A tanulási környezet hatásairól szólt az idei Apáczai-napok a Széchenyi István Egyetemen

Az Apáczai-napok Tudományos Konferenciát hagyományosan minden évben a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat részeként hirdeti meg a Széchenyi István Egyetem. Az idei, 28. szimpóziumot november 14-én rendezték, amelyen a résztvevők a tanulási környezet oktatási minőségre gyakorolt hatását vizsgálták. A több mint 70 előadást felvonultató szakmai programot kiállításmegnyitó és színházi előadás is színesítette.

Győr, 2024. november 19. - Papp Zsolt, SZEhírek

A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának tudományos programsorozatán többek közt a tanítóképzéstől a szociológián át a humánerőforrás-fejlesztésig számos tudományág vállalati és intézményi szakemberei vettek részt. Az Apáczai-napok keretében 11 szekcióban több mint 70 előadást hallhattak az érdeklődők.

„A pedagógiai, humán- és társadalomtudományi területen oktatva és kutatva folyamatosan felülvizsgáljuk, hogy megfelelő tanulási környezet áll-e a hallgatók rendelkezésére. Ennek olyan támogató közegnek kell lennie, amelyben minden feltétel adott ahhoz, hogy a lehető legjobban fejlődjenek. A plenáris előadások témáját karunk főépületének energetikai felújítása is ihlette, hiszen annak köszönhetően fenntarthatóbb és esztétikusabb miliőben folytathatjuk munkánkat” – fogalmazott az Apáczai-napok idei témájával kapcsolatban Petzné dr. Tóth Szilvia, a kar általános és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese, a konferencia elnöke.

apaczai_konf_2024 (1).jpg

Petzné dr. Tóth Szilvia, a kar általános és társadalmi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese a konferencia elnökeként köszöntötte a résztvevőket. (Fotó: Adorján András)

„Jogelőd intézményünk 1778-as alapítása óta eltelt 246 év gerincét jelentő humáerőforrás-fejlesztési tevékenység alapvetően a tanítóképzésben testesült meg. Ma azonban egy organikusan fejlődő, e területen túl mind a társadalom-, mind pedig a bölcsészettudományi diszciplínák felé nyitó alap- és mesterképzési kínálat jellemzi karunkat. Szellemi hatósugara a szűkebb régión túl az egész Kárpát-medencére irányul, emellett a nemzetközi tanulmányok és a szociológia alapszak angol nyelven is elérhető, de a diaszpóra magyarságát is szolgáljuk képzéseinkkel. Így ez a kisugárzás Európán is túlmutat” – mondta el dr. Pongrácz Attila, a kar dékánja.

A konferencián a jelenléti szekciók mellett a diaszpórában magyar nyelvet és kultúrát tanító szakemberek az online térben találkozhattak. Emellett a húszéves Győri Tanoda Klub „Kihívások és válaszok a tanulás segítésében” címmel egy külön műhelykonferenciát is rendezett, amelyet a SZE SosemArt Egyetemi Színjátszó Társulat előadása színesített.

apaczai_konf_2024 (2).jpg

Dr. Pongrácz Attila, a Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Karának dékánja a programsorozat jelentőségéről beszélt. (Fotó: Adorján András)

Az Apáczai-napok életében hagyomány, hogy a szakmai előadásokat művészeti programok kísérik: ezúttal a kar képzőművészettel foglalkozó oktatói – Mile-Tóth Judit ötvösművész, Balogh István és dr. Borbély Károly festőművész, valamint dr. Szunyogh László szobrászművész – alkotásaiból álló kiállítása nyílt meg „Párhuzamos dimenziók” címmel.