Halbritter Mátyásra, a győri egyetemi törekvések meghatározó alakjára emlékeztek
Egy évtizede hunyt el Halbritter Mátyás, a győri egyetemi törekvéseket felkaroló Universitas-Győr Alapítvány kuratóriumának meghatározó tagja, a Győri Keksz- és Ostyagyár vezetője. Halálának évfordulóján rá emlékeztek hozzátartozói, barátai, tisztelői. Az eseményen bemutatták a róla szóló kiadványt, amely az Universitas-Győr Nonprofit Kft. támogatásával jelent meg.
Győr, 2021. augusztus 3. – Hancz Gábor, SZEhírek
„Mátyásra nagyon sokan felnéztek és tisztelték munkássága miatt, maradandó nyomot hagyott maga után” – mondta Halbritterné dr. Raffai Judit azon a megemlékezésen, amelyen férje halálának tizedik évfordulója alkalmából gyűltek össze az őt tisztelők és szeretők a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusa előtti téren. A győri közgyűlés döntése értelmében most már utca is viseli a Győri Keksz- és Ostyagyár egykori igazgatójának a nevét a kisalföldi megyeszékhelyen, amellyel kapcsolatban prof. dr. Dézsi Csaba András polgármester úgy fogalmazott: ez kétségkívül Halbritter Mátyás érdeme, aki olyan gyárat épített fel, amelyhez – bár mára sajnos megszűnt – még mindig nagyon sok ember kötődik. Győr polgármestere felidézte, hogy gimnazistaként ő is dolgozott ott, így pontosan tudja, hogy a város egyik jelképének számító üzemet a fegyelem és a tisztaság jellemezte, termékei pedig méltán voltak rendkívül népszerűek.
Simon Róbert Balázs, dr. Szekeres Tamás, Halbritterné dr. Raffai Judit és prof. dr. Dézsi Csaba András a megemlékezésen. (Fotó: Májer Csaba József)
Simon Róbert Balázs országgyűlési képviselő azt hangsúlyozta: minden településen rendkívül fontosak a civil szereplők, Halbritter Mátyás pedig évtizedeken át volt Győr fontos alakja. Felidézte, hogy támogatta a győri egyetem létrejöttét, s ennek kapcsán kiemelte: a Széchenyi István Egyetem tudományos és innovációs parkot valósít meg a kekszgyár egykori telephelyén, amely így a város jövőjét fogja szolgálni.
Dr. Szekeres Tamás, a Széchenyi István Egyetem korábbi rektora beszédében feltette a kérdést: hogyan válhatott Győr, az egykori iparváros Magyarország egyik legélhetőbb városává? Azt válaszolta erre: egykori és jelenlegi polgárai tették azzá, köztük a ganbonakereskedők, a gépipari és a textilipari üzemek létrehozói, az iskolák alapítói, a színházi, zenei kultúra kibontakozásáért cselekvők és a sportban példát mutatók mellett azok is, akiknek az egyetemet, a valóra vált százéves győri álmot köszönhetjük.
„Ilyen győri polgár volt Halbritter Mátyás. Az Universitas-Győr Alapítvány meghatározó tagjaként tekintélyt adott az egyetemi törekvéseknek” – mondta. Hozzáfűzte: „emlékének felidézése követésre és mindannak megbecsülésére ösztönöz, amivel az egykori polgárok legjobbjai azzá tették a várost, ami mindannyiunkat büszkévé tesz győrinek lenni.”
Az eseményen bemutatták az Universitas-Győr Nonprofit Kft. támogatásával megvalósult „Halbritter Mátyás – Egy életmű lenyomata” című kötetet, amely felvillantja a példaértékű életút fontos pillanatait. (Fotó: CZA)
Névjegy
Halbritter Mátyás (1944–2011) gyakornoként kezdte pályafutását a Győri Keksz- és Ostyagyárban, ahol végigjárta a ranglétrát: technológus, termelési, szervezési osztályvezető, kereskedelmi főosztályvezető, később műszaki igazgató, majd igazgató lett, végül elnökké választották. Igazgatói periódusában a gyár fontos új üzemrészekkel bővült, Közép-Európa legkorszerűbbjének számított. Halbritter Mátyás az Édességgyártók Szövetségének elnökeként is iránymutató szerepet játszott. A Győr-Moson-Sopron Megyei Kereskedelmi és Iparkamara társelnöke, az Universitas-Győr Alapítvány alapító tagja volt. 2007-ben a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjével tüntették ki. Emlékét a róla elnevezett díj is őrzi, amelyet a Széchenyi István Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem egy-egy hallgatója nyerhet el minden évben.