Fiatal helyi kutatók is bemutatkoztak a NETWORKSHOP informatikai konferencián

A Széchenyi István Egyetemen a napokban zajló NETWORKSHOP 2019 országos informatikai konferencia egyik nóvuma, hogy bemutatkozhattak a házigazda egyetem fiatal kutatói. A „Hova? Tovább!” – fiatal kutatók workshopját Csábi Béla, az Egyetemi Informatikai Központ vezetője, a konferencia programbizottságának győri tagja moderálta. A megnyitó ünnepségen Dr. Földesi Péter rektor a hálózatokat a kollektív bölcsesség részének nevezte.

Győr, 2019. április 25. – SZEhírek, Nyerges Csaba, fotó: Májer Csaba József

A NETWORKSHOP 2019 konferencia április 24-26 között a Széchenyi István Egyetemen három napon keresztül foglalkozik olyan izgalmas területekkel, mint a felhő technológiák, a szuper-számítástechnika, az 5G technika, a mesterséges intelligencia, a kollaborációs és adatinfrastruktúrák, a tárgyak internete. A felsőoktatás és köznevelés, a tudományos kutatás és a közgyűjtemények adathálózati infrastruktúráját, és az ezen működtetett alkalmazások fejlesztéseit bemutató és megvitató konferenciát idén a Digitális Jólét Programhoz (DJP) kötődő szakmai kapcsolat is erősíti. Csábi Béla, az Egyetemi Informatikai Központ vezetője, a konferencia programbizottságának széchenyis tagja elmondta, hogy ezt megelőzően 1998-ban és 2004-ben tartották a Networkshopot Győrben, az idei találkozót pedig szűk egy éve kezdték szervezni.

Sajtótájékoztatón is ismertették a nagyszabású konferencia részleteit.

Dr. habil. Tick József, az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, a HUNGARNET elnöke, a konferencia védnöke köszöntőjében elmondta, hogy a 433 regisztrált résztvevő 121 előadást és több workshopot hallgathat meg. A 28 évre visszatekintő Networkshop nemcsak követte a fejlődést, hanem mindig igyekezett előre is tekinteni, és évente bevezetni valamilyen újdonságot. Így például idén a konferenciának otthont adó egyetem fiatal kutatói is bemutatkozhattak.

Prof. Dr. Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora, a konferencia elnöke megnyitó beszédében kitért arra, hogy az egyetem leánykori neve a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskola (KTMF) volt, a közlekedést és a távközlést pedig összekötik a hálózatok. Ezeken a területeken azóta nemcsak itthon, hanem nemzetközi téren is számolnak a győri egyetemmel. A digitalizációt a folyamatos átalakulás, metamorfózis jellemzi, olyan gyors, látványos a változások sora, ahogy a természetben például a hernyóból báb, aztán hirtelen pillangó lesz. A változások között említette, hogy a Széchenyi-egyetem elsőként vállalta fel az e-learning képzést, ma pedig már a tantervreform keretében VR learning térben, hálózatokon keresztül is oktatják a hallgatókat. Bizonyított tény, hogy ez a módszer szignifikánsan növeli az oktatás hatékonyságát. A rektor a hálózatot a kollektív bölcsesség részének nevezte. „Az emberiség történetében eljutottunk arra a pontra, hogy a világ a hálózatoké, és a hálózatok jók, hatékonyak, demokratikusak, előremutatók, gyorsak és olcsók. Az akadémiai szférának is kiváló lehetőségeket adnak” – mondta Földesi Péter.

 

Dr. Földesi Péter rektor, a konferencia elnöke a hálózatok előnyeiről beszélt.

Dr. Gál András Levente, a Digitális Jólét Program szakmai vezetője videóüzenetben köszöntötte a konferencia résztvevőit. Dr. Fekete Dávid, Győr alpolgármestere pedig bemutatta a helyi smart city program részleteit, így például azt, hogy a győriek az úgynevezett városszervíz alkalmazáson keresztül azonnal jelezhetik az infrastrukturális problémákat.

A konferenciához kapcsolódó sajtótájékoztatón Dr. Tick József elmondta, hogy a tanácskozás a kezdeti években a hálózatokról szólt, később azonban az informatika egyre több ágával kiszélesedett. A találkozások kiváló lehetőséget teremtenek a szakemberek együtt gondolkodására, közös pályázati indulásra és arra is, hogy bevonják a fiatalokat. Ezt a célt szolgálja az is, hogy a Networkshopot mindig valamelyik vidéki egyetemen rendezik meg. Így például Szeged és Eger után érkeztek meg most Győrbe, immáron harmadik alkalommal. A hallgatók megismerhetik, hogy milyen irányok, trendek felé halad,  hol tart most a szakma, és információkat szerezhetnek a különböző fejlesztési területekről.

Dr. Kovács Zsolt, a Széchenyi István Egyetem főigazgatója örömét fejezte ki, hogy a győri egyetem újra házigazdája lehet a konferenciának. Legutoljára 2004-ben járt itt a Networkshop, azóta sokat fejlődött az egyetem, az infrastruktúra is megújult. Beszélt a digitalizációhoz, hálózatokhoz több szálon kötődő Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központról, és kitért arra, hogy a Digitális Jólét Programmal (DJP) a közelmúltban stratégiai megállapodást kötött az egyetem. Horváth Ádám, DJP képviseletében elmondta: a program arra hivatott, hogy a digitalizáció hatásait jobban be tudja fogadni a társadalom. Füleki Judit (Edutus Egyetem), a World Robot Olimpiad nemzeti koordinátora ismertette, hogy idén novemberben Győr ad otthont a verseny világdöntőjének, amelyben együttműködő partner a Széchenyi István Egyetem is.

A konferencia első napján többek között a kutatási, felsőoktatási és közgyűjteményi információs infrastruktúra jelenéről és jövőjéről, adathálózati trendekről, a GDPR és a tájékozódás szabadságának ellentmondásairól, valamint a mesterséges intelligencia magyarországi jelenlétéről hangzottak el előadások.

A „Hova? Tovább!” – fiatal kutatók workshopján a Széchenyi István Egyetem hallgatói és doktoranduszai mutatkoztak be, és ismertették eredményeiket. Gadó Krisztián Ferenc végzős BSc villamosmérnök hallgató az „Oktatási célú végeselem-szoftver Python környezetben” címmel tartott előadást. Lukács Balázs és Takács Olivér mesterszakos villamosmérnök hallgatók gyakornokként dolgoznak a Rádiófrekvenciás laborban. Balázs a LoRaWAN hálózatok performancia vizsgálatáról beszélt, Olivér az „Antenna karakterisztika vizualizáció kiterjesztett valósággal” címmel tartott előadást.  

Berki Borbála, Sudár Anna és Budai Tamás a Multidiszciplináris Műszaki Tudományi Doktori Iskola PhD hallgatói. Tamás virtuális laborok tervezésével és kivitelezésével foglalkozik. Bemutatta, hogyan működnek, mire jók, hogyan lehet azokat bevonni az oktatásba. Borbála ismertette a humán kognitív jellemzők, a téri képességek, a téri emlékezet szerepét a virtuális terek használata során. Anna pedig a téri orientációt vizsgálja komplex elrendezésű 3D VR terekben, és vázolta eddigi eredményeit.

A NETWORKSHOP 2019 országos informatikai konferencia ma és holnap hét szekcióban több mint száz előadással folytatódik a Széchenyi István Egyetemen.