Élményekkel teli nyarat tölthettek a gyerekek a Széchenyi István Egyetem táboraiban

book-kanj-rank (1).jpgA Családbarát munkahely címet idén áprilisban ismét elnyerő Széchenyi István Egyetem ezúttal is az egész nyarat felölelő programokkal, izgalmas táborokkal várta a gyermekeket. A tematikus hetek sora júniusban az Apáczai Csere János Karon kezdődött, és augusztus végén az intézmény könyvtárában, a harmadik alkalommal megrendezett Book-kanj ránk! elnevezésű napközis foglalkozásokkal ért véget.

Győr, 2022. augusztus 29. – Papp Zsolt, SZEhírek

„A nyári táborok és foglalkozások megszervezésével kettős a célunk. Egyrészt családbarát munkahelyként szeretnénk segíteni kollégáinknak a nyári gyermekelhelyezés megoldásában, másrészt pedig olyan impulzusokat adni a gyerekeknek, amelyek által nemcsak megismerik az egyetemet, de egy kicsit kötődni is kezdenek hozzá. Fontosnak tartjuk ugyanis, hogy az intézményt már az általános iskolások is magukénak érezzék, és később, a pályaválasztásnál ezekkel a pozitív személyes élményekkel a tarsolyukban hozhassák meg döntésüket” – fogalmazott kérdésünkre Némethné Farkas Kata, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete egyetemi alapszervezetének titkára, az egyetem Felnőttképzési Központjának vezetője.

A szakember kiemelte, a nyarat a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karán két táborral indította az intézmény, amely egyben a pedagógus hallgatók gyakorlata is volt, akik számtalan remek programot állítottak össze a lurkóknak. A nyár folyamán a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ is különleges táborozási lehetőségeket kínált a gyerekeknek az egyetemmel szoros együttműködésben, amelyeken a résztvevők rengeteg új ismerettel gazdagodhattak, természetesen játékos formában. A sorozat utolsó állomása az Egyetemi Könyvtár és Levéltár munkatársai által szervezett Book-kanj ránk! napközis tábor volt, amely szintén színes programokat kínált a 6–10 éves korosztálynak.

book-kanj-rank (1).jpg

A Széchenyi István Egyetem könyvtárépületében rendezett Book-kanj ránk! tábor résztvevői és szervezői (Fotó: Májer Csaba József)

„A Széchenyi István Egyetem családbarát szemléletmódjával egész évben segíti a kollégákat, de a már gyermeket nevelő hallgatókat is. A szülők részéről minimális anyagi hozzájárulást igénylő táborokban a munkatársak jó helyen tudhatják gyermeküket, amíg ők dolgoznak, ezzel jelentős terhet levéve a család válláról. A táborok szervezésében és költségvetésének megteremtésében a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének helyi szervezete oroszlánrészt vállalt” – mondta el Némethné Farkas Kata. Hozzátette, hogy ő – a szervezők többségével együtt – nemcsak az egyetem szemszögéből látja a program sikerességét, hanem a másik oldalról is, hiszen gyermekeik, unokáik évről évre nagy lelkesedéssel vesznek részt a táborokban, és előszeretettel számolnak be az ott szerzett élményekről.

 „Ha a Book-kanj ránk! tábor sikerességét számokban akarjuk kifejezni, akkor sokatmondó, hogy míg az első alkalommal összesen 25 gyerekre vigyáztunk, az idén már 36 csemetének – nemcsak az egyetem dolgozói gyermekeinek, de az intézmény fenntartásában működő Öveges általános iskola tanulóinak is – szerveztük a programokat” – fejtette ki Tóth Csilla, az Egyetemi Könyvtár és Levéltár igazgatója. Hozzáfűzte, a hét minden napját más-más tematikára fűzték fel, így az is jól érezhette magát, aki csak egy napra kapcsolódott be a tábor életébe. A fiatalok nemcsak egymással, de az egyetemmel is megismerkedtek, a programok között helyet kapott a világ különböző országainak, kultúráinak bemutatása, a zenei nevelés, kertészkedés, a biztonság és a sport is. A hét utolsó napján még a sárkányhajózást is kipróbálhatták a gyerekek, és zárásként Kalap Jakab gyermekkoncertjén is részt vehettek.

Tóth Csilla kiemelte, az intézmény könyvtárának munkatársai nagy odaadással foglalkoztak a kis táborozókkal, akiknek számos önkéntes is segített. „A napokban hét középiskolás fiatal teljesítette nálunk közösségi szolgálatát, akik ezzel szintén közelebb kerültek a Széchenyi István Egyetemhez, megismerték a győri kampuszt, egy kicsit az egyetemi életbe is belekóstoltak” – hangsúlyozta az igazgató. Zárásként elmondta, a Széchenyi István Egyetem, ahogy annak könyvtára is egész évben generációk számára tárja szélesre a kapuit, így nemcsak a jelenlegi hallgatók érezhetik otthon magukat az intézményben, de azok is, akik hallgatók voltak, és azok is, akik majd csak ezután lesznek.