ENSZ 75: a Széchenyi István Egyetem hallgatói egy jobb világról

Október 24-én ünnepli fennállásának 75. évfordulóját az ENSZ, amelyhez Magyarország 65 éve csatlakozott. A szervezet jubileumához a Széchenyi István Egyetem az ENSZ Academic Impact társult intézményeként hozzá kíván járulni: magyar és nemzetközi hallgatóit kérte arra, hogy válaszoljanak három, a világ jövőjét érintő kérdésre. Alább a legérdekesebb válaszokból idézünk.

Mi az elképzelése egy jobb világról?

Aliyaphone Outhenthapanya: Az emberek életminősége jó, elegendő élelem és tiszta víz áll rendelkezésre. Mindenki számára elérhető az oktatás, az egészségügy, a jogok, a védelem és a tisztességes munka. Mások véleményét, etnikumát, kultúráját, nemét, becsületét és méltóságát tiszteletben tartják. Nincs szegénység és erőszak, s ezzel együtt figyelmet fordítanak a környezetre és az élővilág védelmére.

Réti Zsófia: Egy jobb világ az elfogadással, az egymásra való odafigyeléssel kezdődik. Emellett az internet és a közösségi média háttérbe szorításával is nagy előrelépést tudnánk tenni, s a környezetvédelem felértékelődése szintén lényeges szerepet játszana a fejlődésben.

Scheck Gergő: Egy jobb világban több hangsúlyt lehetne fektetni a kikapcsolódásra, és több idő juthatna magunkra.

Szanyi-Nagy Dávid: Becsüljék meg az embert, a ranglétra bármely fokán álljon. Fontosak a visszajelzések, a „köszönöm” többszöri elhangzása.

Milyen reményei vannak egy jobb világ felépítésére?

Aliyaphone Outhenthapanya: Ahhoz, hogy valamit megvalósítsunk, mindenkinek ugyanazokat a célokat kell követnie. A világot akkor tudjuk megváltoztatni, ha a közös érdekekre összpontosítunk, és amennyiben mindannyian hiszünk benne és összefogunk, sikerrel járunk.

Réti Zsófia: Azt gondolom, hogy vannak esélyek arra, hogy az általam felvázolt jobb világ megvalósuljon, s ehhez elsősorban a fiatalságot kell a változásra ösztönözni. Emellett továbbra is nagy hangsúlyt kell fektetni a környezetvédelemre.

Szanyi-Nagy Dávid: Remélem, hogy a jövőben az emberek jobban figyelnek egymásra.

Pék Márton: Rengeteg az érdeklődő fiatal, akik képesek tenni a jobb világért, és képesek észrevenni a jelen problémáit. Ahhoz, hogy még többen legyenek, elengedhetetlen a tudatos nevelés.

Milyen félelmeik vannak egy jobb világ felépítésével kapcsolatosan?

Aliyaphone Outhenthapanya: Attól tartok, hogy mindenki figyelmen kívül hagyná ezt a témát, és azt gondolná, hogy ez csak egyes országok vagy embercsoportok ügye, egy személy kötelessége. Pedig ez a mi kötelességünk, és először magunknak kell cselekednünk.

Szanyi-Nagy Dávid: Abban az esetben, ha sikerülne nyitnunk egymás felé, nem kellene az embernek attól tartania, hogy ki fogják használni.