Digitális Jólét Program: kiválósági központ az egyetemen

A Digitális Jólét Fórum 24. ülését tartották a hétvégén a Széchenyi István Egyetem Menedzsment Campusán. A sharing economy, a digitális szolgáltatások kereskedelme, a kényelmi díjak, dotcom társaságok adózása témaköröket átölelő rendezvény keretében szándéknyilatkozatot írtak alá az egyetem és a Digitális Jólét Program (DJP) együttműködéséről.

Győr, 2019. március 4. – SZEhírek, Ny. Cs.

A rendezvényen részt vett Földesi Péter, a Széchenyi István Egyetem rektora, Kara Ákos, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára, Keszthelyi Nikoletta, ITM helyettes államtitkára és Gál András Levente, Digitális Jólét Program szakmai vezetője.

Földesi Péter, Gál András Levente, Kara Ákos és Keszthelyi Nikoletta a Digitális Jólét Fórumon, ahol aláírták a DJP és az egyetem közötti együttműködési szádéknyilatkozatot.

A fórum megnyitását megelőző sajtótájékoztatón Kara Ákos elmondta: átgondolt és széleskörű ellenőrzéssorozat kezdődött annak érdekében, hogy a termékbiztonságot garantálni tudják a vásárlóknak az e-kereskedelem területén is.  Eddig közel kétezer webáruházat ellenőriztek. Tapasztalataik szerint a feltárt hiányosságokat pótolják a kereskedők, és ma már szerencsére kevés a visszaeső. Egészen addig folytatják az e-kereskedelemben az ellenőrzéseket, amíg csak hiányosságot találnak. Hangsúlyozta azt is, hogy az interneten vásárolt termékek szándékaik szerint két héten belül a jövőben is visszaküldhetők maradnak.

Rátérve az európai szintű kereskedelemre, az államtitkár kiemelte, hogy továbbra is elfogadhatatlannak tartják a kettős minőséget, vagyis az a gyakorlatot, hogy a kontinens keleti és nyugati felén eltérő minőségű termékeket forgalmaznak. A Menedzsment Campuson rendezett fórummal kapcsolatban pedig elmondta, hogy az egyetem és a DJP együttműködése keretében olyan, jövőről szóló szakpolitikai tanulmány születik, ami a további válaszokat tud adni a fogyasztóvédelmi kérdésekre.

Gál András Levente, Digitális Jólét Program szakmai vezetője a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a DJP első alkalommal köt egy egyetemmel kiválósági megállapodást. A szándéknyilatkozat arról szól, hogy a DJP és a Széchenyi-egyetem egy kiválósági központ keretében működik együtt például az e-kereskedelem, a sharing economy, a közteherviselés, vagy a kényelmi díj területén.

„A kutatásokban kitűnő partnerre leltünk a Széchenyi-egyetemben. Nagyon dinamikus, friss szellemiségű műhely dolgozik a közgazdaságtudomány területén is a győri campuson” - mondta Gál András Levente.  

Dr. Földesi Péter rektor a fórumot megnyitó köszöntőjében az emberiség történelmét övező technológiai váltásokkal kapcsolatban elmondta: „Mindig újat és többet akarunk a technológiai-műszaki területeken, de nem mindig tudjuk a hatásokat kézben tartani. Ugyanakkor az emberiség megérett már arra, hogy a kockázatokat felismerve ne az események után kullogjon. Ipar 4.0 és a digitalizáció világában nem vélemények és megérzések alapján kell valamit mondanunk, hanem tudományos megalapozottsággal kell vizsgálni az új területeket.”

 A rektor szerint a társadalmi-gazdasági hatásokat vizsgáló tevékenységet hosszú távon szeretné fenntarthatóan tovább vinni az egyetem. Ezt célozza az együttműködési megállapodás nyomán létrejött kiválósági központ is.

Keszthelyi Nikoletta, ITM helyettes államtitkára a fogyasztóvédelem digitális kapcsolódásairól beszélt. Kifejtette, hogy egy adatbázisban tették közzé azokat a webáruházakat, amelyek jogsértően működtek. A listán több, mint 570 olyan cég található, amely ellen a fogyasztóvédelmi hatóság, a gazdasági versenyhivatal vagy a bíróság jogerős ítéletet, határozatot hozott. Azt is feltüntetik, ha a vállalkozások idő közben már teljesítették a határozatban foglaltakat, vagyis a fogyasztók újra nyugodtan vásárolhatnak tőlük. Ezen felül felmérték az e-kereskedelmet fogyasztóvédelmi szempontból.

„Azt láttuk, hogy nagyon magas a kifogásolási arány. Az internetes kereskedelemben a webáruházak 80-90 százaléka volt jogsértő egy-egy fogyasztóvédelmi ellenőrzés során, és az ismételt ellenőrzés során is 54 százalékuk” – mondta a helyettes államtitkár, hozzátéve, hogy a tapasztalatok nyomán az ismételt eljárást követő bírság mértékét jelentősen megemelték. Hatásos volt, hiszen az 54 százalékos arányt sikerült 14 százalékra visszaszorítani.

Eddig már több mint 1800 webáruházat ellenőriztek, a piac több mint felét (a felmérések szerint 3000 webáruház lehet a magyar piacon). Tavaly kiemelten vizsgálták azokat a webáruházakat, amelyek megtévesztik a fogyasztókat különféle csodát ígérő termékekkel, amikkel „pár nap alatt lefogyhatunk”, „megtanulhatunk angolul”, „húsz évet fiatalodhatunk”. Hatósági összefogással több, mint hatszázmillió forint értékben foglaltak le megtévesztő termékeket, és harminc ilyen vállalkozás szerepel külön gyűjtve az előbb említett bázisban.

Keszthelyi Nikoletta elmondta, hogy a közelmúltban elkezdték a mobilos applikációk ellenőrzését is, a  sharing economy területén pedig újfajta ellenőrző mechanizmust dolgoznak ki.

A nyitó előadásokat követő Digitális Jólét Fórumon a Menedzsment Campus új, innovatív épületében szó volt többek között a Sharing economy-ról, a digitális szolgáltatások kereskedelméről, a kényelmi díjakról és a közteherviselésről a digitális jólétben.