A távközlési világnap ünnepe a Széchenyi-egyetemen: fókuszban a fenntarthatóság és az űrtávközlés
A távközlési világnap alkalmából a Széchenyi István Egyetem tizenharmadik alkalommal rendezte meg azt az országos jelentőségű konferenciát, amelyen a hírközlési szakma jeles képviselői, piaci, állami és egyetemi szereplői gyűltek össze. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt támogatásával zajló program idei témája a zöld távközlés és az űrtávközlés volt.
Győr, 2022. május 20. – Papp Zsolt, SZEhírek
Húsz ország képviselői aláírták a Nemzetközi Távközlési Egyesület létrehozásáról szóló alapító okmányt 1865. május 17-én Párizsban. Ennek emlékére 1968 óta tartják meg a távközlési világnapot. Az alapítók között hazánk is szerepelt, a Széchenyi István Egyetem Távközlési Tanszéke pedig minden évben rendezvénysorozattal tiszteleg ezen esemény előtt. A program szakmai célja a gyorsan fejlődő technológiák és azok hatásának bemutatása.
A nap folyamán az ipari szereplők is bemutatkoztak, a kiállításon innovatív megoldásokkal ismerkedhettek meg a hallgatók és a konferencia résztvevői. (Fotó: Májer Csaba József)
Az idei világnap két kiemelt témája a zöld távközlés és az űrtávközlés volt. Míg 2008 körül a távközlési iparág a világ energiaigényének 1 százalékát használta fel, addig ez az arány ma már eléri a 3 százalékot. Ennek oka egyértelmű, hiszen folyamatosan nő az igény az adatforgalomra, ezért jelentősen bővül a hálózatok és az IT-eszközök száma. A klímaváltozás mértékének kordában tartása a távközlési szektoron is múlik, ezért döntöttek úgy a szervezők, hogy a zöld távközlés lesz az egyik idei prioritás.
Az eseménynek otthont adó Széchenyi István Egyetem jogelődjén 1976-ban indult meg a távközlési mérnökképzés. Az azóta hatalmas fejlődésen keresztülment intézmény széles körű képzési palettája, gyakorlatorientált oktatása, infrastruktúrája segítségével a kor kihívásaira válaszolni tudó szakembereket képez.
„Komplex kutatási együttműködések létrejöttén dolgozunk több magyar egyetemmel. A konkrét szakmai tevékenységek mentén alakuló megállapodások tekintetében a Széchenyi István Egyetem kiemelt partnerünk” – fogalmazott dr. Koltay András, az NMHH elnöke. Hozzátette, jelenleg is zajlik annak a részletgazdag tudományos programnak a kidolgozása, amely egy újabb állomása az intézménnyel való együttműködésüknek. Kiemelte a hallgatói aktivitás fontosságát, amelynek révén biztosított a megfelelő szakmai utánpótlás. Ennek érdekében is segíti a hatóság az egyetemi képzéseket, kutatásokat.
Tomka Péter Dr. Magyari Endre-díjat vehetett át dr. Koltay Andrástól. (Fotó: Májer Csaba József)
A konferencián 2015 óta minden évben kiosztják a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amelyet az NMHH elnöke ad át a hírközlési piac területén végzett kiemelkedő munka elismeréseként. Az idei évben Tomka Péter, a hírközlési hatóság Mérésügyi Főosztályának nyugalmazott vezetője és Gáspár Ernő, az NMHH Mérésügyi Főosztályának vezetője részesült az elismerésben. Az ünnepségen vehette át az NMHH különdíját a Tudományos Diákköri Konferencián távközlési témakörben kiemelkedően teljesítő Pataki Péter és Bazsó Ádám. Mindketten a Széchenyi István Egyetem hallgatói.
Az eseményen Pro Meteorologia Emlékplakettet kapott az NMHH főigazgató-helyettese, dr. Vári Péter. A díjat dr. Nagy István agrárminiszter a meteorológiai világnap alkalmából ítélte oda az NMHH főigazgató-helyettesének, amit a távközlés világnapja alkalmából dr. Radics Kornélia, az Országos Meteorológiai Szolgálat elnöke adott át a kitüntetettnek.
A Széchenyi István Egyetem, az NMHH és az Országos Meteorológiai Szolgálat képviselői emlékfát ültettek el a fenntarthatóság jegyében. (Fotó: Májer Csaba József)
A távközlési világnap alkalmából szervezett konferencián az előadások többek között a karbonsemleges infokommunikációs hálózatokról, a távközlés zöldítésének megoldásairól, energiaoptimalizálásról szóltak, de kiemelt témaként szerepelt a programban az űripar, az űrképzés és a klímakutatás is. A fenntarthatóság fontosságát szimbolizálva a résztvevők emlékfát ültettek el az egyetem győri kampuszán.
A standok között ott volt az a spektrummérő léghajó is, amely folyamatosan mérte a mobilhálózatok lefedettségét. (Fotó: Májer Csaba József)