A világ legjobb ezer egyeteme között a Széchenyi István Egyetem
A top 1000 között szerepel a Széchenyi István Egyetem a QS felsőoktatási minősítő szervezet friss világranglistáján. Az intézmény sikerét elsősorban az általa nyújtott színvonalas oktatásnak és kiváló vállalati megítélésének köszönheti.
Győr, 2021. június 9. – Hancz Gábor, SZEhírek
A két legnagyobb nemzetközi egyetemminősítő szervezet egyike, a QS minden év júniusában teszi közzé aktuális világranglistáját. Az idei rangsor kedden jelent meg, amelyen története során először a Széchenyi István Egyetem is megtalálható, mégpedig rögtön a 801–1000. helyen. Az összeállítás presztízsét mutatja, hogy az élmezőnyt olyan neves universitasok alkotják, mint a Harvard, a Stanford, az MIT, az oxfordi vagy a cambridge-i.
Dr. Knáb Erzsébet, a Széchenyi-egyetemet fenntartó Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke hangsúlyozta: „A győri egyetem Magyarország egyik meghatározó tudásközpontjává vált az elmúlt években, s ennek visszaigazolása a mostani siker, amely hatalmas öröm mindannyiunk számára.”A lista összeállításának egyik eleme az egyetemek munkaadók általi megítélése volt. „Büszkén mondhatom, hogy a világ hetvenötezer, a QS által felkért szavazó vállalata között a Széchenyi István Egyetem első számú ipari partnere, az Audi Hungaria és a Volkswagen-konszern is szerepelt: vezetői olyan intézményre adták le a voksukat, melynek végzettjeiről tudják, hogy megállják a helyüket a világszínvonalú autógyár által teremtett munkaerőpiaci feltételek között, hiszen a győri Audiban dolgozó mérnökök fele a Széchenyi-egyetemen szerezte diplomáját” – húzta alá dr. Knáb Erzsébet.
Dr. Knáb Erzsébet
Dr. Filep Bálint, a Széchenyi István Egyetem elnöke kiemelte: az egyetem stratégiai célja nemzetközi versenyképességének erősítése, amelynek éppúgy része a hallgatóközpontú, rugalmas és innovatív képzés, mint értékteremtő tudományos kutatás. Ennek egyik fokmérője a globális rangsorokon való megmérettetés és jó szereplés. „A mostani eredmény azt mutatja, hogy kiváló munkatársainkra és szoros vállalati partnerkapcsolatainkra alapozva gyakorlatorientált, magas színvonalú oktatást nyújtunk a nálunk tanulóknak, akik értékes, a munkaerőpiacon keresett tudásra tesznek szert. Ezt a folyamatot a modellváltás is segíti, amelynek eredményeként még nagyobb lehetőségek nyílnak meg hallgatóink és kutatóink számára tehetségük kibontakozására. Célunk világszínvonalú minőség elérése infrastrukturális, oktatási és kutatási területeken” – fogalmazott.
Dr. Filep Bálint
A QS-lista készítői az egyetemek akadémiai és vállalati megítélését, oktató-hallgató arányát, tudományos teljesítményét, valamint a külföldi hallgatók-oktatók számát veszik figyelembe. A részletes adatokat megnézve megállapítható, hogy a Széchenyi István Egyetem előkelő helyezését elsősorban kiváló vállalati reputációjának, valamint a minőségi oktatást jelző nagyon jó hallgató-oktató arányának köszönheti. Dr. Lukács Eszter hozzátette: a mostani siker előzménye, hogy a győri egyetem az elmúlt három évben felkerült a QS regionális, kelet-európai–közép-ázsiai listájára, amelyen legutóbb 28 helyet javítva már a 173. volt.
„A QS mintegy ezerháromszáz egyetemet tüntet fel világrangsorában. Intézményünk számára hatalmas eredmény, hogy a Föld több mint huszonötezer egyeteme közül a legjobb ezer között szerepel. Ez azért is fontos számunkra, mert intézményünk stratégiai célja globális láthatóságának növelése, amelyhez szeretnénk minél több nemzetközi hallgatót vonzani. Azok a külföldi fiatalok, akik elsődleges célterületeinken élnek, nagy figyelmet fordítanak arra, hogy melyik egyetem található meg a QS listáján, sőt vannak olyan országok, ahol a kormány kifejezetten az ezen való szerepléshez köti a külföldi felsőoktatási tanulmányok támogatását” – mondta dr. Lukács Eszter.
Dr. Lukács Eszter