Felépült az egyetem keleti kapuja

A végéhez közelednek az egyetem keleti szárnyának kivitelezési munkálatai: a három új épületből kettőben már üzempróba folyik, a Menedzsment Campus esetében is az utolsó simítások zajlanak. Kihasználtuk hát a kínálkozó alkalmat a januári „uborkaszezonban” és Geszler Norbert projektigazgató  társaságában körbejártuk a campus legújabb ingatlanegyüttesét.

Győr, 2019. február 1. – SZEhírek, Horváth Márton

Míg néhány éve még az egykori Reál üzlet lepusztult épülete fogadta a campust keleti irányból (a Rónay Jácint ill. Szövetség utca felől) megközelítő látogatókat, ma már pazar, nyitott tér, és a mögötte tornyosuló impozáns Menedzsment Campus tárul az erre járók szeme elé. Alaposan megváltozott a környék az utóbbi két évben: az eddig elhanyagolt területből valóságos sarokbástyát faragtak a három új létesítménnyel. Nem véletlenül halljuk azt, hogy lényegében felépült az egyetem keleti kapuja, hiszen az intézmény nem pusztán jelképesen, hanem a szó szoros értelmében is szeretne kaput nyitni a külvilág felé az épületegyüttessel, így fizikailag is megvalósulhat a sokat emlegetett híd a felsőoktatás és az ipar között.

 

A Menedzsment Campus épülete lett a campus keleti kapuja. (Fotó: Májer Csaba József)

A fejlesztésre a Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) projekt keretében került sor (részletesen lásd lejjebb). A beruházás 6,4 milliárd forintos kormánytámogatásból valósul meg, a forrást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap biztosítja. Mindez nem összekeverendő a szintén hasonló volumenű – 6,3 milliárd forintos keretösszegű - GINOP projekttel, amely szintén a tágabb értelemben vett FIEK projekt része, de nem az infrastrukturális fejlesztésre, hanem elsősorban a kutatások támogatására szolgál. A FIEK projekt tehát összesen 12,7 milliárd forintba kerül, amelynek egyik fele állami pénzből az épületekre és eszközökre, másik fele viszont (jórészt EU-s pályázati források terhére) a kutatásokra, a laborokra, az egyetemi humánerőforrás-állomány fejlesztésére fókuszál. Ebben a cikkben elsősorban a fizikailag is megfogható gyarapodás bemutatására, tehát a projekt első felének áttekintésére törekedtünk.

 

Az országban zajló FIEK beruházások közül a győri valósul meg elsőként. (Forrás: nkfih.gov.hu)

Kezdetként talán érdemes tisztázni, hogy valójában mi is a vizsgálódásunk tárgya. A projekt kivitelezése során három új épülettel bővült a campus keleti oldala: a Fékpad Épülettel, a Csomagolás és Környezetállósági Vizsgálólaboratóriummal (továbbiakban röviden: Csomagvizsgáló Laborral) és a már említett Menedzsment Campus-szal. Ottjártunkkor az épületegyüttes valamennyi elemét megtekintettük Geszler Norbert projektigazgató (West Hungária Bau Kft.) kalauzolásával. Norbert a kivitelezési munkák felelőse volt; az ő irányítása alatt nőtt ki a földből a három új épület, valamint a háttértechnológia telepítése is az ő koordinálásával történt.

 

A Menedzsment Campus tetejéről látszik a Csomagvizsgáló Labor (Packaging Laboratory) és a háttérben ott a Fékpad Épület is. (Fotó: Májer Csaba József)

„A kivitelezési munkák a végéhez értek, már csak az utolsó simítások vannak hátra. A Csomagvizsgáló Labor már korábban elkészült, ott már régóta zajlik az üzempróba. A Fékpad Épület szintén késznek mondható. A Menedzsment Campus esetében még a vendéglátó rész kialakításán dolgoznak a kollégák, de a felső két szint használható, jövő héttől költöznek is be a Kautz Kar munkatársai” – foglalta össze a projekt aktuális állását a projektigazgató. (A bejárás óta már a költözés nagy része lezajlott – a szerk.)

Haladjunk kronológiai sorrendben! Elsőként a Csomagvizsgáló Labor készült el, nem véletlenül. Mivel a Menedzsment Campus a régi csomagvizsgáló labor helyén épült, így mielőtt azt elbontották volna, szükség volt az új épületre, ahova át tudták telepíteni a technikát. Mint Norberttől megtudtuk, a régi labor területe hatoda volt a mostaninak, így most egy jóval komfortosabb környezetben folytatódhat a munka. A laborban különböző szállításra előkészített csomagokat (doboztól a raklapig) vizsgálnak, imitálva a szárazföldi, légi, és vízi szállítási módok széles lehetőségeit.

 

A Csomagvizsgáló Laborban a csomagolásokat logisztikai szempontból vizsgálják. (Fotó: Májer Csaba József)

A létesítmény eddig is Közép-Európa legjobban felszerelt csomagvizsgáló laborja volt, most viszont még ehhez képest is sikerült szintet lépni a felszereltségben. Az 1979-ben alapított laboratóriumban további csúcstechnológiás eszközöket üzemeltek be, így az a modern kor igényeit mindenben kielégítő infrastrukturális körülmények közé került. Csak egyetlen példa az újonnan beszerzett berendezésekre: a klímakamra (walk-in chamber) segítségével szimulálható a különböző éghajlati öveken és klímazónákon áthaladó szállítás hatása a csomagokra. Nem túlzás tehát, ha azt írjuk, az új Csomagvizsgáló Labor az egyetem talán legnagyobb büszkesége, zászlóshajója, amely minden szempontból megfelel a 21. század igényeinek - és a fejlesztéseknek köszönhetően pár éven belül nemzetközi viszonylatban is jelentős tudományos központtá nőheti ki magát. (És ezzel nem csak komoly presztízst, hanem sok bevételt is termelhet az egyetem számára.)

Az épületegyüttes második tagja a Fékpad Épület, amely közvetlenül a Belső Égésű Motorok Tanszék mellett foglal helyet (sőt, a két szomszédos objektumot egy emeleti híd köti össze, így a kettő között akadálymentes a személyi forgalom). Logikus is a közvetlen kapcsolat a két épület között, hiszen a funkciójuk összefügg, a közös munka szükségessége indokolttá is teszi, hogy egy tömbként lehessen mozogni a komplexumban.

 

A háttérben a Fékpad Épület. A képen látható a hatalmas kémény, valamint a tanszékre átvezető híd is. (Fotó: Májer Csaba József)

„Mint ahogy a neve is elárulja, a Fékpad Épületben belső égésű és elektromos motorok működését lehet vizsgálni, tulajdonságiakat mérni, viselkedésüket elemezni. Az épületben belső égésű és elektromos motor fékpadok mellett egy turbó tesztpad is kiépítésre került. Utóbbi az országban egyedülálló, sehol máshol nincs ilyen” – árulta el, majd hozzátette, hogy mindennek a technológiai hátterét biztosítani komoly épületgépészeti kihívás volt. Az infrastruktúrát látva jól érzékelhető, hogy a fejlesztések komoly értéket képviselnek már a berendezések szintjén is. Mint azt a projektigazgatótól megtudtuk: a 6,4 milliárdos költségvetés durván fele ment csak el magára az építkezésre és a háttértechnológia telepítésére, az összeg másik részét kizárólag eszközbeszerzésre (például fékpadokra) fordították.

 

A villanymotor tesztelő fékpadok darabja több millió forint. (Fotó: Májer Csaba József)

Utolsóként a Menedzsment Campus épületét is megtekinthettük az idegenvezetés során. „A létesítmény három funkcionális szinttel készül: az alsó szinten a központi porta mellett egy OTP bankfiók, egy nagy, szeparálható konferenciaterem és egy minden igényt kielégítő sportbár kap helyet (kávézó és étterem résszel), míg az emeleteken irodák, tárgyalók, előadók találhatóak, amelyeket a Kautz Kar fog használni” – mondta Norbert.

 

Egy vezetői iroda a Menedzsment Campus emeletén. (Fotó: Májer Csaba József)

A Menedzsment Campus azonban nem pusztán egy épület, hanem egy kisebb campus a campuson belül. A létesítmény előtt hatalmas, térkövezett tér nyílik, zöld szigetekkel, fákkal, bokrokkal. Az étteremhez terasz is készül majd, hasonlóan az Elixir Bar-ban már megszokotthoz. A város felé nyitásnak tekinthető, hogy – immár nem a FIEK projekt keretein belül, de szorosan ahhoz kapcsolódva - az épület mögött, a hátsó udvaron kiépítenek egy játszóteret, valamint létesül egy teqball pálya is. Ezek kivitelezése a következő szezonkezdetre tolódik. „A fejlesztés során megszépül az épületekkel összefüggő környezet is. Több és rendezettebb zöldfelület és szükséges számú parkoló is készül, valamint lesz két elektromos autó töltőállomás is” – tudtuk meg Norberttől.

 

Az épület udvarán most még sitthalom áll, hamarosan azonban játszótér és teqball pálya lesz a helyén. (Fotó: Májer Csaba József)

Kis túránk itt lezárult, de természetesen nem ez volt az utolsó alkalom, hogy a FIEK projekttel foglalkozunk. Heteken belül várható az ünnepélyes megnyitó; valamint tavasszal, nyár elején, amint teljes pompájában megcsodálható majd az intézmény, mindenképpen készítünk egy újabb riportot. Már csak azért is, mert ugyan az átadással a projekt leglátványosabb része lezárul, a munka java csak a kivitelező távozása után kezdődik.

 

A FIEK projekt

A Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ (FIEK) keretében a cégek lehetőséget kapnak, hogy megfogalmazzák kutatás-fejlesztési, képzési és egyéb igényeiket a felsőoktatás számára, míg az egyetem a tudományos tevékenysége mellett olyan eredményeket mutathat fel, amelyek a gyakorlatban hasznosíthatók. Ilyetén módon az egyetemi potenciál és az ipari igények összekapcsolódhatnak. Mindez nagyon hangsúlyos szerepet tölt be a Dr. Földesi Péter rektor által meghirdetett XXI. századi egyetem víziójában. Ugyanis a koncepció talán legfontosabb sarokköve az úgynevezett vállalkozó (szolgáltató) egyetemmé válás, ami hosszú távon egy modellváltást jelent az egyetem eddigi működéséhez képest – a FIEK pedig egy hatalmas lépés ebbe az irányba.