Amerikai professzorok a Széchenyi-egyetemen: Győrben jártak a magyarországi Fulbright-ösztöndíjasok
A világszerte ismert Fulbright-ösztöndíj keretében ebben a félévben 32 egyesült államokbeli oktató érkezett Magyarországra, akiket a Magyar–Amerikai Fulbright Bizottság munkatársaival együtt nemrég a Széchenyi István Egyetem látott vendégül. Az intézményben a nemzetközi akadémiai mobilitást szolgáló programnak köszönhetően jelenleg két amerikai professzor végez oktatói és kutatói tevékenységet.
Győr, 2024. október 10. - Kelemen Lilla, SZEhírek
A Fulbright-ösztöndíjat 1946-ban a nemzetközi párbeszéd és kölcsönös megértés segítésére, valamint tudományos és kulturális csereprogramok támogatására alapította J. William Fulbright amerikai szenátor. A kezdeményezés mára a világ több mint 160 országát érintő mobilitási hálózattá nőtte ki magát, elindítása óta pedig a 380 ezret is meghaladja az ösztöndíjban részesült doktoranduszok, oktatók és kutatók száma. Magyarországra az idei őszi szemeszterben 32 egyesült államokbeli professzor érkezett, akik közül ketten a Széchenyi István Egyetemet választották cserefélévük helyszínéül.
A Magyar–Amerikai Fulbright Bizottság szervezésében nemrégiben a Széchenyi István Egyetemre látogattak az ösztöndíjasok. A bizottság ügyvezető igazgatója, dr. Jókay Károly elmondta: céljuk, hogy minél több amerikai kutató válasszon magyar egyetemet, a magyar oktatók pedig nagy számban éljenek az egyesült államokbeli tudományos tapasztalatszerzés lehetőségével. „A Széchenyi-egyetemmel hosszú évek óta jó viszonyt ápolunk, jellemzően minden szemeszterben legalább egy amerikai professzor érkezik Győrbe. A jármű- és gépipar, a mesterséges intelligencia vagy épp a jövőbemutató technológiák kutatási lehetőségei mellett az ipari kapcsolatok kiterjedtsége teszik igazán vonzóvá az intézményt” – részletezte. Az igazgató – aki Jókai Mór író ükunokaöccse – arról is beszélt, hogy a kétirányú csereprogramba mindig várják a széchenyis oktatók jelentkezését is, hiszen az egy féléves amerikai tartózkodás rengeteget tehet hozzá a tudományos fejlődéshez.
A résztvevőknek Szénássy Célia, az egyetem nemzetközi titkára tartott előadást az intézményről, bemutatva a kilenc karon, tizenegy tudományterületen és mintegy kétszáz képzésen zajló magas színvonalú oktatást, a kutatás-fejlesztési, illetve harmadik missziós tevékenységet. „2016-ban indítottuk el első angol nyelvű képzésünket, az első önköltséges nemzetközi hallgató pedig két évvel később kezdte meg nálunk felsőfokú tanulmányait. Jól látható tehát, hogy csupán néhány esztendeje léptünk a nemzetköziesítés útjára, azonban folyamatosan fejlesztjük kapcsolatainkat, és mindent megteszünk azért, hogy ebben is az élvonalba kerüljünk” – húzta alá.
Az egyetem számos területen lépett előre az elmúlt időszakban: Szénássy Célia ismertette a hallgatósággal a technológia, az ipar és a tudomány egységében működő Győri Innovációs Parkot, az egészségügyet szolgáló MedTech Egészségtechnológiai Campus terveit, a fenntartható fejlődést és a precíziós mezőgazdaságot támogató mosonmagyaróvári Smart Farm tangazdaságot, valamint Európa egyik legkorszerűbb járműipari tesztpályáját, a ZalaZone-t. Utóbbi vonzotta a Széchenyi István Egyetemre a Fulbright-ösztöndíjjal Győrben kutató dr. Rahul Razdant, aki a Floridai Műszaki Egyetemről pályázta meg a lehetőséget.
Dr. Rahul Razdan, dr. Jókay Károly és dr. Zhiwei Zhu a Széchenyi István Egyetem Győri Innovációs Parkjában. (Fotó: Adorján András)
„A ZalaZone-on dolgozó szakemberek egy csoportja korábban meglátogatott minket Floridában, ahol egy hasonló, SunTrax nevű járműipari tesztpályán dolgozunk kollégáimmal. Azóta jó kapcsolatot ápolunk, és egy közös projektet hoztunk létre annak érdekében, hogy feltérképezzük az akár több tudományterületet is támogató tesztpályák fejlesztésének következő lépéseit. Ennek az együttműködésnek köszönhető, hogy most itt vagyok” – vázolta fel a professzor. Hozzáfűzte: „Győr kiváló, központi elhelyezkedésű település, ahonnan Budapest és Bécs is gyorsan megközelíthető. Jól kiépített a kerékpárutak hálózata, így rengeteget biciklizek a környéken, és a városban is sok a felfedezni való.”
A Széchenyi-egyetem másik Fulbright-ösztöndíjas amerikai oktatója dr. Zhiwei Zhu, aki a Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kar munkáját segíti ebben a félévben. A professzor az Indiana állambeli Purdue Egyetemről érkezett, kutatásának fókuszában az üzleti analitika és az adattudomány oktatásának fejlesztése áll. „Mindig is érdekesnek találtam Magyarországot, és szerettem volna eljutni ide. Kínából származom, és a két ország közti jó viszony miatt úgy érzem, itt remek kapcsolatokat építhetek” – mondta el. Kiemelte: amikor magyar egyetemeket keresett fel, a Kautz-kar dékánja, dr. Remsei Sándor olyan kedvesen invitálta őt, hogy úgy érezte, megtalálta a legmegfelelőbb fogadóintézményt.
Dr. Zhiwei Zhu az eddig itt töltött egy hónapról így nyilatkozott: „A kollégák kedvesek és nyitottak, sokukkal beszéltem már közös kutatási és oktatási lehetőségekről is. A tanításból is kiveszem a részem, statisztikai kurzust tartok néhány kari munkatársammal együtt. Nagyon izgalmas lehetőségeket látok az együttműködésre otthoni egyetemem és a Széchenyi között, valódi megtiszteltetésnek érzem, hogy itt lehetek.”
A 2024/25-ös tanév őszi szemeszterének magyarországi Fulbright-ösztöndíjasai, a Magyar–Amerikai Fulbright Bizottság néhány kollégája és a Széchenyi-egyetem munkatársai Győrben. (Fotó: Adorján András)