A világ legjobbjai között: előrelépett a Széchenyi István Egyetem a THE fenntarthatósági rangsorán

THE_lista (3).jpg

Ötödször került a világ legjobbjai közé, és a 601–800. helyre lépett előre a Széchenyi István Egyetem az egyik legnagyobb nemzetközi felsőoktatási minősítő szervezet, a Times Higher Education (THE) listáján, amely az egyetemeket fenntarthatósághoz való hozzájárulásuk, gazdasági, társadalmi hatásuk alapján rangsorolja. Az intézmény a „fenntartható városok és közösségek” kategóriában már a világ 200 legjobbja között található.

Győr, 2024. június 12. - Hancz Gábor, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem célja, hogy fenntarthatósággal kapcsolatos képzéseivel, kutatásaival és ezeken túlmutató tevékenységeivel hozzájáruljon az élhető jövőhöz. E területen elért eredményeit mutatja, hogy egymás után az ötödik évben került fel a THE Impact Rankings elnevezésű rangsorára, amely a világ felsőoktatási intézményeit az ENSZ által megfogalmazott 17 fenntartható fejlődési cél alapján vizsgálja.

A június 12-én publikált legfrissebb listán a győri egyetem a 601–800. helyen szerepel, ami jelentős fejlődés a tavalyi 801–1000. helyhez képest. Az intézmény ez alapján a negyedik legjobb Magyarországon, csak a Debreceni Egyetem, a Szegedi és az Eötvös Loránd Tudományegyetem előzi meg.

További előrelépés, hogy a Széchenyi-egyetemet most már a világ 200 legjobbja közé sorolták a „fenntartható városok és közösségek” kategóriában, amely az erőforrásokkal való gazdálkodásról szól, valamint vizsgálja az universitasok szerepét a közösségek örökségének fenntartásában és megőrzésében is, feltérképezve például a fenntarthatósággal kapcsolatos kutatásaikat és gyakorlataikat. Szintén hatalmas javulás, hogy a „partnerség a fenntartható fejlődési célokért” kategóriában a tavalyi 801–1000. hellyel szemben már a 301–400. helyen olvasható az egyetem neve. Az intézmény ugyancsak a top 400-ba tartozik – a gazdasági növekedés motorjaként betöltött szerepét és munkáltatói felelősségét górcső alá vevő – „tisztességes munka és gazdasági növekedés”, valamint a „béke, igazságosság és erős intézmények” kategóriákban.

THE_lista (3).jpg

A Széchenyi István Egyetem hallgatói olyan intézményben tanulhatnak, amely nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra. (Fotó: Adorján András)

 „A 21. század legnagyobb kihívása és egyúttal legfontosabb célja a fenntarthatósághoz való hozzájárulás. A THE rangsora objektív mutatók alapján méri az egyetemek e területen elért teljesítményét. A mostani eredmény megerősíti, hogy intézményünk magas színvonalú tevékenységével a fenntarthatóságot messzemenően figyelembe véve segíti elő a térség gazdasági és társadalmi fejlődését. Ráadásul egyre nagyobb versenyben sikerült előrelépnünk, hiszen a listán szereplő egyetemek száma nagymértékben nőtt az elmúlt években, és most már meghaladja a kétezret. A világ hallgatóinak több mint 80 százaléka a továbbtanulásnál az intézmény fenntarthatósághoz való hozzájárulását is figyelembe veszi, azaz ez a szempont nem csak a vállalatoknak fontos” – fogalmazott dr. Lukács Eszter, a Széchenyi-egyetem nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettese, Fenntarthatósági Kompetenciaközpontjának vezetője. Hozzátette: a lista készítői a fenntarthatóságról szóló publikációkat is számba veszik úgy, hogy minden fenntartható fejlődési célhoz (SDG-hez) tartoznak kulcsszavak, amelyekre a Scopus adatbázisban rákeresnek, és így állapítják meg az egyetemek egyes SDG-hez tartozó tudományos teljesítményét.

THE_lista (1).jpg

A Széchenyi István Egyetem küldöttsége Bangkokban vett részt a THE Globális Fenntartható Fejlődési Kongresszusán, ahol bejelentették a THE Impact Rankings rangsor eredményeit. A felvételen Németh Péter, az intézmény tudományos titkára, Szénássy Célia, a Nemzetközi Programok és Alumni Központ Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Osztályának vezetője, Magdalena Marzec, a THE regionális igazgatója, dr. Lukács Eszter nemzetközi és stratégiai kapcsolatokért felelős elnökhelyettes, valamint dr. Torma András, az Alkalmazott Fenntarthatóság Tanszék vezetője.

„Büszkék vagyunk az eredményre, ami minőségi munkát végző valamennyi kollégánk közös sikere. Mindez alátámasztja, hogy egyetemünk a nemzetközi felsőoktatás elitjébe tartozik a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét tekintve. Arra törekszünk, hogy kutatásainkkal, innovációinkkal a jövőben is jelentősen hozzájáruljunk a társadalom jólétéhez, fejlődéséhez” – hangsúlyozta dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke.

THE_lista (2).jpg

A Széchenyi István Egyetem fenntarthatósági törekvéseinek sikerességét a THE Impact Rankings rangsoron elért eredménye is alátámasztja. (Fotó: Krizsán Csaba)