen jár.
Bogáth Máté: Itt olyanok között lehet az ember, akik hasonló érdeklődésűek, mint ő. Én azért csatlakoztam három éve, mert érdekelt a dolog, és láttam, hogy ezek a srácok értenek hozzá. Úgy voltam vele, hogy szeretem ezt csinálni, miért ne csinálhatnám az egyetemen? Azóta sem bántam meg ezt a döntést.
Tagfelvétel
A Kollégiumi Stúdió tagfelvételt hirdet! Részletek a studio.sze.hu oldalon.