Győri partnereivel közösen erősítette nemzetközi kapcsolatait a Széchenyi István Egyetem Írországban

RUN (1).jpgOktatókból, hallgatókból és a társult partnerek képviselőiből álló küldöttséggel vett részt a Széchenyi István Egyetem a Regionális Egyetemi Hálózat írországi programján. Az eseményen a fenntarthatóság jegyében került sor képzésekre, amelyek zárásaként megtartották a szervezet közgyűlését. Az öt ország hat intézményével közös projekt erősíti a Széchenyi István Egyetem nemzetközi kapcsolatait és globális láthatóságát.

Győr, 2021. november 23. – Hancz Gábor, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem a Regionális Egyetemi Hálózat-Európai Egyetem (Regional University Network-European University – RUN-EU) tagjaként tavaly sikeresen pályázott az Európai Bizottság Európai Egyetemek Kezdeményezésében. A nyertes konzorciumban a győri intézményen kívül további hat egyetem vesz részt (a portugál Leiriai, valamint Cavadói–avéi Politechnikum, az ír Shannoni Műszaki Egyetem, a holland NHL Stenden Alkalmazott Tudományok Egyeteme, a finn HAMK Egyetem és az osztrák Vorarlbergi Alkalmazott Tudományok Egyeteme). A RUN-EU Írországban rövid képzési programokat, valamint közgyűlést tartott, amelyen a Széchenyi-egyetem hattagú oktatói delegációval, valamint tíz magyar és három önköltséges nemzetközi hallgatóból álló hallgatói tanácsadó testülettel képviseltette magát.

„A RUN-EU nagyszerű lehetőséget jelent, hiszen egyszerre szól a közös kutatásokról, publikációkról és európai uniós projektekről, a kettős képzések, a közös diplomák, a rövid képzési programok révén az oktatás fejlesztéséről és a hallgatói mobilitás ösztönzéséről, a társult partnerek jóvoltából pedig az intézmények harmadik missziós, társadalmi felelősségvállalást  támogató tevékenységéről. Egyetemünknek négy társult partnere van ebben a kezdeményezésben, az Audi Hungaria Zrt., a győri önkormányzat, a Győri Filharmonikus Zenekar és a MediKlaszter. Közülük az utóbbi kettő képviselője is jelen volt a programon” hangsúlyozta dr. Lukács Eszter, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi rektorhelyettese, a projekt szakmai vezetője. Hozzátette: az eseményen kétoldalú megbeszélésekre is sor került.

RUN (1).jpg

A műanyagszennyezéssel foglalkozó csapat tagjai, köztük Jankovics Dóra, Prohászka Ábel és Csidei Márk.

Az egy hét során a hét intézmény hallgatói három városban – Thurles-ben, Athlone-ban és Limerickben – a fenntarthatóságot középpontba állító rövid képzési programokon vettek részt. A fiatalok négy különböző kihíváson dolgoztak: ezek a műanyagszennyezés, a tőzegkitermelés, az élelmiszerellátás és a közösségek erősítése voltak. Az utóbbi két témakör nyertes csapatának a Széchenyi István Egyetem két hallgatója, az igazságügyi igazgatási alapszakos Sebők Tímea, illetve infrastruktúra-építőmérnöki mesterszakos Eyad Khazaal is tagja volt.

RUN (2).jpg

Aban Abdulsattar és Eyad Khazaal, a Széchenyi István Egyetem nemzetközi hallgatói.

„Rengeteget tanultam az egy hét alatt arról, hogyan kell helytállni multikulturális környezetben. Azzal, hogy lehetőségem volt különféle nemzetiségű diákokkal találkozni, úgy érzem, sikerült megváltoztatni a gondolkodásmódomat, és egy kicsit más szemszögből nézni a világot. Mind emberileg, mind szakmailag nagyon sokat fejlődtem. Megtanultam, hogyan dolgozzak csapatban, ami fantasztikus” – magyarázta a szíriai Eyad Khazaal.

RUN (3).jpg

Az egyik nyertes csapat, középen Sebők Tímeával.

Sebők Tímeának is hatalmas élmény volt részt venni az írországi tanulmányúton. „Különösen azért lesz maradandó ez az emlék, mert a győztes csapat tagjaként én is felszólalhattam a zárórendezvényen, ahol az egyetemek vezetői és a döntéshozók előtt bemutathattuk megoldásunkat Írország egyik égető társadalmi problémájára, a lakhatásra. Úgy érzem, sokat fejlődött a kommunikációs és a problémamegoldó képességem, valamint sikerült kizökkennem a komfortzónámból” – mondta a hallgató.

RUN (4).jpg

Az egyik csapat tagjai – köztük Sömenek Tamás, Vályi-Nagy Dávid István és Gulyás István Flórián – a tőzegkitermelés helyszínére is ellátogattak.