Beszámolás hete: új lehetőség teszi rugalmasabbá a szorgalmi és a vizsgaidőszakot

beszamolas_hete (1).JPG

Az oktatóknak és a hallgatóknak egyaránt rugalmasabb tervezést és pluszlehetőséget jelent, hogy a Széchenyi István Egyetem a mostani tanévtől bevezeti a beszámolás hetét. Így több idő jut akár az elmaradt órák, gyakorlatok és zárthelyi dolgozatok pótlására, akár a projektes tantárgyak esetében a beszámolókra.

Győr, 2024. szeptember 26. - Hancz Gábor, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem Szenátusa júliusi ülésén egyhangúlag módosította a tanulmányi és vizsgaszabályzatot. A változtatás lényegi eleme, hogy a mostani szemesztertől az intézmény bevezeti a beszámolás hetét, amire a vizsgaidőszak első hetében kerül sor. Erre több helyütt is van példa a hazai felsőoktatásban.

„A 2024/2025-ös tanév időbeosztásának kari véleményezése kapcsán merült fel javaslatként az oktatók részéről, hogy szükség lenne egy további hétre a szorgalmi időszak legvégén. A kezdeményezés célja az volt, hogy pluszlehetőség nyíljon az elmaradt órák, gyakorlatok, zárthelyi dolgozatok pótlására, a zh-k javítására, valamint a projektes tantárgyak esetében a beszámolókra. Amennyiben ez aláírás megszerzéséhez kapcsolódik, akkor egyúttal az »aláírás megtagadva« bejegyzés megfordítására, ha pedig érdemjegy megállapításához, akkor megajánlott érdemjegy megszerzésére is lehetőséget teremthet” – fejtette ki dr. Kovács Zsolt általános és oktatási elnökhelyettes.

Hozzáfűzte: céljuk az volt, hogy se a szorgalmi, se a vizsgaidőszak hossza ne változzon. Emiatt az a döntés született, hogy egyfajta átmeneti periódusként a vizsgaidőszak első hete lesz a beszámolás hete, kellő rugalmasságot adva a szemeszter szükségszerűen kötött rendjéhez. Az elnökhelyettes hangsúlyozta: az oktatók szabadon eldönthetik, hogy az adott tantárgyuk esetében élni kívánnak-e a beszámolás hete jelentette lehetőségekkel. Ha nem, akkor éppen úgy kezdhetik a vizsgaidőszakot, mint a korábbi tanévekben.

A beszámolás hete bevezetését a hallgatók is támogatják. „A változás előnyös a hallgatóknak, hiszen ez több lehetőséget jelent az aláírás, illetve az érdemjegy megszerzésére, és természetesen fontos számunkra az esetlegesen elmaradt órák, zh-k pótlása is” – fogalmazott Vályi Nagy Dávid, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke.